Соціум

Дорога річ – реконструкція

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня в Івано-Франківському міськвиконкомі відбулася нарада за участю представників Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Обговорювали кредит на реконструкцію та модернізацію ДКП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ТКЕ).


Угода між міською радою, ТКЕ та ЄБРР про підготовку кредитного фінансування була підписана ще 11 червня 2008 року. А у 2009 році міська рада виступила гарантом повернення коштів. Крім міськради, гарантувати повернення коштів мав Мінфін. Проте міністерство такого рішення не ухвалило. Тож останнім «оплотом» повернення єврокредиту залишається міська рада.

З моменту підписання угоди минуло майже три роки, кошти ЄБРР вже давно поступили на рахунок проміжного банку, але ТКЕ їх ще й досі не почало освоювати. На це є кілька причин. Перша – «Теплокомуненерго» не має ресурсів для повернення кредиту. Друга – в угоді йдеться про те, що треба піднімати тариф на теплопостачання, а на це далеко не всі згідні, та й законодавство за цей час змінилося, тарифи тепер встановлюються в Києві. І третя – досі не поставлена крапка в питанні котельні, яка знаходиться на Індустріальній, 34. Нагадаємо, нині вона рішенням суду належить ПАТ «Прикарпаттяобленерго», проте офіційної передачі майна ще не було. А однією з умов кредитного договору є остаточне врегулювання цього питання.

Сума проекту – приблизно 19 млн. євро. Третина з них – це грант, решта – кредит. У проекті беруть участь шведи та французи. Перші відповідають за технічну сторону, другі – за фінансову. Вже підраховано, що після реалізації проекту ТКЕ зекономить: на встанов­ленні індивідуальних теплопунктів – 15%, на заміні тепломереж – 10%, на заміні газових котлів ще 7%.

Таким чином річна економія за рахунок впровадження нових технологій становитиме приблизно 3,5 млн. кубів газу на рік. Крім того, підприємство зекономить на енергопостачанні та воді. Загалом економія щороку становитиме як мінімум 7 млн. грн. Правда, з’являться нові витрати – на закупівлю деревини.

Роботи мають проводитись у трьох районах міста: Дорошенка-Довженка, Хоткевича-Надвірнянська, Тролейбусна. Зараз іноземні фахівці вже працюють над підготовкою тендерної документації та оцінкою вартості робіт. Тут мова йде про реконструкцію або встановлення нових газових котлів, індивідуальних теплових пунктів, прокладання теплових мереж тощо.

Освоївши кредитні кошти, вже з 2012 року ТКЕ має щороку віддавати ЄБРР приблизно 20 млн. грн. А якщо євро зростатиме, то й більше. Таких коштів підприємство не має. Зрештою не має їх і гарант – міська рада.

Нарада закінчилася тим, що депутатський корпус, міська влада та представники ЄБРР погодились шукати компроміс щодо невирішених питань. Узгодивши нині усі «але», через кілька років можна почати ґрунтовно економити. Правда, доки ТКЕ не віддасть кредит, йому щороку доведеться платити втричі більше, ніж вдасться зекономити. Потім стане легше. Але, схоже, погодившись на цей кредит, вже скоро тепловикам доведеться балансувати між двома боргами – перед НАК «Нафтогаз» та ЄБРР.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.