«Гушка». Так називається майстерня виробів із вовни, що у Косові. Назва символічна – означає моток вовняних ниток.
У майстерні виготовляють ліжники, доріжки та килими за стародавньою технологією, пише “Репортер“.
До теми: Ліжник: і накритися, і вбратися. Як на Косівщині з вовни роблять килими і пальта (ФОТО)
За словами ткалі Любові Рибенчук, у порівнянні з тим, як доводилося працювати її бабусі, виробництво ліжників стало значно легшим і досконалішим.
“За місяць моя бабуся ткала 3-4 ліжники. Вона робила все сама: пряла, розчісувала вовну двома великими граблями. Тепер це вже робиться механізовано – є велика машина, з якої дістаєш вже готову розчісану вовну”, – розповідає Любов.
Також тепер фарбують не нитки, а саму вовну, яку закуповують здебільшого на Закарпатті. На жаль, у Прикарпатті вже практично не залишилось полонин, зменшилось поголів’я овець. Але в “Ґушці” частково використовують вовну з тварин, яких вирощують у “Дідовій хатчині”: за два роки її зібрали 24 кілограми.
Цікаво, що ткацький верстат практично не змінився за останні 120 років, – так, він став ширшим і легшим, але сама технологія та етапи виробництва залишилися незмінними.
Читайте також: Столітні технології і масаж для ніг. Як на Гуцульщині роблять ліжники (ФОТО, ВІДЕО)
Зараз “Ґушка” має два основних типи виробів: гладкі ліжники, для виготовлення яких використовується незмінна традиційна технологія, та незвичні об’ємні, яких ми ще ніколи в житті не бачили.
Comments are closed.