Як правило, успішні об’єднані громади хваляться відремонтованими школами й садками, новими ЦНАПами та амбулаторіями, скверами і спортмайданчиками.
А «Репортер» знайшов ОТГ, де головна гордість – корови. Хоча все вище перелічене теж є.
Проблеми є у всіх
Покровська об’єднана територіальна громада розташована на межі трьох областей – Дніпропетровської, Запорізької та Донецької. Утворилася вона наприкінці 2016 року, об’єднавши довкола селища Покровське аж 30 населених пунктів.
«Першими на об’єднання у Дніпропетровській області пішли Слобожанська та Солонянська громади, а ми за ними спостерігали й вивчали цей процес, – розповідає голова Покровської ОТГ Світлана Спажева. – Протягом року прораховували потенціал нашої громади, чи може вона стати спроможною. Після цього внесли зміни у перспективний план і у грудні 2016 провели вибори. А коли об’єдналися, то не розуміли, коли день починається, а коли закінчується. Стільки всього нового було! Хтось проєкти писав, хтось бюджетом займався, хтось житлово-комунальним господарством».
За словами пані Світлани, на одній із міжнародних конференцій, яка відбувалась у Львові, вона познайомились із головою Печеніжинської ОТГ (Івано-Франківська область) Іваном Довіраком. Той заспокоїв, мовляв, проблеми є у всіх.
«Тоді він сказав таку фразу: «Зараз відбуваються дуже важливі процеси в Україні. Але я стою, як босий перед гадиною», – розповідає Спажева. – Це він мав на увазі адміністрацію, яка гальмувала процес об’єднання. І така ситуація була практично у всіх громадах. Бо об’єднання передбачає передачу повноважень, а ділитися владою хочуть далеко не всі».
До теми: Авангард вражає, аж не віриться. Франківці знайшли на Одещині зразкове ОТГ (ФОТО)
Після того знайомства пані Світлані стало цікаво, як власне живуть громади у гірському регіоні. Тож одного дня разом зі своєю заступницею Інною Швидь вирішила їхати в гості до колег з Прикарпаття.
«У Печеніжині ми хотіли побачити, як працює ЦНАП, бо тоді ми тільки починали його створювати, – говорить Інна Швидь. – А в Білоберізькій ОТГ нас вразила сільська школа. Також були приємно здивовані, що в цієї громади є свій центр безпеки».
До речі, ЦНАП у Покровській ОТГ будуть відкривати 14 жовтня, на свято Покрови. На капітальний ремонт двоповерхового приміщення витратили понад 4 млн грн. А в рамках проєкту «U-LEAD з Європою» закупили все необхідне обладнання.
«Також 14 жовтня ми будемо встановлювати рекорд з наймасовішого виконання гімну громади, – анонсувала Світлана Спажева. – Один рекорд ми вже встановили 14 вересня – виготовили 150-метровий тин із природних матеріалів. На сьогодні це найдовший тин в Україні».
Допомагають школярі
Про результати децентралізації Світлана Спажева розповідає під час невеличкої екскурсії селищем. Показує нові тротуари уздовж траси, вуличне освітлення та облаштований сквер. А ще – новенький скейт-парк, розташований за Будинком культури. Раніше там було стихійне сміттєзвалище. За словами голови, перед тим як встановити спортивні споруди, довелося прибрати і вивести майже 18 тонн сміття. Взагалі, до чистоти тут ставляться дуже ретельно, навіть мають «Зелений патруль».
««Зелений патруль» – це проєкт місцевої молодіжної ради, – пояснює голова ОТГ. – Є п’ять загонів, вони сформовані на базі навчальних закладів. У кожному загоні шість людей, старшокласників, так би мовити, патрульних, які відповідають за організацію толок і різних екологічних акцій. Наприклад, нещодавно вони розповідали мешканцям нашої громади про шкоду від спалювання листя та сухої трави, роздавали інформаційні буклети».
До речі, реалізувати цей проєкт вдалося за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та компанії Global Communities. Грантодавці виділили на «Зелений патруль» 130 тис грн. Ще 22 тис ГО «Молодь Покровщини» отримала з бюджету ОТГ.
