Карантин ніби добігає кінця, на вулицях повно людей, відкриті всі магазини, ресторани й кафе.
Повідкривались і ринки, але теж з деякими правилами. Їх дотримуються не всі, пише Репортер.
Маски й дистанція
Весна холодна, зранку дощ. На центральному ринку в Івано-Франківську – як у вулику: тиснява, всі гудять і все питають. На вході від універмагу «Прикарпаття» червоними стрічками перекриті межі від центральної дороги, бо зайти можна лише в одній точці. Більшість на стрічки не зважає. На решітці табличка: «Вхід тільки в масках!» – до масок більшість уже звикла.
На вході стоїть контролер у рукавичках і масці, міряє всім температуру. Але маска в нього під носом. Можна кашляти, ніхто не звертає уваги.
З обох боків прилавки забиті продуктами, у повітрі домінує запах полуниці. Гучномовець фоном розповідає, як має працювати ринок, і застерігає покупців не знімати масок та триматися подалі одне від одного. Напевно, його ніхто не чує. Дерев’яні прилавки на висоті людської голови обмотані харчовою плівкою – захист. Саме з-за такого «бар’єру» виглядає пані Марія, продавчиня з досвідом.
«Якщо на початку карантину багато моїх конкурентів не виходило на роботу, то тепер усі на місці, – каже жінка, для зручності знімаючи маску. – Ми робимо все, що скажуть – і дезінфікуємось, і постійно в масках, в рукавичках. Чесно кажучи, вже набридло. Щодня щось нове, але більшість людей вже звикли до такого режиму. Та й багато таких, яким все одно – люди проходять контролера та знімають маску».
На вході до павільйону сидить ще один контролер – хлопець, років 25, клацає щось у смартфоні, на людей не дивиться. Те саме з Дністровської, там з суворим обличчям курить старший чоловік, але йому теж все одно.
Висновок – нормальний собі ринок, вірусу ніби й нема, усі здорові, веселі та заклопотані…
На «п’яному» базарі – взагалі анархія, як завжди. Великий «клуб» знавців і фахівців. Більшість без масок. Усі продавці між собою знаються, ходять одне до одного, активно спілкуються, дистанції нуль. На вулиці працює трактор, щось риє, вся увага до нього. Людей не дуже багато, але не бракує, біля одного прилавку стоять з десяток покупців.
На входах ніде немає застережень щодо «масок / рукавичок», контролерів також. «П’яний базар» живе своїм життям.
На ринку «Південному» покупців зустрічають таблички «Вхід тільки в масці». Про дистанцію теж не забули. Прилавків, як на центральному, тут немає, все поділено на маленькі магазини з окремими входами. Людей небагато, в секції заходять по одному-двоє. Усі в масках – і продавці, і покупці.
Під’їхав автомобіль зі свіжими овочами й фруктами. Водій в масці, продукти перемотані в плівку, з багажника пахне бананами. Одна з продавчинь пішла допомагати іншій нести ящики з овочами.
У черзі дві жінки говорять про коронавірус, сміються. А й справді, плакати вже не хочеться.
Нардепа від Прикарпаття Романа Мулика відзначили в рубриці “людина тижня”
Порушень не бракує
«Перевіряти роботу ринків Держпродспоживслужба розпочала з 1 травня цього року, – говорить начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Віталій Фіглевський. – За постановою Кабміну, в перші дні після послаблення карантину дозволили роботу агропромислових ринків. Ну, а нашій структурі випала честь все контролювати. Спочатку в області відкрилося 14 ринків. Станом на 24 травня – вже 26, це 60 % від усіх ринків області. Щоб ринок запрацював, грубо кажучи, була одна умова – дотримуватися всіх правил запобігання поширення COVID-19».
До списку правил входить: наявність захисних масок / рукавичок серед продавців і покупців, температурний скринінг при вході, мінімальна дистанція між людьми – 1,5 м. Також на ринках постійно має проводитись дезінфекція прилавків, приміщення і території. Окрім цього, постійне інформування покупців про правила роботи й дотримання санітарних норм.
«Якщо говорити відкрито, то певні порушення допускали практично всі ринки – десь не було дистанції між продавцями, десь покупці чи продавці не одягали маски, десь не міряли температуру на вході, – каже Фіглевський. – Щоправда, після втручання наших інспекторів ситуація покращувалась моментально. Зверталися до адміністрації того чи іншого ринку, складали приписи. Саме у Івано-Франківську ситуація з ринками задовільна, що не можна сказати про інші райони. Деякі ринки не слухали наші пропозиції, нічого не робили з порушеннями, відповідно поплатилися за це».
На Франківщині взяли іноземців, які підірвали банкомат у Черкаській області (ФОТО, ВІДЕО)
За словами Віталія Фіглевського, працівники й адміністрація ринку в Долині ігнорували всі зауваження Держпродспоживслужби, після декількох приписів поліція склала протокол – справу передали до суду. Ринок у Бурштині довелося закрити зовсім, бо там, крім порушення епідеміологічних вимог, не було й ліцензії на продаж.
«З понеділка, 25 травня, постійний контроль над роботою ринків наша структура проводити більше не буде, все що могли – зробили, – говорить Фіглевський. – Перевірка тепер буде вибірковою, як і раніше».
За цей місяць інспектори виявили 98 порушень, склали 46 приписів. Щоправда, штраф там незначний – від 170 до 220 грн. Тому більше сподіваються на розуміння.
Comments are closed.