Цього року в багатьох містах України опалювальний сезон розпочався вчасно. Чи то через покращення ситуації у комунальних підприємствах, чи то через вибори. Втім, як не крути, а все більше українців таки прагнуть не від кого не залежати та самостійно контролювати тепло у власній оселі.
Тверда альтернатива
«Кожен хоче економити гроші, тому попит на системи індивідуального опалення залишається стабільним, – каже Костянтин Сініцин, директор фірми «Ендрю». – Якби нині давали вільно встановлювати ці системи, то переважна більшість вже давно би поставила собі автономку». За його словами, цінова градація на опалювальне обладнання визначається якістю та «національністю»: з одного боку хороше-недешеве, з іншого – китайське.
«Нині багато людей переходять на альтернативні види опалення, наприклад, тверде паливо – дрова, щипу, пелети, вугілля, – продовжує Сініцин. – Твердопаливні системи мають коефіцієнт корисної дії близько 80‑85 %». Таке рішення є оптимальним для мешканців сільської місцевості та підприємств.
Загалом в останні роки опалювальне обладнання принципових змін не зазнає, але його постійно покращують у бік збільшення ККД, якості обладнання, переходять на інші види пальників, вдосконалюють насоси. Наприклад, нині у країнах Європи масово переходять на конденсаційні котли. Особливістю їхньої роботи є використання енергії від конденсації вологи димових газів, чого не відбувається в котлах інших типів. Це дозволяє повніше використовувати енергію газу і зменшує шкідливі викиди. Але такі системи поки що є трохи дорогими, хоча їхні ККД доходять навіть до фантастичних 107 %.
Альтернативою газовому опаленню є і теплові насоси. Як каже інженер фірми «Центр опалювальної техніки» Іван Гайдей, співвідношення затраченої енергії до отриманого тепла – 1 / 4, тобто при витратах 1 кВт електроенергії ви отримуєте близько 4 кВт тепла. Теплові насоси встановлюють здебільшого для опалення приватних будинків. Найпопулярніший спосіб – буріння неглибоких свердловин для використання тепла землі. Легко зрозуміти, що чи не єдиний їхній недолік – великі затрати на встановлення.
Електрика стає популярною
Оскільки газ незворотньо дорожчає, і буде дорожчати надалі, на перший план нині виходить електрика. «Якщо три-чотири роки тому люди дивилися на електричне опалення з пересторогою, то нині в Івано-Фран-ківську ми встановили їх дуже багато, – розповідає приватний підприємець Олександр Нестеров. – Критична маса вже напрацьована. Вони себе зарекомендували як дуже надійні системи».
Як каже Нестеров, нічну напругу в електромережах фактично немає куди дівати. Через це система розбалансовується. Якщо ж споживачі будуть брати електрику за двотарифним режимом, то вночі вона коштуватиме 16 копійок.
Особливо це вигідно підприємствам і бюджетним організаціям. І в той час, коли приватні підприємства йдуть на встановлення таких систем, державні установи чомусь не поспішають. Певно, економити державні кошти не вигідно. А економія, до слова, доходить до 50 %.
Comments are closed.