«Репортер» продовжує спецпроект «Станиславів у Першій світовій». Найбільших руйнувань зазнала вулиця Карпінського – тепер це відрізок вулиці Галицької від її початку до Ратуші. Майже всі будинки з обох боків вулиці були знищені або суттєво ушкоджені.
Цікавим фактом є те, що найбільший будинок, колишня Дирекція залізниць, стояв серед цього хаосу як новий. Не помітити таку громаду було важко. Отже, або артилеристи мали вроджені вади зору, або їх вразив талант архітектора Баудіша, або вищі сили відвертали снаряди від однієї з найкрасивіших будівель міста.
Передвоєнне фото:
Не менша розруха царила і на вулиці Костюшка (Сотника Мартинця). Її правий бік був сформований із будинків, які закривали собою пасаж Ґартенбергів. Усі вони лежали в руїнах. Не пошкодила війна і сам пасаж – До речі, той провал, який нещодавно утворився біля «Мальви», є ніщо інше як підвали отих зруйнованих будинків.
Праворуч височіє масивна триповерхова кам’яниця. Будували її у кілька етапів. Першу чергу здали у 1833 році. Потім розбудовували – у 1839-му та 1870-х. У плані будинок був Г-подібним, виходив і на Карпінського, і на плац Франца Йосифа (Вічевий майдан). У 1899 року споруду викупили брати Гартенберги – Давид та Ігнацій.
Одразу за кам’яницею Гартенбергів стояв двоповерховий готель «Європейський».
Що маємо нині? Триповерхового будинку Гартенбергів уже нема. Він розділив долю багатьох кам’яниць середмістя, зруйнованих австрійською артилерією у часи Першої світової. За Польщі на місці багатьох зруйнованих будинків звели нові, але ділянку кам’яниці Гартенбергів забудовувати не стали. Тепер звідси починається Вічевий майдан.
Аби розгребти та вивезти його руїни, довелося прокладати вузькоколійку.
Comments are closed.