Ще зі шкільної парти кожен з нас пам’ятає, що вода — це основа життя. Протягом життя ми «проганяємо» через себе близько 75 тонн води. Саме від її якості багато у чому залежить наше здоров’я. Недоочищена вода призводить до безлічі хвороб — каміння в нирках, гастрити, виразки, навіть онкологія. Що ж п’ють прикарпатці, та як можна захистити себе від неякісної води?
Пити чи не пити – ось питання
Яку воду п’є Івано-Франківськ, ми поцікавилися у міській санстанції. Як розповідає Надія Мельник, завідувач відділу комунальної гігієни, майже 90% населення нашого міста користується водою з центрального водопроводу. Ця вода береться із поверхневих джерел обох Бистриць, відповідним чином обробляється й подається населенню.
«За цим ведеться щоденний контроль відомчою лабораторією «Водоекотехпрому, — каже Надія Мельник. — І наша служба двічі на місяць також бере проби. Ця вода відповідає усім вимогам по санітарно-хімічних і мікробактеріологічних показниках. І так само відповідає потребам організму людини. Єдине, чого їй бракує, — це фтору та йоду. І це одна з причин того, що люди хворіють на зоб і карієс».
Друге джерело води для містян — це каптажі та помпи. За першими міська СЕС слідкує постійно, кажуть, що там так само немає відхилень. Щодо другого — то помпи в нас зазвичай роблять самовільно. «Ми відбираємо цю воду на аналіз, щоправда, рідко, — продовжує лікар. — Ця вода не погана. Але наш водоносний горизонт має надмір заліза і є скарги мешканців на золотаву плівку на поверхні води. Втім, є багато видів очистки, які можуть знизити цей ефект».
Що ж до приватних криниць у приміських селах, то їх, кажуть у санстанції, перевіряють тільки за заявами громадян. Але є серед них і окрема категорія. «У нас діє програма із забезпечення дітей до трьох років нормальною водою, — продовжує пані Надія. — Ми беремо списки від голів сільрад і всі криниці, з яких п’ють діти до трьох років, раз на квартал перевіряємо на наявність нітратів і нітритів. Великих порушень не знайшли, є одиничні випадки незначного перевищення норми».
Бабусині методи
Кожен із нас, де б він не жив, у місті чи селі, сам складає думку про воду, яку п’є. І, певно, кожна господиня має свої маленькі хитрощі — як зробити її ще кращою та ще кориснішою. Ми трохи порозпитували як серед знайомих, так і на вулицях міста про «водні маніпуляції». І з цього склали невеличкий каталог народних методів очищення води.
Кип’ятіння. Чи не найпростіший варіант. Але варто знати, що захищає він тільки від бактеріального забруднення. А корисні мікроелементи при цьому випадають в осад.
Відстоювання. Воно ефективне, якщо вода віддає хлоркою чи сірководнем. Дві-три години — і вода позбудеться як неприємних запахів, так і летких речовин.
Замороження. Справа в тому, що у першу чергу замерзає найбільш прісна й чиста частина води, а вже потім — та, що містить солі й різні домішки. Налийте воду в посудину та поставте у морозилку. Тут важливо розрахувати час так, аби вода замерзла приблизно наполовину. Саме ця частина і є найбільш придатною для приготування їжі й пиття.
Срібло. Все, що треба зробити, це набрати у велику ємність воду та покласти на дно срібний предмет, наприклад, ложку чи вилку. Зранку можна пити. Хоча тут варто знати, що вода таким чином не очищується, а дезінфікується. А це різні речі.
Активоване вугілля. Воно не тільки усуває неприємні запахи різних домішок у воді, але й адсорбує більшість шкідливих речовин. Досить упакувати п’ять таблеток активованого вугілля в марлю або вату та помістити на дно посудини з водою. До ранку вона буде вже очищена.
Прогрес не спить
Звісно, такі народні методи займають чимало часу, та й доброї води після них виходить не багато. Не дивно, що більшість таки воліє купувати бутильовану воду або ж очищувати водопровідну сучасними способами, а саме — фільтрами. Їхніх різновидів нині є чимало. Ось кілька найпопулярніших.
Фільтри-насадки на кран. Вони кріпляться на кінчик крана. Вода з насадки тече повільніше, тому для господарських справ краще набирати воду без фільтра.
Фільтр-глек. Очищує воду від усіх механічних забруднень, хлору, пестицидів, запаху та кольору води. Фільтруючий елемент — активоване вугілля. Деякі виробники додають іони срібла та інші елементи.
Настільний проточний фільтр — встановлюється на кухонній поверхні поруч із мийкою та підключається до крана за допомогою спеціального адаптера. Очищує від усіх механічних забруднень, хлору, пестицидів, запаху, кольору. Фільтруючий елемент — поліпропіленове волокно та активоване вугілля.
Проточний «під мийку» — фільтри встановлюються під кухонною мийкою, а на прилавок виводиться лише елегантний кран для вже очищеної води. Фільтруючі елементи набираються залежно від потреб клієнта. В основному складається з декількох фільтрів: фільтр грубої очистки, активоване вугілля, пом’якшувач і т. д.
Зворотноосмотичні фільтри — це передова система очищення. Вода очищається не тільки від механічних забруднень, пестицидів, хлору але й бактеріального та мінерального забруднення. Після фільтрування осмотичним фільтром вода за чистотою прирівнюється до талої. Останнім часом до зворотньоосмотичних фільтрів стали додавати мінералізатори й біокерамічні картриджі.
Що треба пам’ятати при користування фільтрами? Ресурс картриджів залежить від якості води — якщо вона сильно забруднена, то ресурс зменшується. Картриджі необхідно міняти обов’язково за рекомендаціями виробника, але не рідше, ніж раз на 6-12 місяців, тому що в них починають з’являтися бактерії та мікроорганізми. Тривалість роботи самого фільтра — не обмежена, при умові правильного використання та сервісного обслуговування.
Чому віддати перевагу — думайте самі. Головне, аби ви були певні в якості води, яку п’є ваша сім’я. Адже це — основа здоров’я.
Comments are closed.