Щорічно 24 березня проводиться Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У цей день у 1882 році Роберт Кох відкрив збудника хвороби – туберкульозну бацилу. За даними ВООЗ, бацилами туберкульозу інфіковано третину населення Землі. В Україні з 1995 року зареєстровано епідемію туберкульозу.
Минулоріч в Івано-Франківську зареєстрували 112 нових випадків захворювання, з них троє дітей та четверо підлітків. Високий ризик захворіти мають не вакциновані діти, особливо раннього віку (їх імунна система ще несформована), тому необхідно проводити щеплення. Щеплення проти туберкульозу вакциною БЦЖ роблять у перші 3-5 днів життя дитини в пологовому будинку, потім – у 7 та 14 років, з попереднім проведенням туберкулінодіагностики (реакції Манту).
Масові відмови батьків від щеплення та діагностики приводять до росту захворюваності серед дітей. Туберкулінодіагностика є єдиним методом виявлення інфікування у дітей. У дорослого населення хворобу виявляють за допомогою флюорографії раз на два роки, а в деяких категорій – щороку.
На туберкульоз може захворіти кожен! Але найбільший ризик захворіти туберкульозом мають медичні та соціальні групи.
До медичної групи ризику належать пацієнти з професійними захворюваннями легень; хворі на цукровий діабет; хворі, що постійно приймають системні глюкокортикоїди та цитостатики; ВІЛ-інфіковані; хворі з хронічними обструктивними захворюваннями легень (ХОЗЛ); хворі з пневмоніями, що багаторазово повторюються; хворі, які перенесли ексудативний плеврит невстановленої етіології; особи, які перебувають під медичним наглядом у психоневрологічних, наркологічних закладах; особи, які перебувають на обліку в протитуберкульозних закладах; особи, які були в контакті з хворими на туберкульоз.
До соціальної групи ризику належать особи без визначеного місця проживання; особи, звільнені з установ кримінально-виконавчої системи; особи, які реєструються в державній службі зайнятості; члени малозабезпечених сімей; особи віком 18-21 р.; мігранти, біженці, переселенці.
Згідно з наказом МОЗ України №254 від 17.05.2008., обов’язковому профілактичному рентгенівському обстеженню підлягають породіллі до виписки з пологового будинку та дорослі члени родини з обох сторін (матері та батька). Профілактичні рентгенівські обстеження органів грудної порожнини проводяться всім, хто вперше звернувся до поліклініки (у тому числі всім особам, які влаштовуються на роботу, незалежно від професії), хворим, які перебувають на стаціонарному лікуванні, якщо з моменту останнього обстеження минуло більше одного року.
При ранньому діагностуванні і розпочатому лікуванні кількість хворих на туберкульоз зменшується на 80%.
Слід пам’ятати: чим раніше виявлений туберкульоз, тим легше він піддається лікуванню.
Ірина Онищук,
завідувач відділення профілактики туберкульозу міської СЕС
Comments are closed.