Міська влада пропонує мешканцям брати гроші за паркування на їхніх прибудинкових територіях.
В Івано-Франківську планують впорядкувати паркування у дворах або, принаймні, спробувати це зробити. Щоб дати мешканцям можливість відстояти свою територію. Наразі маємо проект КП «Єдиний розрахунковий центр» (ЄРЦ), який скоро обговорять на громадських слуханнях та затвердять на виконкомі і сесії.
Декларативні речі
«Коли спала основна піна стосовно того, що ми робимо, а що не робимо по прибудинкових територіях, люди почали звертатися до нас з інших питань, — розповідає директор ЄРЦ Вадим Войтик. — Наприклад, от у вас є прибудинкова територія, ви за неї платите, а хтось інший там паркує своє авто. Не порядок».
Так з’явилася ідея написати рішення, яке б регулювало паркування на прибудинкових територіях. Правда, зітхає Войтик, те, що воно буде внормовано на папері, ще не означає — впорядковане у житті. Адже далеко не в кожному будинку сусіди зможуть владнати це між собою. Однак тепер одні хоча б матимуть право вказати іншим на неправильні вчинки.
Отже, положення прописує речі, які наразі у кожному дворі робляться по-своєму. Наприклад, одні перекривають двори самотужки, інші — вимагають цього від влади, ще інші — навпаки їздять чи паркуються там, де заборонено. Під одним будинком сусіди паркуються на «своїх» місцях, а під іншим — хто швидше встиг поставити авто, того і місце.
У положенні йде мова про те, що перекривати транзитний рух може тільки управитель (ЄРЦ, ОСББ). Але за бажанням людей за їхні гроші і тільки з дозволу комісії з безпеки руху.
Багато уваги зосереджено на заборонах. Не можна буде паркуватися, перешкоджаючи проїзд до будинку чи сміттєвого майданчика, перед входом до під’їзду, на зелених зонах, пішохідних доріжках, дитячих та спортивних майданчиках. А несправні чи аварійні авто можна паркувати під будинком на термін не більше десяти днів. Не дозволяється у дворах стоянка з включеним двигуном більше, ніж на 15 хвилин. Не можна у дворі мити, чистити, ремонтувати, технічно обслуговувати машину (наприклад, заміна і доливка мастил / рідин тощо — Авт.) і навіть протирати її.
Заборонити людям речі, які вони все життя робили, невже вийде? З цим уже складніше. Бо штрафувати може тільки інспекція з благоустрою, суми незначні, а сил у них навряд чи вистачить, щоб вслідкувати за усіма подвір’ями Івано-Франківська…
«Дуже слабкий механізм впливу, — визнає Вадим Войтик. — Це фактично декларативні речі, які не матимуть за собою реальних санкцій. Це для внутрішніх правил».
Але найбільшим ноу-хау в рішенні є те, що у ньому прописано можливість брати гроші за паркування. Так, за рішенням зборів мешканців може передбачатися плата за паркування приватного автотранспорту. Скільки і як платити, теж мають вирішити збори. Таким чином люди зможуть відбити у більшості сусідів охоту паркуватися біля будинку, бо ж місць там здебільшого значно менше, ніж авто мешканців.
Чи внормує, чи навпаки ще більше пересварить між собою сусідів таке рішення, поки що можемо тільки здогадуватися. Хтозна, ймовірно воно взагалі ніяк не вплине на мешканців. Адже у нас не те, що в дворах, а й у спеціально встановлених місцях нема порядку із паркуванням.
Свідомість
підняти штрафами
І, зважаючи на наше законодавство, це логічно. Оскільки немає чіткого механізму притягнення до адмінвідповідальності осіб, які не платять за паркування. А у народу й нема бажання робити це законно.
«У нас низький рівень свідомості, — каже керівник КП «Технічний центр «Сервіс-авто» Андрій Строїч. — Люди не розуміють, що ця плата йде в міський бюджет, що кошти потрібні місту. Натомість, за кордоном люди в першу чергу про це думають. Правда, крім цього, там діє механізм притягнення до відповідальності: законодавство сформоване таким чином, що ти в першу чергу шукаєш паркомат і платиш гроші».
У нас же про паркомати тільки говорять. У законі написали, що вони мають бути, але суворо не визначили, що ж буде, якщо не заплатиш.
«Паркомат — це видатки, а де гарантія, що інвестор, який його поставить, поверне кошти? — зауважує Строїч. – Коштує він 41 тисячу гривень, ще кілька тисяч треба, щоб підключити. Для чого інвестору його встановлювати, якщо людина не піде і не заплатить? А закони, які мають її до цього змусити, не працюють».
Недавно Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект, який стосується механізму введення адмінвідповідальності проти неплатників за паркування. Ним вносяться зміни в усі законодавчі акти (Адмінкодекс, постанову Кабміну тощо), які стосуються паркування. А «Сервіс-авто» (через народного депутата — Авт.) вніс до законопроекту дві свої поправки.
«Щоб закон працював, потрібно, щоб було чітко описано, що відповідальність несе власник автотранспортного засобу, а не водій, — переконаний Андрій Строїч. — Так, не потрібно буде чекати, щоб прийшов водій, який скаже, що він немає до цього ніякого стосунку, бо їздить за дорученням».
Крім цього, вважає він, слід передати повноваження притягувати до відповідальності від ДАІ до органів місцевого самоврядування. Мовляв, всі бачать, що ДАІ не вистачає особового складу і вони не здатні працювати оперативно. Якщо ж органи місцевого самоврядування матимуть право це робити, то зможуть делегувати ці функції комунальним підприємствам, які займаються паркуванням (на кшталт «Сервіс-авто»).
Строїч підкреслює: якщо буде дієвий механізм притягнення до відповідальності, то можна буде й паркомати ставити. А зараз — нема змісту. Бо все одно має бути людина, яка контролюватиме майданчики.
«Наприклад, у Києві біля кожного паркомата стоїть паркувальник, — підсумовує Строїч, — Таким чином видатки тільки збільшуються».
Comments are closed.