З 1 квітня на Прикарпатті розпочався місячник з добровільної здачі зброї, боєприпасів і вибухівки. У поліції закликають приносити нелегальну зброю і тепер за це навіть нічого не буде, пише Репортер.
Нині здають більше
Такі акції поліція проводить уже роками. Їхня мета – легалізувати зброю, яка є в незаконному обігу, і дати власникам можливість її зареєструвати.
Для цього людині треба прийти у найближчий відділ зі своєю зброєю та паспортом. Якщо є бажання залишити її собі, то зброю перевірять в інформаційних базах, проведуть експертизу та зареєструють (якщо саме цей вид підлягає реєстрації). А після отримання дозволу потрібно слідкувати за терміном його дії та за потребою поновлювати.
Читайте: Право на захист. Чи варто легалізувати вогнепальну зброю в Україні
Остання акція з добровільної здачі зброї відбувалась у жовтні 2018 року. Тоді прикарпатці здали в поліцію 240 одиниць. З них – 13 нарізної зброї армійських зразків, 15 – мисливської нарізної, 156 – мисливської гладкоствольної, 50 – холодної зброї, шість – навчальної зброї та макетів. Також здали 30 одиниць спецзасобів – газової і травматичної зброї. Загалом за минулий рік у відділи поліції в Івано-Франківській області надійшло понад 500 одиниць зброї та приблизно стільки ж боєприпасів.
«Якщо порівняти з 2008-2011 роками, то останнім часом здають більше, – каже начальник відділу контролю за обігом зброї Нацполіції області Віктор Данько. – Колись у місячник здавали по 90 одиниць, зараз менше 200 не буває. Думаю, що це не тільки через війну, а й через те, що більше населення знає про акцію, дізнаються через інтернет, а ще її більше висвітлюють у ЗМІ. Раніше, наприклад, до віддалених районів ми достукатись не могли».
Щодо зброї, яку незаконно привезли з війни, то, за словами Віктора Данька, люди не спішать з нею розлучатися. Зброя з війни не підлягає реєстрації, тому кримінальний блок проводить обшуки у тих, кого підозрює.
У 2018 році в Івано-Франківській Нацполіції склали 278 проваджень, пов’язаних з незаконним володінням зброєю, з них 14 щодо переробки зброї (тобто незаконного її виготовлення чи продажу). Цього року вже було 55 проваджень через володіння незаконною зброєю, з них п’ять – через переробку.
Треба довідки і курси
За даними поліції, на Прикарпатті є приблизно 25 тисяч одиниць легальної зброї. Її власників – близько 16 тисяч. За словами Віктора Данька, кількість заявок на отримання зброї щороку практично однакова. Щодо нелегальної зброї – залишається лише здогадуватись.
Читайте: День добровольця. Три історії бійців з Прикарпаття (ФОТО)
На дозвіл на володіння зброєю є вікове обмеження: для мисливської гладкоствольної – 21 рік, для мисливської нарізної – 25 років. Холодну, охолощену та пневматичну зброю можна мати з 18 років. Але у всіх випадках треба отримати медичну довідку форми № 127 / о, а також довідку про відсутність судимостей. Крім того – придбати сейф для зберігання зброї та оформити договір страхування відповідальності терміном на три роки.
«Людина не повинна мати судимості, її не мали притягувати до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку. Також у неї мають бути відсутні медичні протипоказання. Звичайно, потрібно ще пройти курси і здати заліки», – пояснює Віктор Данько.
Довідку про те, що людина пройшла курс матеріальної частини спецзасобів і виконала практичні стрільби, надає спеціалізований тир.
Читайте: Дружини воїнів. Як у Франківську жінки тримають надійний тил (ФОТО)
Також деякі категорії людей, у зв’язку з небезпекою їхньої професії, можуть мати спецзасоби травматичної дії. Це працівники суду, правоохоронних органів, військові, держслужбовці, які мають необхідні категорії та ранги, народні депутати, ті, хто бере участь у кримінальному судочинстві, члени добровільних народних дружин з охорони громадського та державного кордону, журналісти, близькі родичі працівників суду чи правоохоронних органів. Для отримання дозволу їм теж треба мати усі необхідні довідки.
У магазині вогнепальної зброї «Шмайсер Плюс» кажуть, що покупців у них зараз не дуже багато, більше стає ближче до сезону полювання. В Україні сезон розпочинається не раніше серпня.
Згідно зі статтею 263 Кримінального кодексу України, носіння, зберігання, придбання, передача чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), боєприпасів чи вибухівки без передбаченого законом дозволу караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
Крім того, за носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без дозволу можуть покарати від штрафу на суму до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів (850 грн) чи громадських робіт до арешту на кілька місяців чи навіть позбавленням волі на строк до трьох років. Тому, ті, у кого є незаконна зброя, мають місяць, щоб здати її у поліцію.
Comments are closed.