Слова цього античного крилатого виразу найкраще підходять до купівлі автомобіля, який вже був у вжитку. Це важлива подія для кожної людини, тому тут потрібні уважність і відповідальність. Адже, крім просто завищеної ціни на авто, можна стикнутися навіть із шахрайством. Як уберегтися — далі.
Папери — перш за все
При купівлі вживаного авто спеціалісти радять першим ділом вивчити документи. «Спочатку треба подивитися на техпаспорт та доручення, якщо воно є, — радить старший інспектор зі зв’язків з громадськістю УДАІ в Івано-Франківській області Костянтин Кулак. — При чому це мають бути оригінали, а не ксерокопії. Далі варто зазирнути під капот і оглянути номер кузова. На ньому не має бути слідів зовнішніх впливів, наприклад зайвої фарби, подряпин чи пошкоджень. Якщо є можливість, треба подивитися й на номер двигуна».
До оформлення купівлі-продажу варто перевірити авто на угон через базу даних ДАІ. Ідеальним варіантом буде не поспішати, а з’їздити у МРЕВ і замовити там експертизу авто. Звісно, це додаткові витрати (від 126 грн.), але ж і машину ви купуєте не на один день? Отже, краще зайвий раз переконатися, що авто не має проблем із законом.
До слова, таким методом можна розпізнати й недобросовісного продавця. Якщо на пропозицію поїхати до автоекспертів у МРЕВ він придумує різні відмовки, а натомість пропонує вам скоріше оформити всі папери, то ймовірно з машиною таки не все гаразд.
Дуже добре, якщо у власника автомобіля збереглася сервісна книжка — по ній можна визначити періодичність обслуговування машини. Та й сама наявність книжки говорить про ставлення господаря до авто. Крім того, можна передзвонити сервісному підприємству, вказаному в книжці, уточнити долю машини.
Фарба розповість багато
Якщо з документами та номерами, на перший погляд, усе гаразд, можна оглянути і сам автомобіль. Важливо, щоб огляд відбувався при хорошому освітленні, а машина була помитою: «гаражне» світло і бруд здатні приховати багато недоліків.
«Для початку треба оцінити лакофарбове покриття, — радить автоспортсмен і механік Володимир Бекеньов. — Подивитися, що фарбувалося, чи якісно це було зроблено. Часто водії після аварії намагаються полагодити, підфарбувати авто та продати його якнайдорожче. Тому треба звернути увагу на сколи, подряпини, відмінності у відтінку та структурі фарби. Різне пофарбування може свідчити про минулі аварії. А якщо вони були, то можна додатково поторгуватися з продавцем».
Якщо ви виявили на даху нерівномірність фарби або «хвилі» — це часто говорить про серйозну аварію, порушену геометрію кузова, і від такої покупки краще відмовитися. Подібні ж дефекти на дверях і крилах розповідають про менш значні ДТП.
Обов’язково огляньте авто на наявність корозії. Зазвичай іржа виникає в першу чергу на підкрилках, колісних арках, порогах, під гумовими ущільнювачами, на стиках панелей.
Машина вміє говорити
Якщо казати про двигун, то він не має бути начисто вимитий, виблискувати металом і пластмасою. Це — ознака того, що господар намагається приховати витоки масла і технічних рідин.
Оглянути можна й місця кріплення крил, фар, бампера, лонжерони. Сколота фарба, сліди відкручування гвинтів, пропили можуть говорити про ремонт кузова.
«Крім огляду машини, її обов’язково треба послухати, — каже Володимир Бекеньов. — Запустити двигун, почути, як він працює на холостому ходу. Після цього — проїхатися та знову послухати, як вона працює, чи нічого не стукає. Але найкраще це робити зі спеціалістом, який безпомилково почує сигнали машини про неполадки».
Отже, головна порада при купівлі вживаного авто — не поспішайте. Якщо сумніваєтеся, краще ще кілька разів оглянути машину, прицінитися або просто шукати іншу. Зайва прискіпливість ніколи не зашкодить. Вдалої вам покупки!
Comments are closed.