Якщо ти спиш по кілька годин, а решту часу зубриш конспекти, якщо літрами заливаєш у себе каву і стаєш схожим на зомбі, значить, ти студент і в тебе сесія. Мудрі люди кажуть, що єдиний правильний варіант скласти її без хвостів – це вчитися протягом семестру. Та студентський люд переважно згадує цей рецепт лиш напередодні іспитів. А про запас має цілу купу ритуалів і прикмет, які мають допомогти зловити за хвіст птаху удачі.
Найстарший і найпопулярніший ритуал – це закликання халяви заліковою книжкою. Рецепт простий: напередодні іспиту, опівночі, треба вийти на балкон із заліковкою або ж просто просунути руку з нею у відчинену кватирку, шалено махати й тричі прокричати: «Халяво, прийди!». Заліковку треба одразу ж закрити, а відкрити її, тобто випустити закликану халяву – тільки в аудиторії та обов’язково у присутності викладача.
Помагає чи ні, не знаємо, але дістати на горіхи за це можна. «От ми на третьому курсі у гуртожитку вночі всі вилізли на підвіконня, махали заліковками та кричали хвилин зо п’ять, – сміється четвертокурсник університету нафти і газу Роман Калиняк. – Ну то прийшли охоронці, прочитали лекцію на тему «майте совість – люди сплять», то мусили вкладатися. А один мій друг ще десь вичитав, що заліковку після того треба у морозилку покласти – аби точно був ефект. Замотав у пакет, зранку ледь віддер ще й іспит завалив».
До слова, з заліковою книжкою пов’язано ще кілька прикмет. Так, з дня початку сесії та аж до останнього іспиту нікому, крім викладачів, не можна давати її в руки. А якщо справи зовсім погані, то, щоб не вигнали з навчання, треба загнути в ній останню сторінку.
Конспекти і підручники теж використовують у ритуалах. На ніч перед здачею треба покласти їх під подушку. Вважається, що матеріал, який не вліз у голову традиційним шляхом, має проникнути туди під час сну. А ще, коли готуєшся до іспиту, не можна залишати конспекти й підручники відкритими – аби не вивітрилося вивчене.
З вірою в те, що знання можуть зникнути, пов’язана й наступна прикмета. Не митися, не голитися, не обрізати волосся, не стригти нігті перед іспитом. Витоки цієї прикмети можна розгледіти в історії про Самсона, який втратив силу разом з обрізаним Далілою волоссям. Хоча можна все пояснити і з банальнішої точки зору. Може, викладач пошкодує замучене немите створіння…
А буває й таке. «У нас на другому курсі була дуже люта неодружена викладачка, – розповідає колишня студентка Прикарпатського університету Ірина Мельник. – То всі дівчата ішли до неї на здачу з брудною головою та без макіяжу. Знаєте, помагало».
«Я теж чув цю прикмету і ходив небритий, – каже студент Ігор Куликовський, – то викладач сказав, якщо поголюся, то поставить чотири. Я побрився й він свого слова дотримав».
З особистою гігієною пов’язані й забобони про одяг. Так, якщо перший іспит склав успішно, то й на всі наступні треба ходити у тому ж вбранні. Прати його не можна. Вважається, що таким чином на одязі лишаються сліди халяви. Звідси випливає і ще одна прикмета – ніколи не вдягати на іспит нову річ. Це може викликати неабиякі труднощі.
Чимало забобонів стосуються поведінки безпосередньо у день іспиту. Аби не сталося такого, що «встав не з тої ноги», – вставати з ліжка, виходити з дому, заходити у маршрутку чи трамвай, входити в аудиторію – треба виключно з лівої. І лівою рукою тягнути білет. До речі, шпаргалки теж треба класти у ліву кишеню.
Відома прикмета і про п’ять копійок, які треба покласти у черевик. До речі, вона інтернаціональна. В 1950-х американські студенти клали перед іспитом у взуття монетку в один пенні. Кмітливі підприємці навіть почали випускати для мисливців за легкими оцінками спеціальні туфлі з кишенькою в язичку. Вони називаються «пенні-лофери» – до речі, популярна нині модель.
А ще удачу можна вирахувати. «Ми по дорозі на іспити рахуємо ворон, – розказує студентка Прикарпатського університету Аліна Германюк. – Ідемо через парк Шевченка, то їх там багато. Переводимо кількість ворон у бали і так пророкуємо». А хто ж добирається до вишу тролейбусом, може рахувати цифри у квитку. Якщо сума трьох перших і трьох останніх однакова, обов’язково пощастить. Але для цього квиток ще треба з’їсти.
З ритуалами чи без них, дуже сподіваємося, що цього року всі студенти успішно складуть сесію. Бо ж чимало з них нахапали хвостів, будучи на Майдані. А вже почали ходити чутки, що наші університети як ніколи прискіпливо ставляться до пропусків. Поки що вони нічим не підтвердилися, а як буде далі – побачимо.
Світ: у кожного свої таргани
Японські студенти беруть з собою на іспит шоколадку Kit Kat в якості талісману. Такий незвичний вибір зумовлений тим, що вислів «обов’язково переможемо» («kitto katsu» по-японськи) співзвучний з назвою цих солодощів.
У Гарварді (США) запорука успіху на іспиті – марафон голяка. Щоб отримати «відмінно», потрібно повністю роздягнутися та пробігти коло по кампусу (університетському містечку). Захід цей масовий і відбувається доволі весело – під звуки університетського оркестру, який в день забігу грає біля пам’ятника Джону Гарварду.
Французькі студенти під час сесії приходять до пам’ятника Мішелю Монтеню біля Сорбонни й натирають рукою черевики філософа.
У Массачусетському технічному інституті (США) студенти, які йдуть на іспит, мацають за ніс пам’ятник винахіднику фотоплівки Джорджу Істману.
А одна із статуй в кампусі знаменитого Єльського університету (теж США) таким чином навіть позбулася ступні: за довгі роки руки любителів халяви її просто стерли.
Comments are closed.