Однією з найбільших і найкрасивіших споруд Станиславова австрійської доби є дирекція залізниць (тепер – головний корпус медичного університету), спроектована архітектором Баудішем. За свою більш ніж сторічну історію доля будинку щонайменше двічі висіла на волосинці.
В 1916 році Станиславів опинився у прифронтовій смузі. В центрі міста стояли російські гармати, яки вели артилерійську дуель із австрійськими батареями, що отаборились на Загвіздянських пагорбах. В результаті центр міста перетворився на руїни. Найбільше дісталося вулиці Карпінського (початок Галицької). На фото дуже добре видно масштаби руйнувань. А ось будинок дирекції залізниць стоїть як ні в чому не бувало. Там навіть вікна не побиті.
Наступного разу йому пощастило вже у Другу світову. За німецької окупації там розташувалась якась поважна установа. Напередодні штурму міста у липні 1944 року росіяни вислали бомбардувальник для знищення будівлі. Він скинув дві бомби. Одна впала позаду – там, де тепер дальня частина скверу Міцкевича. Друга бомба потрапила у невеликий двоповерховий будиночок перед медакадемією. Спочатку там також був скверик, а пізніше збудували ресторан «Ювілейний» (тепер – «ПлюсБанк). Складається таке враження, що якісь вищі сили взяли шефство над творінням архітектора Баудіша. І слава Богу!
Фото з колекції Зеновія Жеребецького |
Comments are closed.