Йдучи вулицею Чорновола, достатньо звернути погляд у бік міського пологового. «Переривання вагітності», – саме такі слова написані найбільшими літерами на рекламному стенді, що почеплений на будівлі. По-перше, той стенд рекламує одну із приватних клінік, яка не має нічого спільного із держзакладом чи, принаймні, не повинна була б мати. А по-друге, вивіска «Міський пологовий будинок» від того стенду значно скромніша, як за розмірами, так і за кольорами. Відчуття – неоднозначне.
Неготові дівчата
Офіційна статистика абортів в Україні відрізняється від дійсного стану речей. Та навіть за нею наша держава посідає одне з перших місць за кількістю абортів у світі. Тільки приблизне число штучних переривань вагітності суттєво перевищує кількість пологів. За даними приватних гінекологів, лише на Прикарпатті щороку приблизно 5 тис. жінок роблять аборти. Найчастіше це дівчата 18-22 років. Другий пік припадає на 25-30-річних неготових до материнства.
Максимальна кількість абортів в Україні – 175 на 100 пологів – була зафіксована у 1995-96 роках. Лікарі кажуть, що нині таки краще: батьки усвідомленіше підходять до свого батьківства, а лікарі намагаються донести до них всю необхідну інформацію.
Зокрема, міський спеціаліст з питань планування сім’ї, заввідділенням жіночої консультації № 1 Ірина Якимчук говорить, що кожна вагітність має бути бажаною та планованою. «Спершу жінці слід прийти у жіночу консультацію, здати відповідні аналізи, далі її поставлять на облік. Якщо вагітна стає на облік до дванадцятого тижня, то в разі потреби перервати вагітність (при відповідних медичних показах) буде неважко. Та й узагалі дозвіл на виношування вагітності має давати терапевт, – говорить Якимчук. – Найнебезпечніше для жінки – інфікування. Маємо знати, чи була інфекція до вагітності, чи виникла під час неї. Тому найкраще, щоб жінка повністю обстежилася ще до вагітності».
За словами пані Ірини, переривання вагітності можна робити як у держзакладах, так і в приватних. До приватників з консультації жінок не спрямовують, каже Ірина Якимчук, не беруть на себе таку відповідальність.
Життя за тисячу гривень
Ідемо до пологового. На другому поверсі – розрекламована на фасаді фірма «Гал-діагност». Проблем – жодних, звертайтеся. Консультування – 25 грн., штучне переривання вагітності, залежно від терміну – від 550 до 1000 грн. Щодо пізніх термінів (після 12 тижнів), то «це вже кримінальний аборт, і про таке не говорять». Так сказала одна з лікарів, яку ми зустріли на коридорі.
В інших клініках ціни інші. Є і 1300 грн. і 1500. А от консультацій психолога – нема. Напевно, немає потреби…
Німий крик
Сьогодні чимало європейських країн відмовились від дітовбивства. Але не Україна. Так, на думку Ірини Якимчук, дозволені державою аборти – це добре, бо жінки все одно шукатимуть, як і де це зробити, та знайдуть кримінальний спосіб.
Часто можна почути: народжувати чи не народжувати – це вибір жінки. Те саме кажуть і в жіночій консультації. Натомість, акушер-гінеколог Валентина Казьмірук вважає, що не існує таких медичних показань ані стосовно матері, ані щодо дитини, які б виправдовували аборт. Сама пані Валентина відмовилася від цієї практики ще 17 років тому, коли під час чергової дітовбивчої процедури в її руках опинилося маленьке тільце ненародженої дитини. «То був мій останній аборт, – каже гінеколог. – Тієї миті я остаточно зрозуміла, що скоїла вбивство».
Сьогодні Валентина Казьмірук у своєму приватному кабінеті веде школу материнства, консультує вагітних. А тим, хто дуже настійливо аргументує своє бажання зробити аборт, вона каже: «Давайте я вам допоможу народити, а потім ми разом уб’ємо вашу дитину».
«Розумію, що жорстоко, але по-іншому неможливо, – говорить лікар. – Жінки вагаються, розповідають небилиці про свою неготовність, слабенький матеріальний стан. Але це не привід до вбивства».
Валентина Казьмірук іноді показує особливо впертим прихильницям аборту документальний фільм «Німий крик». У ньому – моторошні кадри та розповідь про те, як немовлятко в утробі матері відштовхує рученятами дітовбивчий апарат, захищаючи свою голівку. Тоді в нього від страху до 200 ударів пришвидшується пульс, воно вікриває свій ротик для німого крику. Але його ніхто не чує.
Говорять батьки:
Тетяна, 30 років: Я завагітніла у 22 роки. Ми були одружені, проте ця новина була для мене тоді несподіванкою, я не чекала. Вочевидь, на моєму обличчі була розгубленість. Але насправді не це ошелешило мене. Найважчим ударом були перші слова лікарки. Замість того, щоб привітати мене з першою вагітністю, що буду мамою, вона запитала: то будемо зберігати плід, чи як?
Михайло, 40 років: У нас із дружиною двоє дітей. Після їхнього народження ми зробили два аборти. Зараз згадую про це з жахом. Але тоді ми просто не розуміли, що робимо. Якби нам хтось пояснив. Нині моя дружина дуже страждає від наслідків аборту.
Оксана, 32 роки: Ще здавна старі люди розповідали, що народження людини – то народження зірки. Моїй Алінці вже дев’ять. Вона здорова, красива, талановита. Радію, що не послухала лікарів. Вони настійливо радили йти на аборт, казали, що народиться даун, бо було багато медичних протипоказів.
Наталя, 35 років: Нещодавно я вчетверте стала мамою. Маю непохитне розуміння, що дитина – це нагорода батькам від Бога і вони мають прийняти цей дарунок. І для мене немає значення, привітає мене лікарка з материнством чи ні. Але насправді цього не було жодного разу. І ще: чи нормально, що в гінекологічному відділенні пологового будинку замість щасливої мами з дитям висить плакат, в якому детальний інструктаж про аборти?
* * *
Головний лікар міського пологового будинку Михайло Прудніков на питання, чи нормально, що на фасаді пологового розміщена реклама приватної клініки, відповів: «Дозвіл на оренду приміщення «Гал-діагност» отримав від міської влади рішенням міськвиконкому. Тому розміщення їхньої реклами є цілком законним». Але ж ми питали не про законність?..
До теми
Вже у 18 днів вагітності у малюка найінтенсивніше починає розвиватися нервова система. На 20 день формується стовбур головного мозку дитини, спинний мозок. На шостий тиждень після зачаття ця система буде настільки добре розвиненою, що контролюватиме рух м’язів дитини. На 33 день можна вже побачити кору головного мозку – частину центральної нервової системи, яка керує моторною діяльністю та інтелектом.
Comments are closed.