Новий сюрприз для українських водіїв. Інспектори ДАІ отримали право затримувати та відправляти на штрафмайданчики автомобілі боржників. Таким є результат наради керівництва ДАІ та Державної виконавчої служби у Києві.
Рішення, яке можна впевнено зачислити до непопулярних, прийняли на основі постанови Кабміну №1102 від 17 грудня 2008 року. У тому документі міністри свого часу прописали, що в разі виявлення машини боржника, якого оголосили в розшук, інспектори мають право тут же затримати авто та відправити його на штрафмайданчик. Для цього даішник через чергового має викликати евакуатор.
У повідомленні прес-служби ДАІ Києва йдеться: «Здебільшого це автомобілі, власники яких не розрахувалися по банківських кредитах, мають борг по квартплаті чи не виплачують аліменти тощо».
Протягом трьох діб ДАІ має повідомити державному виконавцю про тимчасове затримання машини. «Повернення транспортного засобу боржника відбувається лише на вимогу державного виконавця», — пояснюють у столичному ДАІ.
Здавалося, чому ДАІ та виконавча служба чекали аж чотири роки, щоб узятися за боржників. Не все так просто. Виявляється, 25 січня цього року Кабмін вніс зміни до згаданої постанови № 1102 і затвердив «Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках». У ньому з’явився пункт 2, в якому й описали процедуру затримання боржника…
«Затримання автомобіля, його доставлення на штрафмайданчик є цілком законним результатом здійснення кредитором захисту права, порушеного боржником, — каже Тарас Жарський, представник «Івано-Франківської правничої агенції». Проте, за словами юриста, водіям варто пам’ятати, що підставою для цього може бути лише виконавчий документ, пред’явлений до виконання. Його видає посадова особа (наприклад, суддя), уповноважена розглядати спори між боржниками та кредиторами.
«Небезпека нововведення криється в тому, що багато водіїв ототожнюють купівлю-продаж транспортного засобу з переданням права керування ним за довіреністю (дорученням), — говорить Жарський. — У випадку довіреності фактичним власником залишається довіритель. Отже, якщо проти такого довірителя почнуть виконавче провадження, то у водія, який їздить на машині за довіреністю, вважаючи її своєю власністю, авто можуть вилучити. Тому, щоб уникнути таких ситуацій, слід дотримуватись законодавчої процедури укладення договору купівлі-продажу авто».
Мовою документів
З постанови Кабміну № 1102 зі змінами від 25 січня 2012 року:
• У разі виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 40 Закону України «Про виконавче провадження», уповноважена особа Державтоінспекції негайно тимчасово затримує такий транспортний засіб та доставляє на спеціальний майданчик чи стоянку.
• У разі виявлення транспортного засобу боржника…, у присутності двох свідків і представника підприємства, установи або організації, який доставляє транспортний засіб на спеціальний майданчик чи стоянку, складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу.
• Повернення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за вимогою державного виконавця.
Comments are closed.