У селі Молодятині, що на Коломийщині, вшанували пам’ять чотирьох воїнів УПА, загиблих в 1952 році від рук місцевого зрадника.
Днями біля пам’ятного знаку неподалік місця їхньої загибелі відбулася панахида, на яку з’їхалися рідні воїнів УПА, пише Український погляд.
Цьому передувало встановлення банера з фото та історіями кожного. Фотографія наймолодшого загиблого повстанця віднайшлася лише цього року.
До теми: Село над криївками. У Топільському бункерів УПА було більше, ніж хат (ФОТО)
На околиці Молодятина на присілку Лисаня під лісом встановлений пам’ятний знак – металевий Тризуб у формі високого хреста, Саме там була відправлена велелюдна панахида.
Село Молодятин на Коломийщині ‒ одне із «базових» відділу УПА-Захід. В листопаді 1952-го (точна дата не встановлена, але це сталося після 21-го числа) на присілку Лисаня (урочище Дзвінічі) розігралася підступна драма: місцевий житель, якому підпільники довіряли, заблокував вихід з криївки і перекрив вентиляційний продих…
В підземеллі задихнулися четверо повстанців, які понад вісім років вели боротьбу: кущовий провідник і командир боївки СБ Микола Вінтоняк-«Орел», його охоронець і двоюрідний брат Федір Вінтоняк-«Смерека» (обидва зі с. Марківка), охоронець районного проводу Іван Горецький-«Вишня» (с. Рунгури) та Дмитро Тафійчук-«Сомко» (с. Нижній Вербіж).
Зрадник, очевидно, керувався власними меркантильними інтересами – згодом стало відомо, що з криївки пропали гроші і матеріальні цінності. Про криївку із загиблими чекісти МГБ, як зазначено в їхній доповідній № 2584 від 14.10.1953 р. (розсекречено 27.06.2013, № 24/2-2601) довідалися лише майже через рік, використовуючи інформацію захопленого в полон повстанця Дмитра Василика-«Сірка». В документі зазначається, що з криївки витягли чотири почорнілі тіла, три автомати, чотири пістолети, гранату і «оунівські документи, котрі належали бандитам, а також їхню переписку з ріднею».
Для опізнання загиблих зігнали місцевих жителів, а також родичів; мама «Орла» Марія сказала, що не може впізнати сина, а сестра «Вишні» Марія опізнала брата Івана.
Кілька місяців тому учасник бойових дій на Донбасі, воїн АТО зі села Нижній Березів, який просив залишитися інкогніто, придбав у Коломиї кілька повстанських світлин. Фото були знайдені кимсь на горищі старого будинку, що його демонтували нові власники.
Одна з цих світлин, що найкраще зберегласся, мала виразний напис на звороті такого змісту: «На спомин з революційних часів. Червень 1947 р. Для п. Марійки пересилає Сивий». Уважний перегляд зображення дозволив краєзнавцю з Нижнього Вербіжа Івану Лудчаку встановити, що на тій світлині зафіксований якраз Михайло Тафійчук. А в юнакові поруч нього Михайлова племінниця Ганна впізнала свого двоюрідного брата Дмитра, фото якого родина Тафійчуків розшукувала десятки років.
Паралельно велику пошукову роботу провів дослідник історії УПА Андрій Мацьків з Печеніжина, який вже багато років акумулює інформацію про повстанців як з батьківщини Олекси Довбуша, так і прилеглих до неї сіл (від осені 1944-го до початку 60-х років смт Печеніжин був райцентром зі своїм РВ МҐБ, і саме сюди звозили захоплених підпільників району, а також тіла вбитих повстанців).
Таким чином станом на початок червня 2020-го року була зібрана вичерпна інформація про трагічну загибель чотирьох повстанців у криївці на окраїні Молодятина і з՚явилася можливість встановити банер, який розповідає про полеглих тут в третій декаді листопада 1952-го борців за волю України.
Comments are closed.