Уже цього місяця в Івано-Франківську мають запрацювати аж дві школи мистецтв.
Там художники, фотографи й мистецтвознавці допомагатимуть розбудити креативність у всіх охочих. Платити за це студентам не доведеться, пише Репортер.
Аматори й профі
Проєкт «Школа мистецтв вихідного дня» став одним із переможців цьогорічної зимової хвилі малих грантів «Теплого міста». Його впроваджує «Молодіжна мистецька формація «Форумс». Поки залишилося узгодити юридичні деталі, а тоді можна запускати навчання.
«Ми вже підготували та узгодили анкету. Думаю, найближчим часом оприлюднимо її на всіх культурних платформах, – говорить координатор проєкту, художник Ростислав Котерлін. – Далі будемо рекламувати й запрошувати людей заповнювати анкету. А там за відповідями будемо дивитися, які напрямки прагнуть вивчати люди».
Навчання триватиме два місяці. Учасники зможуть вибирати, які заняття відвідувати. Школа відбуватиметься у суботу та неділю й буде безкоштовною.
«Ми плануємо фотографію, дизайн, історію мистецтва, сучасний живопис, концептуальне мистецтво. У нас багато різних напрямів, – розповідає Котерлін. – Можливо, будуть люди, які захочуть просто слухати лекції. Або поєднувати, наприклад, рисунок і лекційні курси. Матеріалами для роботи забезпечимо. Можуть бути хіба непередбачувані витрати – і ми це пропишемо в анкеті. Наприклад, якщо люди захочуть поїхати у майстерню до художника, подивитися, як все влаштовано, тоді доведеться скидатись на транспорт. Або похід у музей – це не передбачене грантом».
Сума гранту – 20 тис грн. Гроші підуть на матеріали для занять та невеликі гонорари викладачам. Зголосилися уже чимало митців. Хто що викладатиме, з’ясують, виходячи з потреб майбутніх студентів.
Мистецтво на стінах. Які картини висять у домах та офісах франківців (ФОТО)
«Буде Дмитро Петрина, Ярема Стецик, Микола Джичка, Анатолій Звіжинський. Можливо, з Києва приїде мистецтвознавець Сергій Черній – він буде читати дизайн, історію мистецтва, – розповідає Котерлін. – Я, напевно, буду. Мені б хотілося поговорити про сучасний живопис, концептуальне мистецтво. А скульптор Богдан Гладкий, може, вестиме рисунок або скульптуру. У нас є фахівці, яким ми довіряємо та які справді можуть чогось навчити».
Кількість учасників поки не обмежують, але в одній групі може бути десь 10-15 людей. Чекають як аматорів, так і тих, хто вже має якісь знання у цій сфері. Поки що підтверджені локації – підземний простір «Вагабундо», галерея «Асортиментна кімната».
«Може, ще долучиться приватна галерея на Низовій. Там зможемо робити класи рисунку, бо простір дозволяє, – каже художник. – У тому, що разом будуть люди з різним рівнем умінь, є проблема, але є й позитив. Аматори придивлятимуться до тих, хто вже щось знає. А тим, у свою чергу, буде цікаво почути щось від людей, які мають визнання у цій сфері».
Художник Ярема Стецик допомагає Прикарпаттю заробити на культурному коді (ФОТО)
У дусі часу
Ще одну школу мистецтв для франківців планує організувати і мистецтвознавець та художник Анатолій Звіжинський. Його проєкт «Майстерня: мистецтво_навчання» став одним із переможців осіннього грантового сезону Urban Space 100. Як йдеться в описі, «проєкт допоможе створити альтернативні умови для тих, хто бажає відкрити свій творчий потенціал через заняття, майстер-класи, лекції, відвідування майстерень, виставок, музеїв. А також за допомогою живого спілкування відкрити нові можливості для саморозвитку. Збільшення кількості зацікавлених сучасним візуальним мистецтвом сприятиме атмосфері взаєморозуміння, толерантності та урізноманітнить творчий потенціал жителів міста».
Сума гранту – 56 тис грн. Тому й термін навчання планується довший – 3-4 місяці.
«Часто на виставках люди приходять і розпитують: що, чому і як. Ми розуміємо, що навчальний рівень у наших закладах не відповідає духу часу, тому вирішили спробувати піти назустріч тим, хто цим цікавиться, – говорить Звіжинський. – Побачимо, чого саме потребують люди. За попередньою інформацією, більшість хоче освоїти базові речі з рисунку. Але, думаю, будемо пропонувати й якісь цифрові речі: відеомонтаж, обробку фотографій».
Анкета-опитувальник школи також уже готова й буде оприлюднена найближчим часом. Поки що тривають перемовини з потенційними викладачами. Скоріш за все, навчання розпочнеться у грудні.
Література, фото, музика. У Франківську митці будуть давати рекомендації початківцям
Два проєкти їхні творці планують логічно об’єднати, хоч формально групи набиратимуть окремо. У школу Звіжинського також чекають усі охочих: як початківців, так і тих, хто вже має якусь підготовку.
«Думаю, ми залучимо різноманітні середовища. Ми спрямовані на те, щоб працювати з творчим началом кожної особистості, – каже Анатолій Звіжинський. – Навіть не так з технікою, бо це вторинне та й дуже мало часу, щоб технічно підтягнутися, а з креативом. Але ми збираємося ознайомити тих, кому це цікаво, з провідними фахівцями, з якими вони надалі зможуть співпрацювати на технічному рівні».
Поштовх до творчості
Як розповідає Ростислав Котерлін, мета створення школи мистецтв – підштовхнути франківців реалізувати себе в мистецтві. Хоч за два місяці учасники й не зроблять значного поступу в живописі чи дизайні, але зможуть налагодити контакти та спробувати себе в чомусь новому.
«Важливо, щоб люди розуміли й відкривали власну креативність, знаходили творчі імпульси, – каже Ростислав Котерлін. – Особливо це важливо зараз, коли карантин триває другий рік. Люди відкривають нові можливості. Хтось може вже почав пробувати себе у мистецтві, але йому бракує поштовху, щоб піти далі. Сподіваюся, ця школа може стати для багатьох таким поштовхом».
Також, за його словами, у державній освіті є прогалини. Студенти, які навчаються на творчих спеціальностях, насправді не цікавляться мистецтвом і не реалізують себе в ньому після випуску.
Селфі з Катериною. Чому насправді варто піти на виставку картин Шевченка у Франківську (ФОТО)
«Наприклад, працівники музеїв, галеристи постійно нарікають, що студенти, які навчаються на мистецтві у ПНУ чи Короля Данила, не ходять на виставки. І викладачі не можуть затягнути їх на лекцію чи в музей, – каже Котерлін. – Щороку виші випускають багато людей, але нових імен не видно. Пробиваються лише одиниці, а інші кудись зникають. Одна із цілей нашої школи – виявити ці проблемні місця. Зокрема, цікаво, чи прийдуть студенти».
Якщо все вдасться, то будуть продовжувати схожі проєкти. Втім, важливо, щоб на це були кошти. А поки працюють над підготовкою і сподіваються, що така творча майстерня пробудить інтерес франківців до творчості.
«Зараз є добрий проєкт у Франківську: в Музей мистецтв Прикарпаття привезли картини Шевченка, – додає Ростислав Котерлін. – Думаю, багато людей нарешті дізналися, де цей музей розташований. Бо раніше, коли я туди заходив, там було сонне царство. Тож, ми не надто круте місто у плані мистецтва. Але у нас є творчі локації і є люди, які хочуть розвиватися».
Comments are closed.