Авто Війна Статті

Паски для кожного: що кажуть про зміни у ПДР франківські водії та експерти (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В Україні набули чинності зміни до правил дорожнього руху.

Деякі з нововведень мають лише рекомендаційний характер, але є й такі, що загрожують штрафом. Водії на нові норми зважають не дуже, а експерти кажуть – усе залежить від людей, пише Репортер.

Коротко про головне

Наприклад, до свіжих змін у правилах водії та пасажири таксі мали право не пристібати паски безпеки під час руху в населеному пункті, а інструктори з водіння – й за його межами. Тепер усі мають бути пристебнуті. Водії таксі зобов’язані мати ремені на передньому та задньому сидіннях, і, що найголовніше, вимагати від пасажирів їх використовувати. Виняток працює лише для людей з інвалідністю – якщо це неможливо фізіологічно, а також для водіїв та пасажирів оперативних і спеціальних транспортних засобів. Штраф за порушення правила – 510 грн. Штрафують водія.

Тепер заборонено змінювати розміри, форму, колір і розміщення номерів, закривати їх або ж додавати різні позначення. Номери мають бути чистими та освітленими.

Велосипедистам дозволили їздити смугою для громадського транспорту. Таку норму пояснили тим, що громадський транспорт в середньому їздить зі швидкістю 20 км / год, а звичайні авто – 50 км / год. Тож це правило має вберегти нерви водіїв автівок і життя роверистів.

Пішоходи, що йдуть проїжд­жою частиною в темний час доби й в умовах поганої видимості, мають використовувати світлоповертальні елементи – спеціальний одяг, наклейку, стрічку або ж інші рефлективні речі). І це просто рекомендація…

Закон проти звичок

«Зміни одного рядка, якісь нововведення чи зміни цілих пунктів певних правил не мають ніякого магічного впливу на поведінку самих людей, – говорить Віктор Загреба, керівник громадської організації Vision Zero, яка зай­мається безпекою дорожнього руху. – Ні для кого не секрет, що юридичні норми, які прописані в законодавстві (йдеться саме про ПДР – авт.), часто абсолютно протилежні існуючим соціальним нормам і тому, що вважається прий­нятним у суспільстві. Вчора якраз у Києві презентували дослідження по правилах безпеки – у Франківську близько 80 % водіїв їздять не пристебнуті. От якби, наприклад, поліція почала проводити профілактичні заходи – зміни в ПДР мали б зовсім інший результат».

Те, що велосипедистам дозволили рух смугою громадського транспорту, за словами Загреби, зовсім протилежне до правила про паски безпеки. І це нововведення розрядить обстановку лише у великих містах: Дніпрі, Києві, Львові тощо.

«Це полегшить життя водіям автівок, але не у Франківську, де мала кількість швидкісних трас і автобусних смуг, – пояснює експерт. – У Києві, наприклад, є соціальна норма – велосипедисти їдуть по крайній правій смузі, бо вона найбільш безпечна. Це, до речі, навіть є в правилах дорожнього руху, але стосується лише випадків, коли немає велодоріжки. Тепер просто ліквідували цю колізію – між правилами дорожнього руху і реальним життям. Формально – тепер люди на велосипедах мають більше законних підстав їхати по тій смузі й не чути жодних претензій у свій бік від водіїв автівок».

Правило, за його словами, яке має рекомендаційний характер стосовно світлоповертальних елементів на одязі, стосується переважно пішоходів у сільській місцевості.

Читайте: До лісу по знання. Як у Франківську дітей водять на природу замість дитсадка

«Поза містом люди часто змушені за відсутності тротуарів йти до школи чи до роботи уздовж дороги, по дорозі й, на жаль, дуже часто, – каже Загреба. – Ця норма не зобов’язує людей мати такі елементи на одязі чи рюкзаку, але я б особисто рекомендував не нехтувати цим. Може ця рекомендація з часом переросте у щось більше й за відсутність світлоповертальних елементів будуть виписувати адміністративні протоколи».

