Люди Статті

Від аліментів не втечеш: як виховують боржників на Прикарпатті і чим грозить несплата

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
За даними обласного управління юстиції, на 1 лютого цього року на Прикарпатті зареєстровано 1206 людей, які ухиляються від сплати аліментів.

Найбільше мешканці Франківщини змушені були за раз сплатити від 50 до 70 тисяч гривень. Зазвичай таке відбувається лише тоді, коли у боржників конфіскують майно, водійські права або не пускають за кордон, пише Репортер.

Фото ілюстративне
Самі проблеми

«Ми з першим чоловіком прожили 10 років, – розповідає мешканка Франківська Марія (прізвищ у цьому матеріалі не буде), яка двічі виходила заміж, двічі розлучилася та має двох синів від двох чоловіків. – Так сталося, що розійшлись. Я подала на аліменти. Він прийшов на судове засідання, сказав, що відмовляється від дитини. Крім того, додав, що й дитина – не його. Я вирішила довести батьківство через експертизу ДНК. Але на процедуру він не з’явився».

За словами Марії, чоловік мав неофіційний бізнес, але ще був пенсіонером, тож у суді виглядав геть збідованим.

«Він був і досі залишається перевізником, але неофіційно, має міжміські маршрути, – розповідає жінка. – На час судового засідання, а то був 2013 рік, його зобов’язали сплачувати лише 400 грн в місяць».

Зараз першому сину Марії 12 років, й вона жаліється, що грошей з призначених аліментів не вистачає навіть на харчування у школі.

Читайте: Балкони, підвали, поверхи. Як у Франківську штрафують за незаконні добудови

«За два з половиною роки в мене є тільки чеків на ліки майже на десять тисяч гривень, – жаліється вона. – А плюс ще одяг, продукти… При цьому колишній досі «не має звідки платити».

До речі, з другим чоловіком, каже, також усе вийшло не надто добре.

«Тут історія трохи інша, бо хотіла розійтися мирно, але чоловік заявив, що не буде так, як я собі задумала, – продовжує Марія. – Він поліцейський. Після судового засідання поїхав служити в АТО. А потім його адвокат приніс довідку, що той на реабілітації – до суду з’явитися не може. Але дитину визнає, тому суд без його присутності призначив 1500 грн аліментів».

Жоден із її чоловіків, стверд­жує жінка, своєю дитиною не цікавиться, але їй від того «лише легше». Тим більше, що через підвищення на роботі суд зобов’язав її другого чоловіка сплачувати вже не 1500, а 3500 грн. Він платить.

Обіцяв велосипед

«Після народження доньки, а це був 1996 рік, ми з чоловіком розлучились, – говорить мешканка Делятина Ірина. – Правда, перші три роки він до нас приходив, робив подарунки, а далі просто зник. Через рік я подала на аліменти. В той час це були копійки – по 50 грн в місяць. Потім колишній найняв адвоката і зробив усе, лиш би не платити».

За словами Ірини, вона не раз писала заяви до поліції та суду, але все дарма.

Фото ілюстративне

«Пройшов деякий час, на заяви не реагували, тож я вирішила закинути цю справу, – розповідає жінка. – Жодних сподівань у мене не було, довелося їхати на заробітки в Італію. Приїхала, коли доньці якраз виповнилося десять років. Про історію з аліментами вже й забула. Але тут із суду прийшов лист, що колишній заборгував за сім років 27 тис грн. Збоку ще й донька нагадала, що тато обіцяв їй купити велосипед, при чому це було дуже давно, і вона тримала це в голові стільки років. Тому я вирішила довести справу до кінця».

Ірина найняла адвоката. Через заборгованість у колишнього чоловіка почали списувати майно.

«За словами адвоката, сума була досить велика, тому чоловік ще й не мав права виїжджати за межі країни, – говорить жінка. – А він збирався до Чехії – на кордоні не пустили. І виходу в нього вже не було. З 2006 по 2019 рік, окрім місячної суми, він сплачував ще й борг».

В результаті чоловік борги погасив, а їхня донька Христина отримала обіцяний велосипед.

Тати бувають чемні

«У 2007 моя мама вирішила подати тата на аліменти, мені тоді було дев’ять років, – говорить франківська студентка Тереза. – Був суд, призначили аліменти – четверта частина від місячної зарплати. Він у мене працював і досі працює фельдшером на швидкій. На той час це були копійки, мама вже й не згадає точну суму. Але він без жодних проблем усе сплачував і допомагав».

За словами Терези, коли їй виповнилося 18, поступила до вишу, то татові призначили сплачувати аліменти в розмірі 3000 грн. І платити треба до завершення навчання.

«Мені зараз 21, я вже закінчую магістратуру, залишився ще рік, – каже дівчина. – За весь час не було жодних заборгованостей, він допомагає, ми спілкуємось. Був період, десь три місяці тому, коли тато поїхав за кордон. Взяв відпустку за свій рахунок, зарплата не нараховувалась, але аліменти сплачували його батьки – мій дідусь і бабуся».

Що каже закон

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку: до 6 років – 899,5 грн, до 18 – 1109 грн. При цьому розмір аліментів може бути присуджений і як частка від заробітку, і як стала сума.

При заборгованості зі сплати аліментів понад чотири місяці (а у випадку стягнення аліментів на користь дитини-інваліда чи тяжкохворої дитини – три місяці) державні виконавці самостійно забороняють боржнику право виїзду за межі України, право користування транспортними засобами, право на полювання, право користуватися вогнепальною мисливською та пневматичною зброєю.

Читайте також: Селам пропонують заводи. Де і коли біля Франківська з‘явиться «інвестиційний парк»

Якщо в людини є борг зі сплати аліментів за цілий рік, то держвиконавці встановлюють штраф у розмірі 20 % від суми заборгованості. Два роки боргу – 30 % від суми заборгованості, а за три роки – 50 %. При тому що борг все одно платити треба.

Виплата аліментів закінчується, коли дитина досягає повноліття. Та якщо дитина навчається у вищому навчальному закладі (незалежно від форми навчання), то аліменти платять до 23 років.

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.