Галина та Михайло Росоловські з села Чесники Рогатинського району менше року тому започаткували бренд «Опільські олії». Виробляють сім видів. Їхніми оліями і смакують, і лікуються.
До прикладу, морозиво з гарбузовою олією нині вживає чи не весь Рогатин, пише “Репортер”.
Не дозволить совість
Галина Росоловська 12 років працювала в комітеті закордонних справ у Верховній Раді. Кілька років тому залишила гамірну столицю, аби доглядати за старенькою мамою. До Києва більше не повернулась, бо тут, каже, знайшла свій рай.
У 2018 році в затишні Чесники з війни повернувся її чоловік Михайло. З 2015 по 2018 роки він воював у 14 окремій механізованій бригаді.
Зайнятися виробництвом олій Росоловським запропонувала їхня донька Роксолана. Вона багато подорожує та знає, що за кордоном це дуже популярно. Батьки спершу дивувалися, але донька була наполеглива й купила потрібне обладнання. Росоловські довго вчилися, досліджували ринок і технології. Офіційно презентували «Опільські олії» минулого року на День незалежності.
«Ми від початку собі постановили, мовляв, ми вже у такому віці й певному статусі, що мусимо робити тільки якісний продукт, – говорить пані Галина. – В основному виробники олій роблять купажі – змішують різні олії. Наприклад, соняшникової 80 %, а 20 % лляної. Продають як лляну. Це дозволено законодавством. Люди вживають, але не оздоровлюються. А нам було важливо, аби продукція приносила користь. Додавати якісь консерванти не дозволить совість».
Людина до природи
Починали з лляної олії. Зараз у них сім видів: гірчична, лляна, кунжутова, гарбузова, конопляна, з розторопші й волоського горіха. Усі вони зроблені з сертифікованого зерна, а насіння вирощене в Україні. Хіба крім кунжуту, бо його замовляють з Індії.
«Людина найкраще оздоровиться тим, що вирощене на рідній землі, бо воно тут адаптувалося, – вважає Михайло Росоловський. – Адаптувалась людина до природи, а природа до людини».
До речі, Росоловські практикують безвідходне виробництво. До прикладу, їхні клієнти надсилають їм порожні пляшки від олій. Пляшки миють, стерилізують і знову наповняють оліями.
Продають і шрот (клітковина), який залишається після вичавлення. Він також дуже корисний.
Усі олії – холодного віджиму. Так вони зберігають корисні властивості.
«Ми робимо їх на замовлення, – каже Галина Росоловська. – Наробляти не хочеться. Треба, аби людина отримала свіже. Спеціально зробили маленьку тару – 250 мл, аби людина з’їла олію протягом двох місяців, поки вона свіжа».
За її словами, зараз отримують багато подяк за продукцію, що комусь допомогла. «Зі Львова беруть лікарі, рогатинські лікарі брали лляну й не можуть надякуватися. Казали, що помогла пережити коронавірус, бо підвищується імунітет, – посміхається жінка. – Знаєте, це стимулює робити ще краще».
Тепло, що лікує
Свої олії Росоловські презентують на різних ярмарках і виставках. Покупцям наголошують, що продукція має два значення – лікувальне та профілактичне.
От, кунжутна олія добра тим, хто має цукровий діабет, – зменшує цукор у крові.
«Також це чистий кальцій, – запевняє пані Галина. – Ця олія більш жіноча, бо попереджує остеопороз у жінок, помагає на суглоби, кістки, волосся, очі, зуби, нігті».
За гірчичну олію розказує, що ніколи не була на столі простих людей, а лише у вельмож. «Це тепло, що лікує – так ще її називають, – розповідає жінка. – Вона покращує кровотік до головного мозку, покращує зір. Містить багато вітаміну А. Коли нею звечора намастити стопи ніг до щиколотки, вдягнути теплі вільні шкарпетки, то на ранок ви ще будете відчувати тепло у колінах. Якщо у когось затерпають ноги – це перший лік. Затерпає, бо погана циркуляція крові. Ще перед сном ложку випити цієї олії – і маєте спокійний сон».
Про льон розповідає пан Михайло. Найперше застерігає, що ця олія протипоказана тим, у кого жовчно-кам’яна хвороба.
«Лляна олія помагає при захворюванні та профілактики раку молочної залози, а також при запорах, – говорить пан Михайло. – З усіх цих олій лляна має найбільше речовини Омеги 3. Її ще називають рослинний риб’ячий жир. Зараз у морях багато пластику, ртуті, то краще вживати лляну олію. Вона очищує кишечник, виводить токсини й допомагає тим, хто хоче схуднути. А взимку співвідношення – лляна олія і квашена капуста – ідеальне! Так наші прадіди робили».
Чоловік розповідає, що у сусідньому селі Стратині була олійниця, де били олію з льону та конопель.
«Конопляна у нас завжди мусила бути на Святвечір з варениками, – пригадує Михайло Росоловський. – Без пирогів тут ніхто Святвечора не уявляв. Вона зеленого кольору, бо має багато хлорофілу. Запобігає виникненню ракових захворювань. Також відновлює сили після важкої операції, після хіміотерапії».
Сировар із Чесників. Як у прикарпатському селі роблять сир не гірше за швейцарців (ФОТО)
Для школярів і студентів підійде олія з волоського горіха. Вона покращує роботу кори головного мозку та стимулює кровообіг до нього. Стареньким теж не завадить – запобігає хворобі Альцгеймера.
А столова ложка гарбузової олії, за словами пана Михайла, містить у собі стільки мікроелементів, як у трьох кілограмах гарбуза. «Вона добра для дітей і помагає боротися з різними паразитами, гостриками. Помічна, коли кашель», – додає чоловік.
Аби відновити печінку, корисно вживати олію з розторопші. Це такий великий будяк з фіолетовою квіткою. Ця олія зменшує шкоду від вживання в їжу різних хімічних добавок, які є у продуктах, ліків тощо.
Новий смак пюре
Самі ж Росоловські обожнюють лляну олію. Нею щодня заправляють салати. Роблять каші на сніданок з лляного шроту.
А морозиво люблять лише з гарбузовою олією. Звичайний пломбір поливають столовою ложкою цієї олії та посипають шротом з гарбузового насіння.
«Неперевершений смак! – говорить Галина Росоловська. – Усі, хто спробував цей рецепт, дуже дякують. Тепер весь Рогатин «сидить» на тому морозиві. І не лише там, але й в Харкові, Києві, Львові, Франківську й Бурштині. Ми таке куштували в ресторані в Австрії. Там це вважалося супер стравою».
Ще господиня ділиться рецептом салату «Свіжість». «Подрібнену руколу викладаємо на середину тарілки, – розповідає жінка. – Далі притомлюємо у сковорідці цибулю, кабачок, порізаний кубиками, мисливські ковбаски. Інколи додаю моркву. Поливаємо тим руколу, а довкола викладаємо плястерками огірки й скроплюємо лимоном, поливаємо конопляною олією. То фантастика!».
Також Росоловські запевняють, що картопляне пюре, полите горіховою олією, будь-кого змусить по-іншому подивитися на цю просту страву. Дуже смачні й макарони з гірчичною олією.
Смачного й будьте здорові!
Comments are closed.