Для багатьох уже прийшов час збирати валізи: хтось їде на Чорне море, хтось у далекі краї. Та куди б не вела дорога, треба бути пильними, бо ризик щось підхопити у відпустці цілком реальний.
А про вакцинації у деякі країни треба подумати обов’язково і то заздалегідь, пише “Репортер“.
До екзотики треба готуватися
Плануючи поїздки в далекі краї, краще перевірити, чи потрібно робити додаткові щеплення. Інколи довідку про вакцинацію запитують при в’їзді в країну, а буває, що вона просто необхідна з питань безпеки.
У першу чергу бажано мати щеплення від дифтерії та правця, яке роблять кожні десять років, а також від поліомієліту, кору й паротиту – більшості їх мали робити у дитячому віці. Вони є безкоштовними. Також рекомендують щепитися від гепатиту В – особливо тим, хто їде у Південно-Східну Азію, Африку, Південну Америку та на Близький Схід.
До морів і соборів. Куди поїхати франківцям у відпустку (ФОТО)
Вакцинація від жовтої лихоманки є обов’язковою для в’їзду в більшість країн Африки і Південної Америки. У країнах, що розвиваються, із спекотним кліматом рекомендують зробити щеплення від гепатиту А. Якщо поїздка триватиме понад місяць, треба вакцинуватися й від черевного тифу.
Щеплення від менінгококової інфекції потрібно тим, хто мандрує в район Сахари, Саудівську Аравію чи Об’єднані Арабські Емірати. А якщо їдете в країни Південної Азії та Далекого Сходу в період пізнього літа чи ранньої осені – від японського енцефаліту.
Детальну інформацію про те, які щеплення потрібні при в’їзді в певну країну, можна дізнатися на сайті МЗС України, а ще краще – на сайті консульства держави, куди зібрались. Якщо летите за туром, таку інформацію мусить надати турагент.
«Вакцинації можна зробити і у Франківську, – каже терапевт поліклініки № 5 Анастасія Слюсарчин. – Ті, що у календарі щеплень, є в поліклініках: від кору, краснухи, паротиту, дифтерії, правця. Є країни, які вимагають щеплення від гепатитів. Якщо таких вакцин немає у поліклініці, то можна звернутися у приватні клініки. А от вакцину від жовтої лихоманки розбирають майже одразу, тож її треба замовляти наперед. До того ж, нею бажано вакцинуватися за місяць до поїздки».
У медзакладі треба попросити сертифікат про вакцинацію, який можуть спитати при в’їзді в країну. У МЗС вказують, що вакцина від жовтої лихоманки точно є у трьох лікарнях Києва та у Львові (вулиця Лемківська, 28). Щепитися варто, наприклад, перед поїздкою до Кенії. Вакцинація від жовтої лихоманки там офіційно ніби не є обов’язковою, але міграційна служба може причепитися, якщо її нема.
Згідно з сайтом МЗС, наприклад, у Танзанії можна захворіти на холеру, вузликовий дерматит ВРХ, хворобу Ньюкасла, чуму дрібних жуйних та африканську чуму свиней. Тому перед поїздкою бажано проконсультуватися з лікарем.
«І жовта гарячка, і малярія передається через укус комах, тому треба бути обережними з комарами, носити закритий одяг, купувати протимоскітні сітки, – розповідає Анастасія Слюсарчин. – Малярія поширена в Африці, для профілактики у нас призначають протималярійний препарат – за 10 днів до поїздки, протягом всієї мандрівки, і десь місяць після приїзду».
Небезпека – у воді
Буває, що країна не вимагає щеплення, але хвороба там поширена. Тоді вакцинацією не можна нехтувати просто для себе. А вже по приїзді не забувати про гігієну, до якої мають бути підвищені вимоги. Зокрема, треба пити лише бутильовану чи кип’ячену воду, лише такою водою мити фрукти, овочі, чистити зуби. І це стосується не лише таких країн, як Індія чи Нігерія, а й навіть Єгипту.
«В Азії через брудну воду і продукти можна заразитися гепатитом А, – додає Анастасія Слюсарчин. – У будь-якому разі по приїзді додому з якоїсь екзотичної країни треба поспостерігати за собою – є захворювання, які проявляються дуже швидко. Тоді треба одразу йти до лікаря і казати точно, де ти був і що їв. Бо тамтешні фрукти, овочі можуть проявитися ентероколітом чи діарейними синдромами, тоді потрібна госпіталізація в інфекційну лікарню».
Бути обачним треба не лише під час екзотичного відпочинку. Навіть «все включено» в Туреччині може закінчитися плачевно. За словами консула України в Анталії В’ячеслава Хоменка, з травня по червень у регіоні померли 13 українців. Найчастішими були серцеві напади у літніх людей, які не передбачили впливу кліматичних умов на своє здоров’я.
Мечеті, пустелі, фараони. Як подивитися Єгипет по-іншому (ФОТО)
За словами Анастасії Слюсарчин, також не варто намагатися з’їсти все, що «включено» в путівку. Бо тоді відпустка може пройти у лікарні.
Обережно з сонцем
На морі в Україні менше ризиків, але й тут відпочинок може пройти невдало через раптову хворобу. Правець можна дістати навіть під час відпочинку на Бистриці, достатньо поранитися об щось брудне. А крім цього, треба дивитися, що їсте і де купаєтесь.
«Часто люди отруюються рибою, яку продають на пляжі, – говорить Анастасія Слюсарчин. – Тоді бувають коліти, загострення хронічних захворювань – холециститу, панкреатиту. У людей болить шлунок, з’являється нудота, блювота, пронос або сильний закреп. У басейні є шанс заразитися грибком, тому потрібні гумові тапочки. Головне – використовувати свій особистий одяг і взуття, нікому і ні в кого не позичати».
На пляжі не можна забувати про сонцезахисний крем і не перебувати під сильними променями. До речі, не варто бігти на сонце й одразу після перельоту.
«Є люди, яким не можна засмагати. Наприклад, хто має базедову хворобу, – захворювання, пов’язане з ендокринною системою. Переважно люди з такими діагнозами знають, що їм не можна на сонце. Те саме стосується альбіносів. Також не бажано засмагати на прямому сонячному світлі, якщо на тілі є багато родимок», – говорить Анастасія Слюсарчин.
Застуда в спеку. Франківська лікарка радить, як не підхопити хворобу легіонерів
За словами лікарки, збираючись у мандрівку, треба покласти в аптечку протиалергічні препарати, від нудоти, блювоти, діареї, від болів шлунка та голови, перекис водню, джгут, гормональні препарати, такі, як адреналін. Решта – залежить від людини та її хронічних хвороб. За кордоном ліки не продають без рецепту лікаря. Український рецепт переважно приймають, але буває різне.
Comments are closed.