Минулого тижня в Івано-Франківську аудиторська фірма «Альфа-аудит ЛТД» разом зі Спілкою податкових консультантів України провела семінар на тему Податкового кодексу. До чого слід адаптуватися в нових умовах платникам податків, на що варто звернути увагу підприємцям у першу чергу, «Репортеру» розповів директор «Альфа-аудит ЛТД» Зеновій Швець.
– Пане Зеновію, на що б ви рекомендували звернути увагу пересічному українцеві?
– Податковий кодекс – об’ємний, несе багато потрібної інформації керівникам бізнесу і бухгалтерам. Для бізнесу – це економічна біблія, а от усім читати, думаю, не обов’язково. Зауважу, що з 1998 року діє указ Президента України про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів підприємницької діяльності. В його рамках діє єдиний податок. Упродовж 12 років увесь наш бізнес звик до роботи в рамках цього єдиного податку. Документів було небагато, суми сплати податку – невеликі. Нині правила податкової гри змінюються. Малому, середньому і частково великому бізнесу доведеться знаходити себе заново. Ймовірно, що багато приватних підприємців закриються, або перейдуть на загальну систему, де буде значно більше податкове навантаження. А далі податковий тягар для них стане однозначно непосильним.
– Чи можна говорити, що комусь буде краще, а комусь значно гірше? І що скажете про податкові канікули для бізнесу?
– Для приватних підприємців і малих підприємств однозначно буде гірше. Для середніх – складніше. Щодо позитивних змін, то є певні задекларовані умови щодо зниження ставок податку на прибуток, на додану вартість, але впроваджуватись це буде протягом кількох років. Також податковими канікулами передбачена нульова ставка податку на прибуток. Звучить гарно, але там є стільки обмежень, що, за нашими підрахунками, цим правом скористається невелика кількість підприємств. Стосовно великих корпорацій, то тут сказати важко. Наскільки їхні умови роботи зміняться, ми наразі не аналізували.
– Один із найпоширеніших податків – на доходи фізичних осіб. Які тут зміни?
– В цілому суттєво посилена система адміністрування всіх податків, в тому числі і податку на доходи фізичних осіб. Ускладнені вимоги щодо оформлення документів. У частині оподаткування фізичних осіб завели єдиний загальний держреєстр, чого раніше не було. На кожного платника податку буде заведена карточка – джерела доходів, пільги особи, місце проживання, юридична адреса, яка, до речі, може бути тільки одна… Для цього в кодексі відведена окрема глава – інформаційно-аналітичне забезпечення. Отже, ускладнюється адміністрування. В плані самого податку, то з нового року, якщо доходи особи за місяць складають не більше 10 мінімальних зарплат, то вони оподатковуються за ставкою 15%. Якщо ж вони перевищують 10 мінімальних зарплат, то сума перевищення – за ставкою 17%. Отже, йдеться про певне збільшення розміру податку.
– Як зі штрафами, правами і обов’язками контролюючих органів?
– Зараз усі мають можливість ознайомитися з редакцією прийнятого офіційно Податкового кодексу. Але небагато можуть ознайомитися з попередньою редакцією і заветованим текстом обґрунтуванням Президентом підстав накладення вето, в якому аж 12 таких пунктів зауважень. Словом, прогноз такий: працювати бізнесу буде складніше. А найдрібніші підприємства в цих умовах взагалі навряд чи виживуть. До речі, є цікава статистика про витрати часу на ведення бухгалтерського обліку. В середньому в Україні за даними Світового банку у 20-30 разів більші витрати на ведення обліку, ніж в інших країнах. Зараз буде ще гнітючіше, адже суттєво збільшується документальне навантаження.
– У світі йдуть до максимального спрощення і зменшення будь-яких документів. Чому в нас лише ускладнюють?
– Всі ми родом із СРСР. Тому хочемо того чи ні, на нас впливають принципи, традиції та установки, що діяли за тих часів. У нас звикли до того, що бізнес буцімто працюватиме виключно за умови фіскального впливу. Натомість, на Заході економіка вільна. Там переконалися, що вільні умови для бізнесу найвигідніші економічно. Що ж, маємо можливість порівнювати, як працюють на Заході, а як у нас.
– Чого бажаєте собі як підприємцю в контексті таких змін?
– Щоб держава пам’ятала, що весь держапарат живе за рахунок наших податків. Для бізнесу необхідно створити належні партнерські умови, а не впливати силовим тиском. Немає гіршого, коли є нестабільність і зміна умов, бо це не сприяє розвитку. Відомо, що впродовж жовтня-листопада суттєво збільшився обсяг готівкової валюти поза межами банків. Отже, люди набивають долари в панчохи, бо відчувають нестабільність. Це говорить про певні людські очікування. Державі та підприємствам було б вигідно, якби люди інвестували свої гроші у бізнес. Якби ці мільярди доларів були вкладені в оборот, а не вилучені з обігу, то була б користь для всіх. Хотілося б, щоби законодавство давало можливість планувати свою діяльність і розвиватись, чого й бажаю усім підприємцям України.
Comments are closed.