За останній місяць через повномасштабну агресію росії Прикарпаття поряд з іншими містами на заході країни стало прихистком для багатьох українців. Нині орендувати квартиру у Франківську чи знайти житло в області – ще той виклик. Та рієлтор, засновник сервісу з оренди помешкань Твій дім там, де ти Олександр Лахтіонов каже, що ситуація змінюється, варіанти з’являються щодня, а вартість оренди потрохи знижується. Крім того, аби підставити плече тим, хто наразі не має можливості заплатити за помешкання, сервіс створив власний фонд допомоги та надає потребуючим квартири безплатно.
Про тенденції на ринку нерухомості, програму допомоги з квартирами для біженців та як навчити власників житла не завищувати ціни на житло, розпитав Репортер.
Олександр Лахтіонов займається нерухомістю 16 років. Донедавна його рієлторська компанія “Квадратний метр” займалася усією нерухомістю – орендою, продажем житла та земельними ділянками. У 2020 році житлову оренду він відділив у окремий проєкт “Твій дім там, де ти”. Каже, в цій назві закладена місія проєкту – створити відчуття затишку й комфорту, тобто дому на кожній орендованій квартирі.
Проєкт розвивався і навіть розширився на Львів і Київ. З початком повномасштабної війни філію з Києва перевезли до Франківська задля безпеки, львівська продовжила працювати. А в рамках проєкту “Твій дім там, де ти” відкрили фонд допомоги тим, хто дійсно потребує матеріальної підтримки.
Нині команда Олександра Лахтіонова безплатно заселяє та оплачує житло для українців, які наразі не мають на це грошей. Аби скористатися такою пропозицією, потрібно заповнити онлайн-форму.
Я пам’ятаю 2014 рік і те, як люди перші два-три тижні платили страшенно багато за оренду. Просто це було не в таких масштабах – тоді за тиждень ціни зросли на 30-50%, а не на 100-200%. І ми бачили вже цих людей, що не могли платити оренду, а якщо платили, то потім не могли платити комуналку, – розповідає Лахтіонов. – Тепер ми вирішили зробити так: ми не змінили вартість наших послуг – це разова місячна оплата оренди. Людей, які орендують соціальне житло вартістю до 5000-6000 грн, ми поселяємо без відсотків. А дякуючи тим людям, які оплачують наші послуги, ми створили фонд, з якого поселяємо тих, хто не має як платити за житло.
Читайте також: Із гарячих точок і тилу. Як у Франківську допомагають пережити стрес від війни
Наразі надійшло вже 134 звернення. З них, тих хто потребує допомоги насправді – близько 40. Половину вже поселили, з іншими ще працюють, адже доступного житла в межах бюджетної вартості до 6000 грн не так і багато.
Ми допомагаємо в першу чергу тим, хто не мають за що і де жити, але активно шукають роботу і не мають синдрому вічного біженця та шукають, як скористатися з нагоди. Обмеження до 6000 грн має просте пояснення. Я розумію, що це все не на місяць і не на два. Тож ми маємо розраховувати свої сили, щоби не виставити цих людей потім на вулицю. Наше завдання – розселити якомога більшу кількість людей. Наприклад, є мама з дитиною, якій ми пояснюємо – якщо вона готова взяти опіку над бабусею 80 років, яка тут одна, то можемо їх поселити разом, аби об’єднати ці запити, – говорить Олександр Лахтіонов. – Вчора ми поселили матір з дитиною і бабусею, які виїхали без нічого. Поселили також четверо дітей і п’ять дорослих з Миколаєва, будинки яких розбомбили. Вони вже почали працювати, але поки грошей не мають. У Львові поселили пілота ЗСУ».
Нині у компанії працює 33 людини, до війни було 54. І кожен з рієлторів компанії долучається до формування фонду безповоротної допомоги.
Ми не заселимо безплатно всіх, бо це десятки тисяч людей. Але якщо підтримати зараз тих соціально активних, направити їх в те річище, що роботу треба шукати і треба щось робити, тоді люди зможуть втриматися на ногах. В цьому і є наша місія, – додає Олександр. – Вчора поселили сім’ю, яка дійсно жила заможно, але не розрахували – жили увесь цей час в Буковелі, де платили за номер по 2000 грн і в них банально закінчилися гроші. Вони зараз шукають роботу і готові потім теж допомагати іншим. Головне в такий момент – підхопити цих людей, не дати їм впасти.
