Літо – пора відпусток. Кому не хочеться поніжитися на сонечку? Як і коли правильно це робити, розповідає фахівець – дерматолог обласного шкірно-венерологічного диспансеру Ірина Кузенко.
— Пані Ірино, засмага – це добре чи погано для здоров’я?
— Взагалі-то, загар – це захист організму, бо насправді вплив сонця на шкіру є певною атакою. От і подумайте, наскільки корисною може бути захисна реакція…
Тому краще не виходити на сонце в обідній час – це найперше правило, якого слід дотримуватися. І звісно, слід починати з мінімальних 10-15-хвилинних виходів. Бо якщо людина цілий рік не загоряла, то після першого виходу на сонце може з’явитися фотодерматит. Не люблять сонця і родимки. Тому, якщо вони є, то бажано їх запшикувати фотокремом або закривати пластиром.
— Як не обпектися?
— Здебільшого на море люди їздять на два-три тижні, і цей термін для загоряння – цілком оптимальний. От тільки треба обов’язково зважати на фототип шкіри, і відповідно до нього користуватися захисними препаратами. Отже, у блондинів з блакитними очима – перший тип шкіри. Якщо русяве волосся та блакитні очі – то це вже другий тип. Каштанове волосся й зелені очі – третій. Смугла шкіра та темне волосся – четвертий. Виробники фотокремів зазначають на упаковках, для якого типу шкіри призначений виріб.
Отже, їдучи на море, обов’язково слід запастися фотозахисними препаратами відповідно до свого типу шкіри. А якщо вже обпеклися, то слід одразу намаститися кремом, лосьйоном, чи гелем, що містить пантенол і добре знімає опіки.
— Як правильно користуватися захисними кремами?
— Наносити захисний крем необхідно за півгодини до пляжу. Повторювати цю процедуру бажано кожних чотири години. Щоправда, це не стосується дорогих препаратів, бо вони захищають упродовж всього дня і ними достатньо намаститися один раз.
— Кому не варто виходити на сонце взагалі?
— Варто остерігатися сонця схильним до онкозахворювань – якщо, наприклад, серед близьких родичів уже був або є хтось із таким діагнозом. Також тим, хто має фотодерматози (сонячну кропивницю, множинні пігментні невуси), вроджену непереносимість сонця. Якщо на сонце вийде гіпертонік з тиском 220 x 100, то і йому буде дуже зле. Тому треба знати свій організм, зважати на його реакцію.
Також протипокази – це раки, передраки шкіри, багато родимок. Навіть глисти можуть давати реакцію на сонце. Та й узагалі слід бути обережними усім, хто аж надто захоплюється сонцем та солярієм, бо швидко може настати фотостаріння. Якщо, наприклад, з п’ятнадцятилітнього віку людина засмагає безперервно й незалежно від пори року, в такому разі проблеми практично гарантовані, адже вражається сполучна тканина. До речі, це стосується і людей робітничих професій, які працюють у полі чи на будові.
— Закордонні спеціалісти взагалі не радять відвідувати солярії…
— Якщо нормально користуватися солярієм, то протипоказів немає. Хіба що знову таки – для онкохворих, гіпертоніків, з серцево-судинними захворюваннями. Якщо йдеться про жінок чи дівчат з мастопатією чи фіброміомою, іншими жіночими хворобами, то їм слід бути особливо обережними.
У деяких країнах солярії справді заборонені. Або вибірково (для неповнолітніх чи вагітних), або взагалі. Закордонні медики кажуть, що солярій провокує утворення меланом.
— Багато говорять і про небезпеку перетворення родимки у меланому.
— Родимку, яка перероджується, розпізнати неважко. Якщо змінюються її колір, величина та форма, то це вже сигнал, і тоді не варто зволікати, слід одразу звернутися до спеціаліста. До речі, на базі нашої кафедри є дерматоскоп, ведемо динамічне спостереження за пацієнтами із родимками, що мають здатність перетворюватись у меланому.
— Чи є народні методи та засоби, які сприяють швидкому, але помірному загорянню?
— Тим, хто повноцінно харчується, засмагнути значно легше, ніж тим, хто сидить на дієті. Якщо під час відвідування пляжу споживати багато моркви (вона містить каротин), ожини, інші поживні та корисні фрукти, то це значно пришвидшує засмагу. Знаю про це з власного досвіду.
— А як щодо контакту шкіри з водою?
— Часто можна спостерігати, як люди, бажаючи швидше загоріти, входять у воду, аби сонце краще контактувало зі шкірою й тіло засмагало. Але насправді це міф, бо часте зволожування шкіри сприяє швидшому обпіканню, а не рівномірному загару. Крапельки води на тілі починають діяти подібно тисячам маленьких лінз. Сонце, звісно притягується до тіла одразу. Тому, виходячи з води, треба витиратися рушником, тоді буде менше ймовірності згоріти.
Неповнолітнім до солярію – зась
Англійським підліткам на законодавчому рівні заборонили відвідувати солярій. Нововведення покликане знизити ризик розвитку ракових захворювань. Згідно з новим законом, компанії, які дозволять особам молодше 18 років засмагати в солярії, будуть оштрафовані на суму до 20 тисяч фунтів (нині – майже 260 тис. гривень). Обмеження поширюються на салони краси, спа, готелі, спортзали та інші відпочинково-комерційні підприємства.
Англійські медики кажуть, що новий закон допоможе знизити кількість онкозахворювань серед людей у віці від 15 до 24 років. За статистикою, соляріями користуються 6% англійських підлітків у віці від 11 до 17 років. А ще туди ходить кожна друга дівчина від 15 до 17 років.
Разом з тим, за даними фонду Cancer Research UK, щодня у Британії діагностується два нових випадки захворювання на злоякісну меланому серед людей молодше 35 років.
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, солярії – одне з найбільших джерел ризику розвитку раку поряд з курінням. А фахівці з Інституту досліджень раку стверджують, що використання солярію серед молоді у віці до 35 років підвищує ризик розвитку злоякісної меланоми на 75%.
Comments are closed.