За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей. Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу, але Станиславів назавжди лишився для них рідним.
Ірина Маланюк (1919-2009)
Українська та австрійська оперна співачка.
Народилася у Станиславові 29 січня 1919 року. Її батько Осип Маланюк був лікарем і кузеном Соломії Крушельницької, а мати Ольга походила з роду французьких герцогів.
З шести років Ірина навчалася грі на фортепіано. Жила з батьками в їхньому будинку (тепер Грушевського, 17), де Осип Маланюк мав приватну клініку.
Спершу Ірина навчалася в українській приватній школі імені Шашкевича (нині один із корпусів школи № 7), а потім два роки – в українській жіночій гімназії (Шевченка, 82). Далі вступила до Станиславівської консерваторії при польському музичному товаристві імені Монюшка. Відтак переїхала до Львова та навчалася на природничому факультеті університету, крім того, у 1937-1939 роках брала уроки у відомого оперного співака Адама Дідура, професора Львівської консерваторії.
Уродженці Станиславова. Теодор Торосевич – батько бальнеології та перших галицьких курортів
У 1939 році Маланюк дебютувала на львівській сцені в партії Амнеріс в опері Джузеппе Верді «Аїда».
Коли Адам Дідур очолив Варшавський Великий театр, то запропонував їй контракт. Однак, на перешкоді стала Друга світова війна. Ірина з Варшави пішки дісталася до Станиславова. Тут брала участь у концертах, співала на радіо.
У 1940-1944 роках Маланюк – солістка Львівської опери. В лютому 1944 разом з родиною переїжджає до Відня, де вдосконалює майстерність у знаменитої вчительки співу Анни Бар-Мільденбург.
У 1945 році мер Граца запросив Маланюк співати в опері цього міста. З 1947 року вона – солістка Цюріхської опери. Згодом – солістка оперного театру Мюнхена, Віденської опери, з великим успіхом виступає на сценах Італії, Франції, Великої Британії, Іспанії, Аргентини, Німеччини, співає у міланській «Ла Скала».
Уродженці Станиславова. Макс Шур – особистий лікар і біограф Зигмунда Фрейда
Загалом Іра Маланюк щороку виходила на сцену понад 100 разів.
У 1957 році у ФРН та в 1973 в Австрії одержала звання «каммерзенгерін» (камерної співачки), яке є найвищою відзнакою оперних співаків у німецькомовних країнах.
У 1965 році в Австрії Ірину Маланюк нагородили «Почесним хрестом знання і мистецтва».
Окрім гастролей, постійно брала участь у Шевченківських вечорах, які влаштовувала українська діаспора.
Після завершення кар’єри співачки почала викладати. У 1970-1989 роках Ірина Маланюк – професор камерного співу Академії музики та драматичного мистецтва у Граці.
У 1991-1992 роках співачка побувала у Львові та Івано-Франківську. З 1998 року – почесний професор Львівської музичної академії.
Уродженці Станиславова. Даніель Остер – перший єврейський мер Єрусалима
У Франківську була кілька разів. У 2002 році, за її останнього приїзду, у філармонії відбулися концерт та презентація її книжки спогадів «Голос серця».
Померла Ірина Маланюк 25 лютого 2009 року у своєму будинку в місті Цірль (Австрія).
Матеріал підготовлений з різних історичних джерел
Comments are closed.