До теми: Save Ukraine Now: у Франківську влада, бізнес та громада об’єдналися, аби допомогти військовим та переселенцям
Проєкт “Твій дім там, де ти” не зупинявся з початком війни. Тож компанія на повну відчула хаос у перші дні війни, коли люди думали, що переїжджають на кілька днів і погоджувалися на будь-які умови. Втім, нині ситуація потрохи змінюється.
«Зараз усі зрозуміли, що війна – в країні, у нас вдома. І відчувається співпереживання, – говорить Лахтіонов. – Події 2014 року були для нас лиш відлунням, а зараз війна в таких масштабах, що всі відчувають цей біль і всю ненависть до цих під***ів. Люди розуміють, що був перебір з вартістю оренди. Нині ми вже проговорюємо, що настав час знижувати вартість оренди – люди орієнтуються не на короткий термін, а на довгий. Я пояснюю власникам, що якщо ви зараз не знизите ціну, то житло буде простоювати і ви не здасте його взагалі. І орендарям говоримо – якщо ви кажете, що на тиждень-два, то зрозуміло, що власник переживає за збереження майна. А коли ви кажете, що це до закінчення війни – дасть Бог, вона закінчиться завтра – і ви оплату гарантуєте, то й ціна буде іншою.
За його словами, нині вже немає таких зловживань із вартістю оренди, які були на початку війни. Є лише 10% аномально дорогих квартир. Загалом внаслідок зростання курсу оренда подорожчала приблизно на 30%, але Олександр переконаний, що вона ще знизиться. Зокрема й через те, що багато франківців виїжджає, студенти зараз не навчаються.
Коли ми поселяємо, то співпрацюємо з СБУ і ГРУ. Коли почалася війна, ми надали за квартал документи всіх поселених осіб, аби їх перевірили. Перед тим, як поселити квартирантів, ми надсилаємо копії паспортів і по кожному приходить відповідь. Тому шахраї та диверсанти до нас не звертаються, бо знають що ми їх перевіримо. І ми вже самі на рівні інтуїції бачимо, коли щось не те, – каже рієлтор.
Читайте також:
Сад перемоги. Що цього року з посівною на Прикарпатті та як кожен може допомогти країні
Крім того, у “Твій дім там, де ти” мають контакти людей, які зараз – за кордоном, але мають тут житло. Компанія бере на себе фінансові і юридичні ризики, гарантує їм збереження майна та з їх дозволу і з допомогою працівників ДСНС відкривають ці квартири, міняють замки та поселяють людей – платно чи безплатно.
Житло ми постійно знаходимо. В день наша команда робить більше тисячі дзвінків. Коли у Львові прилетіло, одразу там з’явилося житло, десь у селі знаходиться, – розповідає Олександр Лахтіонов. – Вода камінь точить. Ми постійно пояснюємо, що люди, які рятуються від війни, – не сепаратисти. І після кадрів з Бучі, Гостомеля, стало набагато простіше переконати власників не завищувати ціни. Люди, які не хотіли приймати переселенців з інших регіонів, потрохи змінюють свою думку. Житло з’являється щодня. Його не багато, звісно.
Каже, у Львові зараз варіантів навіть більше. Серед причин називає те, що більше львів’ян виїхало за кордон, бо там це зробити було простіше. А також – те, що після вибухів у Львові там люди почуваються менш безпечно, ніж у Франківську чи на Закарпатті. Навіть ціни на оренду там на рівні франківських. Разом із тим, і у Франківську щодня вдається заселяти по 10 квартир.
Шикарна однокімнатна квартира у Львові, яка до війни коштувала 500 доларів, уже кілька днів – вільна. У Франківську її б і за 600 і за 800 забрали за один день. У 2014 році було багато неплатоспроможних орендарів, і це погано впливало на ринок. Наше завдання – передбачити такі речі й допомогти людям, бо Франківськ не може коштувати дорожче за Львів, – говорить Лахтіонов. – Війна триватиме і ми розуміємо кількість тих об’єктів, які будуть вільними, кількість розчарованих власників та людей, які не матимуть змоги за ті об’єкти платити. Тому краще це попередити.
Для швидкого пошуку житла у Франківську, Львові та в інших областях компанія запустила телеграм-канал Оренда житла на заході України. Він має 14,5 тис підписників. На цьому каналі безплатно публікують варіанти житла, притулків та оголошення рієлторів з інших областей.
А для гостей Франківська ведуть канал Frankivsk is з інформацією про активності, роботу бізнесу та розваги для дітей і дорослих.
Comments are closed.