Розваги

В Івано-Франківську на стінах будинку намалюють “Єдину Україну”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Техніка графіті сягає корінням ще у доісторичні часи. Тоді на настінних малюнках зображували диких тварин і успіхи стародавніх племен у полюванні на них. Графіті Давнього Риму були вже більше схожими на сучасні: на стінах міст зустрічалися освідчення в коханні, політичні гасла чи цитати античних мудреців. Сьогодні ж вважається, що ця техніка найбільше пов’язана з хіп-хопом та іншими музичними напрямами і молодіжними субкультурами.

графіті

До Івано-Франківщини мода на графіті прийшла з Європи і США, де ці рухи процвітають десятиліттями, інформують Паралелі. Негативний бік мистецтва графіті в тому, що малюнки, які з’являються на будівлях різної форми власності, часто спотворюють архітектурне обличчя міста. Через це балансоутримувачі будівель змушені за власні кошти відновлювати пошкоджені фасади. Попри те, що за нанесення графіті передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 340 до 1360 грн., найчастіше зловмисників не знаходять. Непоодинокими є випадки, коли правопорушення здійснюють підлітки до 16 років і за їхню «творчість» доводиться відповідати батькам. Найцікавіше, що дорослі часто не знають, що за такі правопорушення передбачено відповідальність і не ведуть відповідних профілактичних бесід зі своїми дітьми.

Як пише газета “Галичина”, в 2012 році нардеп Валерій Писаренко (Партія регіонів) пропонував встановити більш жорстку відповідальність за «розпис» будинків. Формально депутат виступав за збереження майна громадян та організацій, однак в цей час у країні почала набувати популярності кампанія зображати тодішнього президента Віктора Януковича з простреленою цяткою на голові. Щоб зупинити таке політичне самовираження, в кількох регіонах України навіть порушили кримінальні справи. У рішеннях судів жодного слова про президента не було, але правозахисники вбачали у судових вердиктах політичну складову. Попри те, що за нанесення графіті передбачено лише адміністративну відповідальність, зловмисникам присудили реальні одно-дворічні терміни ув’язнення. Нині найпопулярнішими стають зображення російського президента Владіміра Путіна. Щоправда, якщо професійні художники малюють цікаві графічні композиції, то «любителі» переважно обмежуються текстовими написами образливого змісту.

Влада Івано-Франківська вирішила спрямувати енергію молодих творців у цивілізоване річище. Департамент комунального господарства, транспорту та зв’язку вирішив провести конкурс на найкраще графіті. «Конкурс проводиться з метою забезпечення розвитку молодіжних субкультур міста івано-Франківська в соціально-нормативному напрямі, задля впорядкування графічних зображень у місті із залученням жителів та молодіжних об’єднань графіті-культури», — сказано у рішенні міськвиконкому.

В конкурсі можуть брати участь молодіжні об’єднання графіті-культури, творчі спілки та окремі індивідууми. Учасникам пропонують у своїх роботах на попередньо визначених комісією місцях відтворити зображення на тематику, погоджену комісією. Основними критеріями конкурсу є: якість виконання графічного малюнка; оригінальність графічного малюнка; тематика графічного малюнка.

Місця, на яких дозволять малювати, наразі не визначено. Ймовірно, творцем графіті запропонують розмалювати стіну на вул. Мельника поряд із заводом «Промприлад». До речі, в 2005 році місцевий осередок організації «Національний альянс» проводив конкурс графіті з назвою «Герої не вмирають!». Тоді акція стосувалась національно-визвольної тематики, зокрема висвітлювала боротьбу ОУН—УПА. Найімовірніше художники не зможуть уникнути тематики Майдану, АТО й інших актуальних сюжетів. У міській владі сподіваються провести конкурс до 24 серпня, хоча кінцеву дату наразі не визначено.

Натомість стало відомо про ще одну ініціативу, пов’язану з мистецтвом графіті. Міський голова Віктор Анушкевичус підтримав ініціативу МГО «Сокіл» і молодих художників Оксани Парцей та Ірини Клицюк щодо створення до Дня незалежності України картини «Єдина Україна» на стіні будинку №25 на вул. Гетьмана Мазепи. Тобто професійні художники, а також любителі отримують багато можливостей для творчого самовираження.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.