Певно, складно уявити, скільки інформаційних приводів надав минулоріч коронавірус і скільки ще надасть. У цьому потоці негативу разом із політичними та економічними негараздами може здатись, що все інше «стало на паузу». Та це не так, і наукова сфера тому доказом. Взагалі 2020 був дуже плодовитим на наукові відкриття.
І ось вам десятка значних, на мою думку, досягнень, пише Максим Карпаш у Репортері.
1. Надпровідність за +15 градусів за Цельсієм. Фізики з Університету Рочестера (США) відзвітувались про вдалий експеримент з протікання струму без опору за кімнатної температури. В разі вдалого розвитку це стане справжнім підґрунтям для багатьох змін у техніці – від транспорту до електромереж без втрат.
2. Старт виготовлення термоядерного реактора ITER у Франції як одного з найскладніших виробів в історії людства. Початок його експлуатації запланований на 2025 рік. Якщо все піде за планом, то ми станемо свідками відкриття, що цілком може свідчити про вирішення для людства питання постійної нестачі енергії.
3. Вимірювання найкоротшого часового проміжку – 247 зептосекунд. Німецькі вчені встановили, що саме стільки триває подорож фотона через молекулу водню. Нагадаю, у 1999 році Нобелівську премію з фізики вручили за вимірювання фемтосекунди – однієї квадрильйонної або одної мільйонної однієї мільярдної долі секунди.
4. Рекордно швидке розроблення вакцини від коронавірусу. Процес, який раніше тривав роки, компанії Moderna та Pfizer у співпраці з BioNTech скоротили до кількох місяців.
5. США на шляху до повного подолання раку шийки матки у межах 20 наступних років. Це захворювання пов’язане із людським папіломавірусом, а вакцину від нього було запропоновано в 2006 році. За прискорених темпів вакцинації та скринінгу цей час може бути скорочений і це буде хорошим прикладом у подоланні онкозахворювання, яке за смертністю у жінок тримається на другому місці після раку молочної залози.
6. Свіжий аналіз матеріалу з метеориту Мурчісон, що впав в Австралії у вересні 1969 року, здивував усіх. Там знайдені крихти зоряного пилу віком між 4,6 та 7 млрд років, а це більше за вік Сонячної системи.
7. 2020 рік змагається за оцінками із 2016 за звання найспекотнішого року за останні десятиліття. Яскравіших у всіх сенсах цього слова доказів глобального потепління годі шукати – масові пожежі від Австралії до Каліфорнії винищили значну кількість представників флори і фауни на планеті. Тільки в одному тропічному регіоні Пантанал вогонь за літо знищив усе живе на площі, що перевищує цілу Грецію.
8. Марс бринить, і вчені не впевнені, чому саме. Загалом 2020 був роком і запусків нових зондів у космос, а один із них, запущений у 2018, минулоріч зафіксував тихе постійне вібрування, що за аналогією може бути названо «марсотрусом». Природа цього явища ще не до кінця зрозуміла, але вона точно стимулює додатковий інтерес дослідників.
9. Австралійські вчені з Океанічного інституту Шмідта знайшли у північній частині Великого бар’єрного рифу корал висотою 500 м – це вище, ніж хмарочос Емпайр Стейт білдінг у Нью-Йорку. Крім висоти, цей корал є унікальною домівкою для нових видів риб і морського різноманіття.
10. Програма AlphaFold від стартапу компанії Google, що реалізує технологію штучного інтелекту, навчилась за кілька днів розпізнавати структуру протеїнів. Раніше на це йшли роки…
Цікаво, що ж нам принесе 2021 рік?
Comments are closed.