У деревообробній майстерні Відкритого цеху «Парасолька» на Промприлад.Реновації навчали охочих основних процесів обробки деревини. Три дні дев’ятеро учасників працювали з деревом, дізнавалися більше про техніки обробки, вчилися правильно й безпечно поводитися з верстатами та власноруч створювали дерев’яні вироби.
Навчання було частиною цьогорічного фестивалю «Сеанс Міського Сканування». Фест проходить за підтримки Українського культурного фонду та триватиме до жовтня, пише Репортер.
Кожен виріб – авторський
Кожен учасник курсу деревообробки зробив для свого дому на вибір один або декілька предметів: багатофункціональний столик, лампу чи свічник.
Дизайн цих предметів – це спільний кураторський продукт Мар’яни Баран, проєктної менеджерки і предметної дизайнерки METALAB, та менторів курсу, резидентів деревообробної майстерні «Парасолька». Мар’яна спроєктувала столик і лампу, а на етапі прототипування, з технічного боку, їй допомагали майстри цеху.
При розробці продуктів важливим було зробити вироби екологічними і простими. А також щоб вони могли адаптовуватися до різних побутових потреб. Так, готовий столик складається з трьох елементів, які легко з’єднуються, і їх можна використовувати по-різному. Наприклад, ніжки можуть складатися у стелаж, високу стійку або полицю для книжок. А стільниця легко перетворюється на самостійний об’єкт – тацю для обіднього столу.
Лампа також по-різному взаємодіє з домашнім простором. Її можна підвішувати, використовуючи як центральне світло над обіднім чи вечірнім столом. Або просто змінювати радіус освітлення – формувати власний затишок у домі.
А ось зі свічником зовсім інша історія.
У нас не було проєкту на цей продукт, – розказує Мар’яна Баран. – Нам хотілося, щоб учасники самі відчули матеріал і подумали, що вони хочуть з ним зробити. А процес точіння дерева якраз дає таку гнучкість. У підсумку в кожного свічник виходив авторським, адже всі ми по-різному підходимо до процесу і творення форми.
Цікаво, що дизайн та виготовлення предметів є екологічним у контексті принципів кругової економіки. До прикладу, свічники учасники робили зі списаних матеріалів – ніжок від меблів заводу Промприлад, які викинули на звалище. А деталі до лампи (диски, які розсіюють світло) виготовляли із старого пластику-текстоліту. Його також знайшли на заводі.
Окрім цього, при роботі учасники враховували, як їхні продукти будуть поводити себе в експлуатації. А також використовували матеріали раціонально – кожен мав отримати в результаті якнайменше відрізних чи приєднаних деталей.
Ріж, пиляй, шліфуй…
Організатори спланували навчання так, щоб кожен зміг спробувати свої сили у всіх процесах деревообробки та попрацював на різних верстатах майстерні.
Під час виготовлення столика використовувалися ЧПК-станки. Учасники бачили, як з векторного малюнка за допомогою сучасної техніки створюється готовий продукт. Нагадаємо, Відкритий цех «Парасолька» оснащений лазером і фрезером з ЧПК (числове програмне керування) для обробки різних листових матеріалів: дерева, пластику, м’яких металів, паперу тощо. На лазері можна автоматизовано різати у 2D площині та гравіювати матеріал, а фрезер призначений фрезерування 2D і 3D виробів.
При виготовленні лампи можна було освоїти базові процеси деревообробки. Спершу учасники підбирали сировину, потім розкроювали її під необхідні розміри на циркулярній пилі. Опісля готували дерев’яний щит: склеювали окремі дошки в одну площину. А вже наступного дня обробляли щит: коригували товщину й ширину деталі за допомогою рейсмусового і фугувального верстатів, фрезерували та свердлили елементи.
Токарний верстат використовувався для виготовлення свічника. Саме тут учасники змогли проявити найбільше фантазії та дизайнувати самостійно.
Ментор завжди підкаже
Весь технічний процес навчання провадили ментори – резиденти деревообробної майстерні Відкритого цеху «Парасолька» Борис Яськевич та Ілля Бойчук.
Саме вони показували учасникам, як правильно різати, точити, фрезерувати, зачищати матеріал. Вчили безпечно користуватися циркулярною пилою, фугувальним, рейсмусовим станками, свердлильним верстатом тощо. Ділилися секретами столярських технік. Допомагали учасникам у разі проблем та скеровували їх у потрібне русло.
Спершу ми планували поділити учасників на групи, щоб кожний був закріплений до свого предмету. Але пізніше зрозуміли, що їм цікаво спробувати всі процеси, – розповідає Борис Яськевич. – Тому вийшло, що хтось ходив від процесу до процесу, а інші – працювали тільки за одним. Хтось дуже прив’язується до того, що робить, а хтось хоче більше навчитися різним процесам. Тому ми не ділили людей і вийшло так, що вони органічно розподілилися між роботою і долучалися до всього.
Можливість вилити емоції
Учасники та учасниці першого Курсу деревообробки від «Парасольки» – дуже різні люди. У них різні професії – тут і геолог, який працює на свердловині, викладачка англійської мови, юрист, керамістка та дизайнерка. Досвід у деревообробці у них також різний. Хтось зовсім не знав, як підійти до дерева, інші вміли робити тільки найпростіші речі – шліфувати чи пиляти.
Я працюю з деревом з 15 років. Спершу допомагав батькові на будівництві – вікна, двері, – розказує Світозар Захарія, помічник голови суду та учасник курсу. – Зараз більше для свого господарства, для свого, так би мовити, затишку. Роблю невеличкі дерев’яні поробки – підставки для ложок, виделок, ножів. Формую кухонний куток – тумби, скрині, куфери для сидіння вже зробив.
Але їх усіх об’єднало бажання навчитися чомусь новому, дізнатися нові способи використання деревини та отримати можливість створювати з матеріалу речі, які знадобляться у побуті чи навіть на основній роботі.
Курс надихає, вдалося спробувати щось принципово нове. Робота між нами була розподілена добре. І я думаю, що це ще хороша можливість вилити свої емоції, – ділиться враженнями викладачка англійської та учасниця курсу Ірина Муньковська. – Мені здається, що через ручну працю відбувається катарсис. Це розвантажує голову. Адже зазвичай ми звикли працювати головою, а тут більш ручна праця, і в ній є щось таке медитативне.
Далі буде більше
На одному такому заході організатори зупинятися не збираються. Вони запускають у «Парасольці» триденні курси. Також уже можна замовляти групові чи індивідуальні столярські заняття. Дізнатися більше про навчання та заходи, що проходять у «Парасольці» можна на сайті parasolka.space, а також за телефоном 068 596 59 76.
Як ми вже згадували, Курс деревообробки є частиною урбаністичного фестивалю «Сеанс Міського Сканування». Цього року фест відбувається у новому «повільному» форматі. За словами організаторів, вони роблять серію локальних офлайн і гібридних мікрозаходів, де головними хедлайнерами стануть самі франківці й локальні спільноти. Фестиваль зосереджується на темах локальності, екологічності та справедливості: один до одного, до природи, до себе.
Також нагадаємо, що Відкритий цех «Парасолька» – це спільний робочий простір для майстрування, прототипування, навчання та досліджень. Тут є доступ до цифрового обладнання (ЧПК-станки, 3D-принтер) й обладнання для роботи з деревом, металом, текстилем і керамікою.
Автор: Любомир Гураль
Фото: Андрій Сидорук
Курс деревообробки реалізували команди METALAB, Відкритий цех «Парасолька» й «Тепле Місто» за підтримки Українського культурного фонду.
Comments are closed.