Погляд

Надумав вчинити злочин? Бери паспорт!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З 20 листопада в Україні набув чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс. І хоча на життя людини, яка дотримується закону, він не повинен кардинально вплинути, адвокати вже почали радити громадянам бути обережнішими.

«Прийняття нового кодексу вносить зміни до системи кримінальної юстиції, а тому в суспільстві буде певна напруга», — прокоментував у ЗМІ адвокат Микола Сірий, відомий за справою Юлії Тимошенко.

За його словами, у новому КПК прописані жорсткіші правила реагування міліції на дрібні правопорушення, які тепер можуть бути кваліфіковані як кримінальний вчинок. Відтак він радить людям не виходити на вулицю без паспорта, утриматися від прогулянок у темний час доби, поводитися якомога обережніше.

А що думають про це наші, прикарпатські юристи?

За словами юриста «Івано-Франківської правничої агенції» Наталії Вінтоняк, новий КПК не передбачає, що особа зобов’язана носити із собою паспорт чи будь-який інший документ, який посвідчує її особу. Зрештою, і положенням про паспорт жодним чином не зазначено, що громадянин зобов’язаний носити його із собою. Там йдеться тільки про те, що його треба надійно зберігати.

«Право перевіряти та встановлювати особу в правоохоронних органів існувало і до прийняття нового КПК, — каже Вінтоняк, — згідно із Законом України «Про міліцію», у якому йдеться, що міліціонери мають право перевіряти у громадян документи, що посвідчують їхню особу, при підозрі у вчиненні правопорушень. Тоді можна вимагати паспорт».

Що ж стосується нового КПК, говорить юрист, то ним визначено чіткі підстави затримання. Правоохоронці мають право робити це без ухвали слідчого судді (чи суду) тільки у двох випадках. Перший — якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення.

Другий — якщо після вчинення злочину є очевидець (чи потерпілий), або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин.

«Строк затримання особи без ухвали слідчого судді чи суду не може перевищувати 72 години з моменту затримання, — каже Наталія Вінтоняк. — А затримана особа без ухвали слідчого судді чи суду не пізніше 60 годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до суду для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу».

Отже, підсумовує юрист, новий кодекс жодним чином не мав би вплинути на пересічних громадян, і для зловживань з боку міліції немає законних та обґрунтованих підстав.

До речі, міліція теж заспокоює. За словами керівника центру зв’язків із громадськістю обласного УМВС Василя Гультайчука, правоохоронці діятимуть тільки згідно із чинним законодавством. І зловживати змінами у КПК вони не планують.

Хто б сумнівався.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.