Так зване немедикаментозне лікування сьогодні непопулярне. Проте колись наші мами й бабусі лікували простудні хвороби, запалення, нежить, головний біль підручними домашніми засобами і методами. Чому гірчичники, банки, лампа Мініна (у народі – синя лампа), мазі зі смальцю, хрону чи картоплі практично відійшли в минуле?
Лічать чи калічать?
Аптек нині вдосталь, йдемо до найближчої. Фармацевт Марія Малишівська працює з ліками понад 30 років. Каже, що в аптеці банок вже давно немає, та й не питають за ними. На запитання «чим їх замінити?» відказує – хіба масажем. Банки зараз – некомерційно, невигідно.
«При запаленні легенів лікарі нині виписують антибіотики – лазолван, муколван. Якщо запалення немає, лише простуда – афлубін, амізол, амідол. Для найменших – дитячий фервекс, – каже пані Марія. – Сучасні ліки ефективні, проте треба вміти їх застосовувати».
На запитання, чи не шкодять сильнодіючі ліки, аптекар відповідає, що нині все шкідливо, навіть дихати повітрям… Гірчичники в аптеці ще є, та тільки попит на них геть не такий, як 20 років тому. До речі, пані Марія каже, що лікувала своїх дітей гірчичниками, клала банки, сало – дотепер здорові.
Стефанія Кушнір – медсестра і «авторитет від медицини» одного з мікрорайонів Франківська. Її про допомогу просить чи не кожна хата. Жінка розповідає, що корисні компреси з хріну та олійки, щоправда треба оминати серце. Якщо мішечок наповнити відваром картоплі, то кашель буде пом’якшений.
Лінощі та комерція
Лікар сімейної практики та медицини Радислав Петрів вважає, що забувають про таке лікування через лінощі, бо ж мороки багато. «Хто в еру антибіотиків буде знімати температуру компресами, коли значно легше дати таблетку, аби спала температура? Проте слід пам’ятати, що таблетки втручаються в обмінні процеси і можуть добряче нашкодити, – говорить Петрів. – І ще – домашня фізіотерапія, яка пройшла перевірку часом і показала ефективність протягом століть, не пропагується нині, бо не комерційна».
Лікар розповідає про гірчичники: «Ця розігріваюча процедура дозволяє лікувати хронічні бронхіти, пневмонію, ангіну. Якщо класти їх на серце, зникне приступ стенокардії. Гірчичники в ділянці гострого шийного хребця є ефективними при головних болях і остеохондрозах».
Банки – теж цікава і незаслужено забута процедура, вважає Петрів. Хтось зі «світил» якось сказав, що банки нібито сприяють поширенню патологічного процесу в бронхах – от і понеслось. Проте саме так купа люду вилікувала радикуліти, остеохондрози, пневмонії, ларингіти, хвороби серцево‑легеневої системи. Баночний масаж ефективний при набряках, адже сприяє розсмоктуванню.
«Це чи не єдина процедура, що дозволяє тренувати лімфосудини, організм позбавляється продуктів обміну, – говорить лікар. – Банки можна класти не лише на грудну клітку, але й усюди, де болить».
Звіробій, п’явки, полоскання
«Дарма, що зараз призабули про кровопускання, – продовжує Радислав Петрів. – Ця процедура – омолоджуюча. До того ж, лікує гіпертонічні хвороби. А 90 % усіх проблем якраз пов’язані з підвищенням тиску. Зауважте, що донори рідше хворіють». Лікар вдається у спогади й каже, що на Галичині завжди знали: як тільки болить голова, за вухо треба класти п’явку. Наголошує, що п’явка розріджує кров, впорскує до 250 біологічно-активних речовин. Нею можна лікувати практично всі захворювання залежно від того, куди поставити.
«Колись у кожній хаті варили чай із звіробою, а коли запустили інформацію, що звіробій знижує чоловічу силу, варити його припинили, – каже лікар. – Це при тому, що звіробій – дуже хороший антидепресант. Біль у горлі лікували не смоктанням таблеток, а полосканням-вимиванням всіх мікроорганізмів. Після цього на горло ставили компрес для прогрівання. Рани, вугрі, фурункули теж вигрівали компресами. Запечена цибуля, зверху клейонка, далі – вата і закутування. Цей спосіб не лише народний, але й з офіційної медицини».
Після Чорнобиля
А от дитячий педіатр Галина Магуряк має іншу думку з цього приводу. Радить нічого не вирішувати самотужки. «Кожен із методів лікування має два боки, – каже вона. – Допомогти собі можна до приходу лікаря, але старі методи лікування використовувати не бажано. Ми сьогодні навіть від електрофорезів відмовляємось. Оскільки живемо в післячорнобильській Україні, то всі електропроцедури треба звести до мінімуму».
За словами пані Галини, нині є значно ефективніші методи і менш шкідливі. Зі старих методів лікар радить використовувати синю лампу і розтирання. А банки, каже, викликають руйнування тканин і можуть давати високу алергізацію. Тому піддавати дитину такому ризику недоцільно.
«Колись люди менше знали про хвороби та причини їх виникнення, тому й користувалися банками, – говорить лікар. – Але ж при гострому запаленні вони протипоказані. Треба вибирати адекватну терапію і справу цю слід довірити професіоналу».
Comments are closed.