Не секрет, що при зустрічі на дорозі водії та даішники часто конфліктують. Перші не погоджуються з висновками інспекторів, другі чіпляються до дрібниць. Які ж права мають рядові учасники дорожнього руху при зустрічі з ДАІ?
Головне – не боятися
«Якщо знати законодавство, а воно не є дуже складним, то на дорозі можна відчувати себе значно впевненіше, – каже Андрій Іванович, юрист Івано-Фран-ківської правничої агенції. – Практично усі питання виписані в законах і правилах дорожнього руху (ПДР). Якщо водій хоча б поверхнево знає законодавчі норми, які дають йому підстави вважати, що працівник ДАІ чинить протиправні дії, тоді він може себе захистити».
За словами юриста, недавно вступили в силу зміни до інструкції «З питань діяльності підрозділів державної патрульної служби Державтоінспекції МВС», які детально описують алгоритми дій інспекторів на дорозі.
У першу чергу Іванович радить водіям не боятися. «При зупинці автомобіля працівник ДАІ має віддати честь, привітатися, представитися, назвати свою посаду та причину зупинки, – розповідає юрист. – Далі він може попросити надати йому документи до огляду. Тоді водій повинен це зробити, так передбачено в ПДР. Також у законодавстві записано: якщо працівник ДАІ при розмові з водієм стоїть на проїжджій частині, це загрожує його життю, тому водій має вийти з машини і пройти на узбіччя. А от для обшуку авто потрібна постанова слідчого та санкція прокурора».
ДАІ теж страждає
Виявляється, є що розповісти не тільки водіям про даішників, а й навпаки. Як стверджує Костянтин Кулак, старший інспектор зі зв’язків з громадськістю УДАІ в Івано-Франківській області, водії часто не хочуть давати свої документи для перевірки. Мовляв, такого ніде не написано, хоча в ПДР чітко зазначено – «передати». Суперечливих ситуацій виникає багато, і, за словами Кулака, щоб цього уникнути, водіям треба уважно вивчати ПДР.
В Інтернеті нині поширили багато відеозаписів того, як водії та автоінспектори спілкуються на дорогах. На переконання юристів, фото та відеозйомка – це дійсно дієвий засіб захисту. Відеофіксація події може стати доказом у суді, якщо до цього дійде.
До речі, диктофони і відео-камери нині використовують не тільки водії, а й даішники. За словами Костянтина Кулака, деякі інспектори свідомо беруть з собою на чергування апаратуру, аби, у свою чергу, захиститися від зухвалості водіїв. Він каже, що вже незабаром на Прикарпатті з’являться автомобілі ДАІ з відео-камерами – спереду, ззаду та ще одна в салоні – все чергування записуватиме комп’ютер. Такі машини вже використовують у Києві.
Що робити, якщо…
• Інспектор ДАІ не представився чи не назвав причину зупинки.
Перш ніж давати інспектору свої документи, попросіть, аби пред’явив свої. Звірте їх з нагруд-ним значком інспектора. Ці дані можна записати. Працівник ДАІ має пояснити мету зупинки. Якщо він не виконує усіх необхідних процедур у спілкуванні з вами, зателефонуйте на гарячу лінію ДАІ, яка вказана на автомобілі наряду, та розкажіть про те, що відбувається.
• Вас просять відкрити багажник, або хочуть обшукати автомобіль.
Для обшуку авто потрібна постанова слідчого та санкція прокурора. Якщо цих документів не пред’являють, і все одно вимагають надати авто до огляду, знову ж таки дзвоніть на гарячу лінію ДАІ.
• Вас зупинив інспектор ДАІ, а службова машина стоїть за кущами, «у засідці».
Згідно з пунктом 12.12.3 Інструкції з діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби ДАІ, «забороняється зупиняти транспортні засоби на ділянках доріг з обмеженою видимістю, до і після повороту, безпосеред-ньо перед перехрестями, у зоні залізничних переїздів та в інших небезпечних місцях…». Якщо міліціонери цього не виконали, можна написати скаргу на ім’я начальника місцевого відділу ДАІ або обласного УДАІ. Добре було б сфотографувати, як вони несуть чергування, та додати фотографії до документа.
• На вас складають протокол про порушення ПДР.
Уважно ознайомтеся зі змістом протоколу. Обов’язково впишіть свої пояснення до того, що сталося на дорозі. Якщо впевнені у своїй правоті, сфотографуйте місце, де вам приписали порушення. Особливо це стосується непомітних дорожніх знаків, розмітки, ям на дорозі. Нині протокол можна оскаржити, а ці докази допоможуть у суді.
Comments are closed.