Люди

«Кожен третій українець курить» – результати дослідження STEPS

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Поширеність куріння в Україні є високою – більше третини населення (34%) віком 18-69 років є курцями. Особливе занепокоєння викликає висока поширеність куріння серед жінок (16,7%), адже курить кожна шоста. Водночас в Україні курить кожен другий чоловік (50,3%).

Такі дані наводить дослідження STEPS, яке вивчає поширеність факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні, яке презентували сьогодні у Києві.

Електронні пристрої для куріння (тютюнові вироби для нагрівання та електронні сигарети) набувають все більшої популярності серед молоді (18-29 років) – 6,6% вживають електронні сигарети, а 4,7% курять тютюнові вироби для нагрівання (IQOS, Glo). Такі дані вказують на мінімальний прогрес  у боротьбі з курінням, а саме повну відсутність законодавчого регулювання реклами та продажу електронних пристроїв для куріння. Загалом, кожен п’ятий курець (21%) намагався безрезультатно кинути курити.

«Для зменшення поширеності куріння в Україні акцизи на тютюн щороку зростають на 20%. Втім, як показують результати дослідження STEPS, потрібно посилити заходи із контролю над тютюном: заборонити рекламу електронних пристроїв для куріння і їх вживання в громадських місцях, заборонити викладку сигарет і тютюн з ароматизаторами, адже антитютюнове законодавство в Україні не змінювалося з 2012 року. Депутати мають негайно розглянути у першому читанні комплексний антитютюновий законопроєкт №4358», – сказала Лілія Олефір, виконавча директорка ГО «Життя».

Трансформація залежності. Як електронні сигарети заміняють звичайні цигарки

Ініціатори законопроєкту №4358 Михайло Радуцький, Лада Булах, Ольга Стефанишина, Юрій Заславський, Валерій Дубіль, Максим Перебийніс, Олесь Довгий, Оксана Дмирієва, Артем Дубнов, Ярослав Дубневич, Сергій Кузьміних, Вікторія Вагнєр  та Валерій Зуб пропонують:

  • заборонити реклами тютюну та електронних пристроїв для куріння в мережі Інтернет;
  • заборонити продаж цих товарів особам до 21 року;
  • заборонити ароматизованих тютюнових виробів
  • заборонити викладку сигарет в магазинах та кіосках;
  • заборонити реклами та спонсорства електронних пристроїв для куріння;
  • запровадити нові графічні попередження на пачках сигарет зі справжніми зображеннями хвороб;
  • посилення захисту від пасивного куріння у громадських і на робочих місцях.

Дослідники зауважують, що вживання тютюну є ключовим фактором виникнення неінфекційних хвороб в Україні, наслідком яких є передчасна втрата працездатності та смертність. Тому запровадження норм передбачених Рамковою Конвенцією ВООЗ із боротьби проти тютюну для зниження поширеності куріння та запобігання початку вживання тютюнових виробів серед молоді має бути пріоритетом для України.

До теми: Куріння марихуани підвищує ризик ускладнень при COVID-19 – CNN

Дослідження STEPS було організовано Міністерством охорони здоров’я України та Всесвітньою організацією охорони здоров’я у рамках спільного проєкту МОЗ України та Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі людей». Дослідження проводилося Центром громадського здоров’я МОЗ України та громадською організацією «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка».

Натомість, згідно з Глобальним опитуванням дорослих щодо вживання тютюну (GATS), яке проводилося у 2017 році, загальна поширеність вживання тютюну серед дорослих віком від 15 років складала до 23% у 2017 році (39,7% серед чоловіків і 8,8% серед жінок), поширеність куріння відрізняється адже була застосована інша методологія опитування.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.