Погляд Статті

Ольга Вербовська: Нам треба змінити свої звички

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Наше відділення кардіології було залучене до лікування пацієнтів з коронавірусною хворобою з початку квітня до кінця вересня цього року. За цей час ми пролікували 393 людини з пневмонією на фоні гострої респіраторної хвороби COVID-19, тож маємо свій великий досвід.

Більшість пацієнтів поступала до стаціонару з запізненням на 7-8 днів. В основному вони виконували рекомендації сімейного лікаря, але гарячка понад три дні вимагала повторного огляду та зміни лікування. Пацієнти з серцево-судинними хворобами мали важчий перебіг хвороби, пише Ольга Вербовська для “Репортер”.

Ми спостерігали ураження серця запального характеру – міокардиту, як у старших, так і у молодих пацієнтів. У більшості з них міокардит мав легкий або середній ступінь важкості.

Для важких пацієнтів на першому місці стоїть якісна киснева терапія, добре підібрані антибактеріальні препарати, антикоагулянти, гормони, хороший догляд. Усе це в комплексі підвищує їхні шанси на одужання.

Звичайно, були й летальні випадки, пов’язані з важкими артеріальними та венозними тромбозами, гострим інфарктом міокарда, тромбозом стента, тромбоемболією легеневої артерії, гострою серцево-судинною недостатністю.

Читайте також: Марічка Артиш: Що диктує криза підприємцям?

Механізми інфікування та розвитку хвороби у різних людей часто були подібними. Натомість одужання виглядало виразно індивідуально. Наприклад, були хворі похилого віку, далеко за 80 років (навіть 90 і 93), з багатьма супутніми хворобами, з важкою дихальною недостатністю, які перебували на кисневій терапії тривалий час. І, незважаючи на початкові невтішні прогнози, вони одужали. Крім хорошого лікування, велике значення має генетика та імунітет кожної людини.

Враховуючи антирекорди з виявлення нових випадків коронавірусу в Україні за останні дні, медики закликають дотримуватися усіх способів особистого захисту: носити маски, дотримуватись дистанції 1-2 метри, відмовитись від відвідування місць з великим скупченням людей.

До теми: Микола Рожко: «Навчити медика онлайн – неможливо»

Як можна убезпечитись від можливого зараження вірусом у повсякденному житті?

Останнім часом лунає все більше голосів експертів про можливо більш значущу роль розповсюдження вірусів повітряним шляхом, без крапель, в аерозолі, який виділяється при звичайному диханні. Однак, провідний американський інфекціоніст доктор Ентоні Фаучі підсумував усе це дуже дипломатично: «Ймовірно, роль розповсюдження SARS-CoV-2 через аерозоль є більшою, ніж ми вважали».

Час знаходження вірусу в повітрі залежить від багатьох факторів, про які ми знаємо ще недостатньо. Але можна сказати, що найнебезпечнішими для розповсюдження вірусу восени та взимку є ресторани, кафе й бари. Адже там неможливо бути в масках і витримувати безпечну дистанцію. Так, у двох групах людей, співставних за віком, статтю та іншими факторами ризику, серед тих, хто інфікувався і мав позитивний ПЛР, відвідування ресторану зустрічалось утричі частіше, а бару – в чотири рази.

Нам треба змінити свої звички. Від чогось відмовитись, не бути байдужими, навчитись берегти й поважати себе та своїх ближніх.

Ольга Вербовська, кандидат медичних наук, завідувач кардіологічного відділення КНП «Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради»

Матеріал опублікований в рамках проєкту «СВОЇ», який виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Контент є виключною відповідальністю газети «Репортер» і не обов’язково відображає погляди USAID чи уряду США.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.