Кожному з нас хочеться, щоб улюблена кішка чи собака були здоровими та активними. А в більшості своїй це залежить від того, чим ми їх годуємо. Готові корми видаються прекрасним рішенням – купив, насипав і все. Ще й реклама весь час нагадує, які вони корисні для тварин. Але, чи так воно насправді?
Пухнастий тестер
У франківчанки Ірини Боднар вже купу років живе кіт на ймення Біл. Про свого домашнього улюбленця вона може розказувати годинами. Жартує, що вони з чоловіком по котові судять про якість харчів. «От дали йому шматочок ковбаси, кіт або несе її під ліжко, або заштовхує під килими в коридорі – значить, ковбаса не дуже. А буває, що так наминає, аж примуркує – тоді добра», – каже вона.
Але останнім часом вони «присадили» свого Біла на сухий корм. «Як почав він їсти цей корм, то його вже рідко можна заманити чимось нормальним. І знаєте, що я помітила, – як він їв домашню їжу, був активним, шерсть блискуча, весь з себе такий красивий. А із цими кормами – постійно спить, млявий такий. Стараємося вже ними не годувати. Але тепер він нічого більше не хоче їсти».
Пан Володимир (без прізвища, ім`я змінено на прохання респондента – Ред.), лікар однієї з приват-них ветеринарних клінік каже, що він не є прихильником такого харчування для тварин. «Усе це мені потім доводиться лікувати, – зазначає він. – А щодо звикання, то тварина, яка їсть ці корми три-чотири дні, справді потому відмовляється від нормальної їжі. І це наводить на думку, що можливо виробники щось туди додають. Це ж бізнес».
Дешеві болячки
Головний лікар Івано-Франківської міської ветеринарної лікарні Євген Гусак каже, що годувати домашніх улюбленців, як котів, так і собак, готовими кормами можна. Все залежить від того, якими саме.
«Треба орієнтуватися на виробника, – говорить він. – Ним повинна бути фірма, яка визнана на світовому рівні. Для цього можна скористатися інтернет-пошуком».
Друга вагома ознака – такі фірми зазвичай пропонують дуже широкий асортимент продукції, починаючи від корму для кошенят і закінчуючи лікувальним кормами чи не від усіх болячок. І чи не основний хоча й невтішний для господарів тварин чинник – якіс-ний корм не може бути дешевим. Не варто шукати такого у звичайних продуктових маркетах.
«У великих містах такі корми продаються у спеціалізованих магазинах, у нас же – або в ветеринарних аптеках, якщо вони мають у себе такий куточок, або у зоомагазинах трохи вищого рівня», – стверджує Євген Гусак.
Корми відомих виробників, запевняє лікар, є збалансованими по вітамінах, мінералах, вуглеводах, білках, протеїну тощо. Тобто тварині не потрібно вживати велику кількість їжі, щоб забезпечити себе необхідною енергією. Порція такого корму набагато менша, ніж «домашнього». Головне, щоб у вашого улюбленця завжди була повна миска свіжої води.
А от дешевий корм – навпаки, може стати причиною серйоз-них захворювань. У тварин порушується обмін речовин, утворюються камені в нирках, сечовому міхурі.
До речі, ще одна заувага щодо «комбікорму» – навіть якісний не варто купувати розвісним, каже ветеринар Володимир. «Коли корм розпакували, то волога у повітрі сприяє розвитку тієї чи іншої мікрофлори, яка вважається умовна патогенною. Якщо корм простояв так доволі довго, його якість погіршується. Це може бути джерелом розвитку ентеритів, або гастроентеритів інфекційного походження.
Ожиріння від любові
Та навіть якщо ви підібрали своєму улюбленому Мурчику чи Бобіку саме той корм, упевнені у його якості, все ж таки будьте обережні. Як кажуть у народі, що забагато, то не здорово.
«У більшості випадків люди перегодовують тварин, – розповідає Євген Гусак. – Добре, якщо собака чи кішка весь час бігають, рухаються, то вони зганяють це все. Якщо ж ні – наслідки бувають невтішними. По-перше, збільшується кількість підшкірного жиру. По-друге, за рахунок того жиру нагромаджується вага. Починає перероджуватися печінка, іде цироз. У навантаженні працюють нирки, серце. Якщо тварина набирає більше маси, вона починає швидше втомлюватися, тому що її лапи не витримують ваги. А потім – серцево‑судинна недостатність».
Так само бували у практиці пана Євгена і пацієнти, яких загодували сухим кормом, у їх сечовому міхурі та нирках утворювалися камені.
Ще одна порада від лікарів – вашим улюбленцям не завадять спеціальні препарати для перетравлення шерсті. Особливо у період сезонної линьки. «Якщо цим знехтувати, то у шлунку або кишківнику тварини набивається шерсть. І у гірших випадках вона там скупчується, затрамбовується і просто забиває кишківник», – каже Євген Гусак.
І насамкінець, якщо ваш котик чи киця любить, здавалося б, нестандартні для тварин смаколики, для прикладу, квашені огірочки, мариновані гриби, яблучка, не варто відмов-ляти їм у цьому задоволенні. Тваринам можна давати овочі та фрукти. А от чого в жодному разі не можна – так це солодощі, організм хижака просто не пристосований для такої їжі.
Тож піклуйтеся про своїх пухнастих друзів – зважайте, що насипаєте їм у миску. А вони обов’язково віддячать вам за це любов’ю.
Про котів
• Коти ніколи не нявкають один з одним. Цей звук призначений спеціально для людей.
• Кішка за своє життя може народити понад 100 кошенят.
• «Товариські» коти – насправді ходять за вами з кімнати в кімнату, щоб контролювати ваші дії.
• У котів пітніють лише подушечки лап.
• Малюнок поверхні носа котів унікальний, як і відбиток пальця людини.
• Єгиптяни голили брови як ознаку трауру, коли втрачали улюблену кішку.
• Коти труться об людину, щоб «перебити» чужі запахи.
• Якщо кішка падає, то її внутрішнє вухо, що управляє балансом, допомагає їй приземлитися на лапи.
• Вуса допомагають котам визначити, чи пролізуть вони в отвір.
• Коли ми гладимо кота, у нас знижується частота серцебиття і кров’яний тиск. А люди з серцево‑судинними захворюваннями мають шанс прожити довше, якщо у них є кіт, на відміну від тих, хто не має ні кота, ні собаки.
Про собак
• Людина і собака мають 97 % спільного в будові генів. Цілком природно, що ми добре ставимося до своїх близьких родичів.
• Собаки вміють сміятися. Їх сміх – це своєрідне пирхання, що повторюється. Почувши його, навіть в запису на плівку, інші собаки починають виляти хвостом.
• Собачі стреси схожі з тими, від яких страждають їхні господарі. Переживання стресу в третини тварин проявляється у вигляді важких шлункових розладів.
• Африканська порода собаки басенджі не вміє гавкати.
• Пес породи бассетхаунд, що живе в німецькому місті Фульда, потрапив до Книги рекордів Гіннесса за свої найдовші у світі вуха,
довжина яких сягає 33,2 сантимет-ра. Вуха цього пса на ім’я Джек настільки довгі, що він деколи наступає на них.
• Пес на ім’я Саур в ХІ столітті протягом трьох років стояв на чолі держави. Норвезький король, розгніваний на своє оточення, відмовився від трону і зажадав, аби придворні і дружина надавали знаки уваги псові, немов він був королем.
Comments are closed.