Авто

Як маркують рагулів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Ви припаркували машину в другому ряді, це суперечить правилам і заважає проїзду інших, — худорлявий юнак звертається до чоловіка з великим обличчям, який розкинувся за кермом. — Будь ласка, заберіть авто, інакше ми будемо змушені наліпити вам на скло оцю наклейку». Шофер у відповідь «посилає» прямим текстом, погрожує. Інший хлопець чіпляє наклейку, водій вискакує з машини, починається брутальна бійка з криками й валянням на асфальті. Все це знімає відеокамера. Бувають і групові баталії, коли нахабні водії по телефону викликають допомогу.

Не лякайтеся, це не в Івано-Франківську, принаймні, поки що. Це Москва, активісти руху «Стоп Хам» привчають тамтешніх водіїв правильно паркуватися, знімають свої акції на відео та викладають їх в інтернет. Їх підтримує президент Путін — для нього це зайвий піар і, певно, йому подобається, коли росіяни запекло тлумлять один одного, а не ходять на мітинги опозиції.

Щось подібне вже є і в Україні — у Києві, Одесі, Донецьку. Тепер доїхало до Прикарпаття. З минулої п’ятниці почала рейди франківська молодь. Вони нагороджують водіїв наклейками з написом «Я паркуюсь, як рагуль».

«Ми також вирішили боротися з безсовісним паркуванням, кинули ідею в соцмережу Facebook, шестеро людей скинулися по 40 грн., розробили дизайн наклейки і вперед. Правда, хама адаптували до наших реалій — переробили на рагуля, — розповідає Микола Гавриляк, засновник групи «Стоп Рагуль» у Facebook. — Наклейки ліпимо на лобове скло — або з боку водія, або з боку пасажира. Якщо водій є в салоні, то попереджуємо, просимо переставити авто, якщо ж нема — просто наклеюємо наліпку, фіксуємо на фото факт порушення та йдемо далі».

За словами Гавриляка, вони планують звернутись у ДАІ за підтримкою. Хочуть, щоб у разі відмови водія перепаркувати авто можна було викликати інспектора, аби той склав протокол. На момент здачі номера у ДАІ про це ще нічого не знали.

«Ні, не зверталися, — каже Костянтин Кулак, старший інспектор зі зв’язків із громадськістю обласного ДАІ. — Але вже можу сказати, що авто є особистим майном його власника, і ніхто зі сторонніх не може його чіпати, крім випадків, передбачених законодавством. І я не думаю, що можна викликати інспектора на місце рейду тієї молодіжної групи, адже в кожного з інспекторів є свої завдання та маршрути».

У понеділок молодіжна «антирагульська» компанія (семеро хлопців) вийшла на полювання вдруге. Був там і «Репортер». Шукали машини, припарковані на пішохідних переходах, на тротуарах без достатнього проходу і т. д.

Треба сказати, що франківські водії таки значно чемніші за московських. Криків не було, битися ніхто не ліз. Трохи бухтіли щось на кшталт «На чоло собі приліпи», але машини переставляли без зайвих проблем. Були й шофери, які виходили з офісу чи магазину та бачили своє авто вже з наклейкою. Тоді просто мовчки відчіпляли (малюнок знімається легко, склу не шкодить) та їхали геть. Один навіть захотів заплатити штраф за неправильне паркування. Микола Гавриляк пробував викликати ДАІ, але не дочекалися — водій таки поїхав.

Багато було глядачів — і водіїв, і пішоходів. «Ви сходіть подивіться, що робиться на Січових Стрільців, — сивого дядечка, певно, пенсіонера, відчутно допекли нахабні автомобілісти. — Скоро в місті від тих машин взагалі не пройдеш!».

«Ні, це неправильно, — каже високий кремезний перехожий. — Я теж водій, але правил паркування не порушую, якщо треба, ставлю авто та ходжу по центру пішки. Але ліпити ці наклейки — дурня. Треба робити нормальні парковки, щоб було де стати, і змінювати закони, аби нормально штрафувати порушників. До речі, а даішники де, вони що роблять?!».

Байдужим не залишився ніхто. У будь-якому разі акція викликала зацікавлене споглядання та жваве обговорення. Подивимось, як буде далі. Може, й виховають юні франківці франківських же дорослих водіїв. Аби тільки не побилися.

А що з цього приводу думає закон?

«Такі дії є неправомірними, — каже Андрій Іванович, юрист Івано-Франківської правничої агенції. — Це можна трактувати як самоуправство (ст. 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення). А результатом, якщо водій подасть позов, може бути попередження або накладення штрафу — від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім того, саме слово «рагуль» (малокультурна людина) — образливе. Тому водії можуть вимагати грошової компенсації й за моральну шкоду. А якщо ще згадати поширення інформації про людину чи її майно (фото, відео в інтернеті), то тут виникає серйозне питання про її достовірність та ймовірне спростування».

Отже, жарти в бік. Путін на франківських хлопцях не попіариться, а український президент з його ескортами сам — найбільший порушник усіх правил будь-якого руху. Тож доведеться самим. Добре, що хоч молодь підростає — небайдужа.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.