Просто так

«Я вважаю, що нововведення до правил дорожнього руху стосовно «пасків безпеки для всіх» ніяк не змінить ситуації на наших дорогах, – говорить водій з 26-річним стажем, франківець Віктор Шушваль. – А якщо якось вплине на водіїв, то на дуже малу частину. Знаєте, у нас все робиться криво або запізно. Я, наприклад, двома руками за те, щоб був технічний огляд автомобілів, як колись. Але, щоб чесно, без хабарів. Заїхав на сервіс – пройшов техогляд, отримав документ і їздиш собі спокійно».

В ідеалі, поліція тепер мала б перевіряти ледь не кожну машину на дорозі, аби переконатися, що всі пасажири пристебнуті, впевнений Віктор. А так новація виглядає на просту формальність.

«Я особисто їжджу без ременя, по місту також, але, коли перетинаю кордон з іншими країнами, то відразу пристібаюсь сам і інших в салоні прошу, – каже водій. – Бо там штраф 37 євро, а в деяких державах – 87. Це немалий штраф навіть для місцевих водіїв, й умовно – це вартість ременя. А в нас підігнали все під одну ланку: штраф за паркування, проїзд на червоний, перевищення швидкості, їзда без ременя – все 510 грн».

За словами Віктора Шушваля, у Європі штрафують і за те, що люди в темну пору доби або в туман за містом на дорозі не носять світлоповертальні або рефлективні елементи одягу. У нас це нововведення є виключно рекомендацією.

«Це добре правило, але без покарання воно – просто так, аби сказати, – говорить він. – Якби ще штрафували пішоходів і велосипедистів, то казна була б переповнена. Якраз пішоходи, яких не видно вночі, збільшують кількість летальних випадків на дорозі. Зараз є всілякі рюкзаки, браслети, різні смужки, можна не пожаліти й купити один раз».

Читайте також: Мистецтво біля фронту. Як Маріуполь став культурним центром Донеччини (ФОТО)

Також водій виступає за те, щоб штрафували людей, які змінюють, затемнюють або переставляють в інше місце номерні знаки. В багатьох випадках камери можуть не зафіксувати номер автівки, яка порушила правила, тож водій уникає відповідальності. Особливо, за його словами, це стосується «євроблях».

Найчемніші пасажири – водії

«Останній раз я відкривав книжку з правил дорожнього руху років десять тому, – говорить франківський таксист Мирослав. – А про ці нові норми мені розказував син. Ну і звичайно, перше, що впало в очі, – паски для пасажирів на задніх сидіннях. Тут я не погоджуюсь просто на всі 100 %. Розумієте, люди, що мають автомобілі, але з якихось причин їдуть на таксі й сідають на переднє сидіння – завжди пристібаються самі. Можливо, це пов’язано з досвідом водіння. Так само – жінки, а от з молоддю ситуація інша. Але покажіть мені хоча б одну людину, яка самостійно буде пристібатися, сидячи на задньому сидінні!».

За його словами, після прий­няття нових норм кілька разів особисто просив пасажирів пристібатися, але користі з того мало. Деякі люди навіть обурювались.

«Я двічі потрапляв у ДТП, одного разу був не сам і віз людей на задньому сидінні, – розказує Мирослав. – Слава Богу, обійшлося без травм і летальних випадків, але пасажири, що сидять ззаду, страждають в останню чергу. Я розумію, якби в місті можна було розігнатися, тоді інша справа, але у Франківську все навпаки. Як не стоїш пів години в заторі, то їдеш з дитиною – точно не будеш гнати, і шанс того, що хтось не пристебнутий на задньому сидінні може постраждати – взагалі нульовий. В мене, наприклад, затоновані вікна і, вибачте, як поліція перевірить, чи ззаду хтось пристебнув пасок? Та ніяк, хіба зупинятимуть».

Каже, пасажири, буває, поспішають, встали не з тієї ноги або ж просто люблять пофиркати, але ніхто не любить прикрих водіїв таксі. Тож, якщо змушувати кожного пристібатись, то це і час, і зайві нерви. Але втрачати гроші – точно не хоче.

Автор: Богдан Мисюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.