Соціум

Сам собі лікар

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Частенько від рідних, знайомих або ж з телеекрана (у вигляді реклами) можна почути запрошення до самолікування. Вибір широкий – від рецептів народної медицини до надсучасних медпрепаратів. Мовляв, це допомогло мені, п’ятому, десятому – допоможе й вам. Хоч саме вам така допомога може й нашкодити.

Від городу – до кицьки

«Медицина – наука не точна, гарантій не дає, коштів не повертає». «Лікарі заробляють на пацієн­тах і зовсім не думають про їхнє здоров’я!». «Краще пити біодобавки, рослинні препарати, а лікарню оминати десятою дорогою». Приблизно таким чином вислов­люються ті, хто уникає зустрічі з лікарями, мовляв, є чимало причин для недовіри.

Безкомпромісно про власний досвід самодопомоги розповідає пенсіонерка Стефанія Кумановська. «Чимало людей страждають від болю в руках та ногах, пов’язаного з варикозним розширенням вен. Мене свого часу так викручувало, що чоловік замість мене прав, прасував та варив їсти. Жодні ліки не допомагали. І якби не самопоміч, то я б уже давно гризла землю. А так нарвала на своєму городі лілію, зробила настойку на спирту та почала натирати», – розповідає пані Стефа.

Не рекомендує ходити до лікарні й бухгалтер Ірина Лемішко. Натомість – завести собі кішку. «Ці тварини дуже тонко відчувають, що й де болить у господаря, а нігтьовим масажем або ж просто обігріванням хворих ділянок – виліковують повністю, – стверджує пані Ірина. – Я вже сім років не вживаю жодних таблеток від спазму судин головного мозку, хоча раніше в мене нестерпно боліла голова».

Трохи по-іншому розповідає викладач Микола Кулішко. «Наприклад, є такі хвороби, що маскуються за головокружінням, болем у плечі, в іншому, – говорить він. – Було, що в мене піднімалася температура, виникала блювота, а замість звернутися до лікаря я промивав шлунок, думаючи, що то харчове отруєння. Як виявилось, то були проблеми не зі шлунком, а з серцем – звичайнісінький інфаркт. Раніше теж вдавався до різних експериментів, але нині знаю точно – краще вчасно отримати фахову пораду».

Усе на купу і в лікарню

Будь-яка хвороба – від нервового перенапруження, стверджують лікарі. Інфаркти та інсульти теж розвиваються на фоні психоемоційного стресу. Коли вже є проблеми з артеріальним тиском, то його слід контролювати – знижувати відповідними медикаментами. А перед тим – консультуватися з лікарем, самовільно не відміняти й не призначати препарати. Заввідділенням міської кардіології Ольга Вербовська зауважує: «Якщо людина прийняла таблетку вранці, то вона захистить організм, навіть якщо на роботі виникне якийсь конфлікт. Різкого підвищення тиску не буде».

Також лікар наголошує, що за порадою слід іти до фахівця, а не консультувались у провізорів аптеки. «На жаль, інколи фармацевти, замість призначеного лікарем, пропонують щось схоже за назвою, неходове, препарат з іншої групи, який приймати разом з іншими протипоказано, – каже Ольга Вербовська. – Так за «доброю порадою» приймають усе на купу, а згодом виявляється, що то ліки однієї групи, що й призводить до погіршення стану, а відтак і до госпіталізації».

Про можливі наслідки телерек­лами чимало може розповісти кардіолог, доцент кафедри внутріш­ньої медицини медуніверситету Ігор Ванджура: «Мабуть, усі чули широко розрекламований пумпан. У доволі агресивній рекламі розказують, що цей препарат і те вилікує, й іншому не зашкодить. Хоча насправді доказів цьому немає, – говорить лікар. – Більше того, одна з наших пацієнток замість дотримуватися призначеного лікування вирішила, що пумпан їй допоможе, як запевняють у рекламі, після чого зі значним погіршенням потрапила до кардіодиспансеру. Добре, що їй ще вдалося допомогти. Але, як правило, такі експерименти часто закінчуються не тільки госпіталізацією, але й незворотними процесами…».

Не заблукати у міфах

«Якщо пацієнта відправити до 15 різних лікарів, то цілком імовірно, що він повернеться з 15 різними діагнозами», – так кажуть науковці-неврологи.

Наприклад, причину головного болю терапевти вбачають переважно у низькому тиску і відповідно до цього призначають ліки. Гінекологи можуть пояснити гормональними порушеннями та приписати свої пігулки. Психіатри діагностують психосоматичні хвороби або ж приховану депресію. Ортопеди скажуть, що голова болить через проблеми з хребтом. Отоларингологи, скоріш за все, визначать мігрень. Скільки лікарів, стільки й думок, а організм у хворого – один. То що робити?

Сімейні лікарі рекомендують займатися самоосвітою, а особливо цікавитися тим, що може бути корисним для власного організму. Але, майте на увазі, що самоосвіта та самолікування – трохи різні речі…

А ще кажуть, у медицині, як і в літературі, є своя міфотвор­чість. Наприклад, одна з поширених версій: алкоголь помічний у малих дозах. «Насправді спиртне – це в будь-якій кількості отрута, – каже сімейний лікар Радислав Петрів. – В організмі утворюється синильна кислота, яка не захищає організм, а натомість обпікає».

Також вважається, що продукти з пониженим вмістом жиру менш калорійні. Проте калорії та жир – не одне і те ж, стверджують лікарі. Наприклад, знежирене печиво містить лише на 10% менше калорій, ніж звичайне. Тож якщо людина їстиме багато знежирених продуктів, то загальна кількість калорій не знизиться, а, навпаки, збільшиться.

Ще один міф: дієти допомагають знизити рівень холестерину. Але навіть замучивши себе дієтами, вдасться знизити холестерин тільки на 10%. Фахівці кажуть – якщо знижувати холестерин дієтами, то печінка вироблятиме його ще більше.

Радислав Петрів радить у будь-якому разі до лікування підходити зважено, а перешкодами до захворювань називає добрий настрій, прагнення новизни, нормальне харчування і фізичні вправи. Тоді всі хвороби повтікають.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.