Війна Соціум Статті

“Ба і Ді”: про дітей, нянь і навчання пенсіонерів у Франківську

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Соціальному проєкту «Ба і Ді клуб» недавно стукнув рік. Стартували няні добре, але пандемія перебила всі плани.

Та вони не здаються: організували онлайн-школу з власним курсом, запускають ролики на центральному каналі, гуляють з дітьми й розвиваються. А зі стереотипу, що пенсіонери мають сидіти вдома, просто сміються, пише Репортер. Франківську

На всі руки

У перших грантах 2020 року Urban Space 100 серед інших підтримав франківське соціальне підприємство «Ба і Ді фрілансери». Якщо коротко, то в місті вже понад рік можна замовити для дитини няню – бабусю чи дідуся.

«Наразі ми фіналізуємо онлайн-курс школи нянь, що буде на освітній платформі eduzeroone, але й крім цього, планів купа, – говорить керівниця громадської організації «Ба і Ді клуб» Галина Плотницька. – Хотіли наживо, але, знаєте, страшнувато, бо пандемія. Хоч я минулого тижня була в поліклініці та з’ясувала, що вакцинувати наших нянь не складе великої проблеми. Бо то річ необхідна і зараз це єдиний вихід із ситуації. Школу ми запланували десь на середину травня, тож якраз вакцинуємось залишками. Серед наших нянь вже двоє перехворіли, а інших якось обійшло. То їх тим більше треба вакцинувати, аби не наражати на небезпеку інших».

За словами Плотницької, вакцинація потрібна не тільки для живих зустрічей між учасниками організації, але й для спокійної роботи з дітьми. Паралельно, окрім курсів для нянь, планують відкрити свої хаби в кожному мікрорайоні Франківська – Позитрон, Каскад, Пасічна, Бам.

Читайте: Всі, хто зробив свято для ближніх, стали “людьми тижня” у “Репортері”

«Через рік існування проєкту я розумію, що нашу роботу якось вже треба формалізувати, – каже пані Галина. – Соціальне підприємництво і громадська організація це добре, але одна людина займатися всім не може фізично. Тому планую в кінці травня написати стратегію разом з колегами – під керівництвом провайдера послуг з Marketplace “Єднання” та визначити, хто в якому напрямку працюватиме далі. Але поки що зосереджена на курсі, який можна буде пройти онлайн, скласти тестування й отримати сертифікат. Найголовніше – ми розглядаємо особливості психологічної поведінки дітей, сприйняття й самі підходи до спілкування з ними».

Галина Плотницька хоче, щоб її няні були в тренді, постійно вчилися, бо підходи до виховання у кожної бабусі чи дідуся зовсім різні. Наразі вони співпрацюють із професоркою ПНУ Ларисою Міщихою та директоркою школи Kaizen Оксаною Архипчук. Також однією із тем курсу будуть «ненасильницькі методи розв’язання конфліктів». Курс повністю безкоштовний.

Молоді, та не занадто

«На початку нашої роботи клієнти мали нам додатково відраховувати 20 % від зарплати нянь на рахунок нашої організації, – розказує керівниця проєкту. – Але модель трохи не спрацювала, тож тепер це 10 %. І ми трохи поміняли основи: тепер до нас можуть долучатися люди віком 45 плюс, а не як раніше – тільки пенсіонери. Пандемія показала, що люди за 60 трохи бояться працювати, аби нікого не наразити на небезпеку. Пару разів я й сама мусила йти на замовлення замість нянь, бо «то далеко, я боюся, я не поїду».

Пані Галина каже, забрати дитину з садка, відвести додому, приготувати їсти – «Ба і Ді» можуть із задоволенням. А коли треба сидіти довше й чим менша дитина, тим більше батькам хочеться молодшої няні. Але не занадто молодої, особливо без досвіду.

«Жінка 45 років може бути дуже хорошою нянею, бо в ідеалі її діти вже повиростали, вона така сама мама, тому з цим, вважаю, ми не прогадали. Зараз якраз з’явилися дві жінки – 50 і 52 роки, – говорить Плотницька. – Ми круто стартанули, але так само круто в нас усе припинилося через коронавірус. За рік існування встигли собі набити немалу клієнтську базу, але сотого клієнта ще не було (сміється – авт.). Дуже хочу, аби був такий простір, де добре всім – і дітям, і няням, і батькам – особливо останнім, щоб вони не хвилювалися за свою дитину».

«Ба і Ді» подавалися на «Бюджет участі», аби знайти місце для хабу в «Калиновій слободі», але не склалося. Тож зараз в тому районі няні шукають квартиру, яку можна орендувати. В ідеалі – не надто дорого й на першому поверсі, бо бабусі й дідусі займаються також з інклюзивними дітьми.

«Хай не всі, але принаймні ті діти з інвалідністю, які можуть рухатися, не мають спілкування з однолітками, і це проблема, – вважає пані Галина. – Хочеться прививати цю культуру, хоч це важко, бо треба пояснювати, що всі діти однакові, тільки хтось хворіє, а хтось здоровий. Усім дітям хочеться уваги, а про мам, що мають таких дітей, я взагалі мовчу. Нас проінструктувала неврологиня з Харкова Тетяна Чанцева, як знайомитися з такими дітьми, як починати розмову, як поводитися. Але найголовніше – жодним чином не нашкодити».

Читайте також: Казкове місто. Що цікавого покажуть на нових безкоштовних екскурсіях (СПИСОК)

Проєкт також подався на «Малі Гранти Теплого Міста» й виграв 20 тис грн. До цього бабусі добре підготувалися: знали, як правильно все розписати, які запитання на них очікують при «захисті», і в результаті отримали зелене світло.

На пальцях

«Зазвичай усілякі курси чи школи розраховані на людей, що вже мають мінімальні знання в техніці, смартфоні, комп’ютері, але з бабусями й дідусями усе складніше, – сміється пані Галина. – Зі старшими людьми, як з пультом від телевізора. Спочатку він працює добре, але з часом починає заїдати кнопка. І тоді треба міняти батарейку або купувати новий пульт. Тому ми не стоїмо на місці – будемо розклеювати оголошення по всіх мікрорайонах, що йде набір на курс нянь і найперше, що буду робити – створю групу у Вайбері та на пальцях буду пояснювати – як підключитися до Зуму. Якщо не вийде, то в телефонному режимі буду пояснювати, що й до чого».

Також няні разом із науковим містечком «Нова енергія» виграли проєкт на Суспільному. Вони запишуть 24 п’ятихвилинних відео-уроки під назвою «А хто навчить бабусю». Задумка така, що на відео маленькі діти навчатимуть бабусь і дідусів користуватися гаджетами, платити за комуналку через інтернет, користуватися соцмережами тощо.

«Відеомонтажем буде займатись «Нова енергія», а я даю своїх нянь як акторів – така собі фокус-група, що буде жити цим проєктом, дивитись, чи все зрозуміло і т. д., – розказує Плотницька. – Це все буде транслюватися на центральному каналі – Суспільному, з вересня, протягом 24 тижнів. А в кінці я хочу випустити такий собі «Довідник пенсіонера», де прослухана й побачена інформація буде повторюватися, аби наші няні змогли її закріпити. Ми постійно ще й шукаємо меценатів, які могли б допомогти з приміщеннями, коштами, бо є деякі технічні штуки, поліграфія – за які треба платити, а на одні гранти важко. Планів у нас багато, аж на три роки вперед. Тому рухаємося. У нас є такі спортивні бабусі, що за ними не кожен молодий вженеться».

Автор: Богдан Мисюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.