Соціум

Вміли зварити – вмійте подати!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вже зовсім мало часу лишилося до новорічних і Різдвяних свят. Коли мало не кожна господиня приймає у себе гостей. І як хочеться, щоби все пройшло просто ідеально, стіл виглядав як у найкращому ресторані, а гості були в захваті. «Репортер» розкаже про основні правила сервіровки столу, який, як відомо, є візитною карточкою кожної господині.

Оглядини

Сервіровка столу – це справ­жнє мистецтво, яке залежить перш за все від смаку господині, а не від її фінансових можливостей. Можна поекспериментувати з кольоровою гамою посуду, скатертини, серветок. Особ­ливо доречним це буде на свята. Головне, аби все було гармонійним.

Крім цього, варто знати, що до сервіровки столу є кілька основних вимог: відповідність приводу застілля та правильне розташування предметів.

Посуд, який ви ставите на стіл, може бути найрізноманітнішим. Нині ринок пропонує безліч варіантів. Для кращої сервіровки рекомендують комплекти посуду, які включають 40 різних найменувань. Частіше використовують посуд з фарфору чи фаянсу із заокругленими потов­щеними краями. Він міцний та зручний.

«Найдешевший посуд, звісно, китайський. Найдорожчою по цінах у нас є польська «Любляна», але кожен робить вибір на свій смак, – розповідає Марія Лазорів, директор ТзОВ «Ласпер ЛТД». – Зі скляних виробів краще віддати перевагу українським виробникам – таке скло чисте, без домішок, хоча й дуже крихке. Але якщо ви розбили якусь річ з набору, її завжди можна докупити».

Та яким би не був ваш по­суд – неймовірно дорогим чи найдешевшим – треба на зубок запам’ятати одну аксіому: на стіл його можна ставити тільки ідеально чистим і сухим. Перед сервіровкою всі предмети треба ретельно оглянути і відполірувати. «Тарілки мають бути протертими, все скло має бути вишліфованим. Найкраще полірувати вафельним рушничком або одноразовими серветками», – рекомендує Надія Леочко, власниця кафе-ресторану «Черемош». На посуд зі скла в жодному разі не можна дмухати, або протирати його використаними серветками.

Свій час, своє місце

Сервірувати стіл не так важко, як здається. Існує певна послідовність дій, яка допомагає швидко і правильно розмістити предмети.

«Спочатку стіл накривають скатертиною, вона має бути без­доганно чистою і відпрасованою. Бажано, щоб її кінці рівномірно звисали з усіх боків приблизно на 25‑30 см, а кути закривали ніжки стола, – говорить Леся Танцева, заступник директора «Парк-Готелю». – Після цього розставляють тарілки. Весь посуд має бути з одного сервізу. Виняток – лише сервіровочна тарілка, яка виконує роль підставки. На неї ставлять невелику закусочну тарілку. Зазвичай тарілки відсувають від краю стола на 1‑3 см. Варто запам’ятати, що гостю не повинні заважати ніжки стола і лікті сусідів, тому тарілки став­лять на відстані 60‑70 см».
Як тільки ви розклали тарілки, можна приступати до розставлення столових приборів. «Аби правильно їх розмітити, треба зазубрити три основних правила, – каже Надія Леочко. – Перше: місце ножів і столової ложки – по праву руку, місце для виделок – по ліву. Друге: виделки й ложки кладуть випуклою стороною вниз, а ножі – ріжучим боком до тарілки. Третє: найближче до тарілки мають лежати прибори, які знадобляться в останню чергу, тобто призначені для основної страви».

Після цього – час бокалів. «Їх ставлять справа від приборів для десерту, і стояти вони мають в ряд чи трохи по діагоналі. Першим – фужер для води, слідом – бокал для білого вина, за ним – для червоного вина. Місце фужеру для шампанського – позаду всіх бокалів, – каже Руслан Кисляк, директор кафе «Акрополь». – Щоправда, так накривають стіл у Європі, де міцні спиртні напої п’ють або до, або після їди. В нас це поки що не прижилося. Тому перед винними бокалами є сенс поставити рюмку для горілки чи широкий бокал для коньяку».

І, звісно, серветки. «Краще, щоб у кожного з гостей була своя велика полотняна серветка на коліна, а на столі – серветниця з паперовими», – каже Надія Леочко.

До речі, після кожної страви зі столу слід забирати використані посуд, бокали та прибори. Тільки склянку для води не забирають протягом усього застілля.

Майже все

Перед приходом гостей на стіл також треба поставити холодні закуски та спиртне.

«Вино ставлять на стіл у відкоркованих пляшках. Горілку та настоянки краще подавати у графинах. Мінеральну воду перед подачею на стіл також треба відкрутити. А от шампанське відкривають перед тим, як наливають у бокали, – розповідає Руслан Кисляк. – Тарілки з нарізаними шматочками хліба варто порозкладати в різних частинах столу, аби всі гості без зусиль могли його дістати. Солонки та інші прибори для спецій ставлять з розрахунку – один на три-чотири людини».

А от фрукти до приходу гостей на стіл не подають.

Квіти нададуть столу свят­ковість. Вони мають бути бездоганно чистими, не можна допустити, аби на стіл осипалися пелюстки та листя. Букет краще покласти у невисоку вазу, щоб він не закривав собою людей чи страви, заради яких так старанно підбиралося сервірування.

Гарного вам застілля.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.