Розваги Фото

Опришки, мед, опера, – у Яремчі відбувся фестиваль “Баюракова бартка”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У Яремчі вшанували пам’ять легендарного лицаря доблесті і звитяги, славного ватажка опришків Василя Баюрака унікальним фестивалем «Баюракова бартка». Вдалося провести цей захід завдяки перемозі відділу інвестиційної політики виконкому Яремчанської міської ради у щорічному Всеукраїнському конкурсі культурно-мистецьких проектів Малі міста – великі враження.

На фестивалі були театралізовані дійства, виступи етноколективів, спортивні змагання, дегустації карпатських медів та страв автентичної гуцульської кухні, художній пленер, різноманітні майстер-класи, інформують на сторінці Децентралізаційного марафону Пульс.

Родзинкою свята стала легендарна гуцульська міфоденсопера «Оле» у виконанні Івано-Франківського національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія». П’ять епізодів дійства «Гуцульське весілля», «Гірки», «Опришки», «Месники», «Смертельний плєс» відтворили справжній дух опришків та дозволили глядачам зануритися в епоху відважних народних месників.

У центрі міста працював медовий ярмарок, на якому проводили майстер-класи з розпису медових пряників та виготовлення воскових свічок, лекції на теми бджільництва та екопродукції, а для любителів яскравих фото були оригінальні фотозони. Для гурманів, які цінують смакові враження, готували на вогні гуцульські банош та ріпеники. До речі, голова ГО «Галицькі Леви» Роман Дорожівський приготував смачний банош і щедро пригощав ним гостей фесту.

У рамках фестивалю відбулася науково-практична конференція «Василь Баюрак – славний ватажок опришків», в якій взяли участь дослідники опришківського руху. Також у Будинку культури діяла історична виставка експонатів Івано-Франківського історико-меморіального музею Олекси Довбуша. Відвідувачі мали можливість побачити речі опришків та зброю, з якою вони йшли у бій, а також ознайомитись з колекцією літературних творів про опришків.

Секретар Яремчанської міської ради Володимир Губарчук каже, що історичним фестивалем «Баюракова бартка» прагнуть популяризувати легендарного земляка Василя Баюрака, який очолив опришківський рух після смерті Олекси Довбуша та разом зі своїми однодумцями боровся за те, щоб гуцули були ґаздами на свої землі, виховувати молодь у дусі патріотизму, а також розвивати туристичний потенціал. За словами Губарчука, цей фест проводять у Яремчі вперше, проте планують, аби він став щорічним. Адже в 2022 році місто святкуватиме 300 років з дня народження Василя Баюрака.

«Це ватажок опришків, який з юних літ був заприсяженим на пістолі Довбуша. Він був близьким до Довбуша, і фактично разом з Павлом Орфенюком були з Довбушем в останні моменти його життя. Про його страту є дуже багато написано. А в Івано-Франківську на Ратуші є таблиця, на якій написано, що там було страчено славного Василя Баюрака. Є спогади Францишека Карпінського, є поезія Степана Пушика про його страту…», – говорить авторка ідеї фестивалю Світлана Флис.

За словами Світлани Флис, у назві фестивалю є слово «бартка»(сокира з довгим держаком. – Авт), оскільки це була основна зброя опришків, бартка символізує мужність опришків. Це топірець, без якого гуцул ніколи не виходив з хати, ним прорубував стежку, яка була заснована повзучими рослинами, і захищався від диких звірів.

«Про міфічного Робін Гуда знає весь світ, а про реальних народних героїв, які захищали свій народ, – Олексу Довбуша, Василя Баюрака навіть не знає вся Україна, – каже начальниця відділу культури виконкому Яремчанської міськради Оксана Кухарук. – Тому фестиваль покликаний популяризувати опришківський рух, щоб заговорили про наших справжніх героїв-опришків, які сотні років тому воювали за свободу, за волю. Бо гірський люд за своєю вдачею вільний. І хто нас не розуміє, думає, що вони там завжди щось хочуть. Ні! Це те відчуття, що сильний може дозволити собі бути вільним».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.