Війна

Прикарпаття посіло 14 місце в екологічному рейтингу України

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
 Видання Фокус уп’яте оприлюднило екологічний рейтинг областей України 2022.

Рейтинг створений із двох частин. Це аналіз статистики й довідок про кожну область України. Дані допомогли підготувати екологи, що знаються на місцевих проблемах. Ці проблеми хронічні, пише Репортер.

рейтинг новини Івано-Франківська
Фото ілюстративне

У цьогорічному рейтингу ввели новий показник: зростання/зниження викидів в атмосферу від пересувних джерел забруднення на одну особу.

Рейтинг побудований на офіційних даних, опублікованих держустановами: Держстатом, Держводагентством, Національним інститутом раку. Статистичні звіти традиційно запізнюються. Тому цифри 2020 року.

Для оцінки ситуації в регіонах обрали шість критеріїв. За кожним вивели середнє значення по країні, з ним порівнювали ситуацію в кожній області.

Усі бали вираховували, виходячи з цього показника: середнє значення — 0 балів. Якщо ситуація в регіоні виявилася гіршою, ніж загалом по країні, нараховувалися бали з від’ємними значеннями, якщо кращою — з додатними.

Максимальні 5 балів та мінімальні -5 балів можна було отримати за такі показники: кількість викидів в атмосферу від стаціонарних та пересувних джерел забруднення; утворення відходів І–ІІІ класів небезпеки (це, наприклад, батарейки та ртутні прилади); обсяг забруднених стічних вод; кількість захворювань на злоякісні новоутворення.

За п’ятибальною шкалою (від -2,5 до 2,5) оцінювали: зростання/зниження викидів в атмосферу від пересувних джерел забруднення на одну особу; утворення відходів у цілому (I–IV класів небезпеки).

Всі дані у підсумку внесли у порівняльну таблицю

Щодо Прикарпаття, то регіон дещо піднявся у рейтингу та посів 14 позицію. У 2021 році область знаходилася на 16–18 позиціях. Екологічна ситуація на Прикарпатті виглядає наступним чином:

Якість повітря: У гірських районах, де переважає приватний сектор, дуже гостро стоїть питання забруднення повітря дрібнодисперсним пилом через побутові опалювальні котли. Наприклад, у Верховині, де встановлено станцію моніторингу саме цього виду забруднення. У лютому та березні 2021 року, а також із листопада 2021-го по січень 2022-го у селищі фіксували небезпечні для здоров’я мешканців показники, що перевищують норму в шість разів. Гірський ландшафт лише загострює проблему через зниження циркуляції повітря. Голова громадської організації Save Dnipro Ірина Черниш зазначає, що в сезонні піки рівень забруднення цим пилом у Верховині помітно вищий, ніж у промислових містах Дніпропетровської та Донецької областей.

Забруднення підземних вод: Друга серйозна екологічна проблема регіону пов’язана з Калуським гірничопромисловим районом: ще 12 років тому його визначили як зону надзвичайної екологічної ситуації. За радянських часів у Калуші видобували калійні солі. Зараз старі шахти, давно не функціонують, обвалюються й утворюють великі пустоти, а також засолюють підземні води. Зрештою, токсичні речовини з “мертвих” шахт потрапляють до джерел питної води, якими користується населення регіону, також ці речовини потрапляють у Дністер.

Забруднення від теплоелектростанції: Третій привід для занепокоєння громадськості — забруднення від Бурштинської теплоелектростанції. Як зазначають місцеві екоактивісти, димовий шлейф від цього підприємства тягнеться на десятки й навіть сотні кілометрів.

Більше дізнатися можна за посиланням.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.