До теми: Наші люди біля лиману. Як гуцулка своєю на Одещині стала (ФОТО, ВІДЕО)
Разом з тим у громаді активно взялися за розвиток фізичної культури. У 2019 році Покровська селищна рада взяла на баланс дитячо-юнацьку спортивну школу. На базі ДЮСШ працюють п’ять секцій: футбол, бокс, вільна боротьба, волейбол і кінний спорт. І, як помітив «Репортер», займається там дуже багато дівчат.
«Наші учні неодноразово ставали чемпіонами та призерами обласних, всеукраїнських та міжнародних змагань, – хвалиться директор спортшколи Роман Стефурак. – Вони входять до складу збірних Дніпропетровської області та України з боксу».
Цікаво, що сам Роман Стефурак народився у Верховині. До Покровського переїхав у 1997 році, після того, як дружина народила сина. Роман Стефурак-молодший нині грає у півзахисті запорізького МФК «Металург».
Мед і молоко
Та найбільше Світлана Спажева пишається сільськогосподарськими кооперативами. Каже, місцеві фермери допомагають зміцнювати економіку. Наприклад, до об’єднання бюджет громади був 58 млн грн, а у 2019 році виріс до 116 млн 391 тис грн.
«Ми прийняли програму підтримки кооперативного руху і в минулому році з бюджету ОТГ виділили 150 тис на придбання різного обладнання», – каже голова ОТГ.
До теми: По Одесі за котами. Як франківці шукали скульптури пухнастиків і відкривали місто (ФОТО)
«Добробут Андріївки» – молокозбиральний кооператив, який об’єднав 11 сімейних ферм. Кооператив має два молоковози, які забирають молоко в людей і привозять його в молокоприймальні пункти, таких по селах є 30.
«Обладнання ми отримали від наших канадських партнерів у рамках проєкту розвитку молочного бізнесу в Україні, – розповідає менеджер кооперативу Сергій Захаренко. – Зараз обслуговуємо 28 населених пунктів і чотири райони двох областей – Дніпропетровської та Запорізької. Збираємо щодня 7,5 тонни молока. У лабораторії вимірюємо якість і після цього відправляємо на молокозавод. Наприклад, з нашого молока роблять морозиво «Ласунка».
«Також молоко відправляють на Миколаївський молокозавод, а вже звідти ми по собівартості беремо масло і сметану для дитячих навчальних закладів», – додає Світлана Спажева.
А от СП «Молочарське» відоме своєю демонстраційною фермою. Туди приїжджають цілі делегації – не лише з України, а й з-за кордону. Тут постійно відбуваються безкоштовні тренінги та консультації для фермерів. Навчають різним аспектам виробництва молока: від утримання, годівлі корів до їх доїння та видалення гною.
До теми: Громада на кордоні. Як франківці у рожевих водах плавали (ФОТО, ВІДЕО)
Директор ферми Віталій Ткач каже, нині в них в господарстві є корови австрійської породи «Голштин» і «Джерсі» – з Данії. Загалом мають 247 голів, з них 100 дійних корів.
«Ферма оживає о п’ятій ранку, – розповідає Віталій Ткач. – Спершу трактором вичищаються корпуси та заганяють корів на доїння. Молоко «Джерсі» і молоко «Голштина» розділяємо одразу. Воно потрапляє в охолоджувачі, і раз на дві доби у спеціальних автоцистернах транспортуємо на молокозавод «Данон». Тобто вся продукція, яка має ярличок «Данона», виробляється з нашого молока».
В середньому добовий надій на голову 20-25 літрів у «Голштина» і 17-18 у «Джерсі», каже Віталій Ткач. Але на завод відправляють не все молоко, частина йде телятам.
«Молоко телятам ми даємо лише якісне – без антибіотиків, без маститів. Також годуємо їх спеціальними гранулами, які містять мінерали та вітаміни, і з п’ятого дня привчаємо до сіна, – розповідає фермер. – Адже всі народжені телички залишаються в нас, аби згодом можна було оновити дійне стадо. А бичків продаємо місцевому населенню».
Ще один кооператив на території ОТГ зареєтрували торік – «Медок». Як ви вже здогадались, він буде займатися заготівлею та переробкою меду. Аби навчитися азам бізнесу, голова кооперативу Роман Логвиненко протягом двох тижнів вивчав досвід місцевого самоврядування США у рамках програми USAID DOBRE. Нині ж члени кооперативу працюють над стратегією розвитку.
А розвиватися й справді є куди. А головне, є бажання.
Автор: Ірина Гаврилюк
Проєкт «Свої» реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)
Comments are closed.