Той, хто заводить собі кота чи собаку, зіштовхується з проблемою продовження їхнього роду. Чому проблема? Крики, мічення «своєї» території, нестерпний запах – навесні та восени це стає справжньою катастрофою в багатьох квартирах. Про те, як запобігти весняним «концертам» у своїх домівках, «Репортер» поспілкувався із заступником начальника міської ветеринарної лікарні Марією Губернат.
– Пані Маріє, чим можна допомогти тварині навесні?
– Останнім часом з’явились таблетки, уколи, краплі. Але це переважно гормональні препарати, які певним чином впливають на організм. Втім, є такі тварини, які ціле життя на цих препаратах живуть і нормально себе почувають.
Тут багато залежить від організму тварини, її темпераменту. Але найкращий засіб, я вважаю, кастрування. Це операція з видалення яєчників та сім’яників. Тваринка подовжує жити, єдина відмінність – вона не «гуляє». Приміром, за кордоном практично всіх тварин, від домашніх до бездомних, каструють.
– Чи часто звертаються за операцією?
– Дуже багато. Найбільше люди звертаються до нас зі своїми домашніми улюбленцями весною та восени. Саме тоді тварини починають «діставати» своїх власників.
– Чи можна каструвати у ці дні?
– Ні. Операцію не роблять у шлюбний період. Судини в них кровонаповнені, і дуже важко зупинити кровотечу. Ми чекаємо його закінчення і тоді оперуємо.
– В якому віці можна це робити?
– Котів та кішок каструють з 8‑10‑місячного віку. Статева зрілість у них настає ще у шестимісячному віці, але організм ще не зовсім сформований. Так само ми каструємо сучок та кобелів. З ними простіше, бо «гуляють» вони раз або двічі на рік.
– А якщо тварина є старшою?
– Нічого страшного. Ви знаєте, колись ми кастрували семирічного кота. До цього віку він жив у квартирі спокійно, аж ось почав кричати і мітити. Його принесли до нас, ми зробили операцію, і він ще нормально прожив.
Звичайно, коли кішці чи собаці вже 10‑12 років, то операцію робити ніхто не буде. Це є їхній середній вік.
– Чи правда, що кастровані тваринки живуть довше?
– Я б так не сказала. Середній вік – 10‑12 років. Але є й 17‑річні коти. Недавно до нас приводили кота, якому було 18 років. В нього вже є свої болячки, але він ще має до кішок інтерес. Єдине, що є правдою, – кастровані тварини стають спокійнішими.
– Наскільки операція є безпечною?
– Як будь-яка операція, це складна процедура. Відбувається під загальним наркозом. Після неї необхідний догляд. Треба колоти антибіотики, обробляти рану, щоб тваринка собі не розірвала її. А через 7‑10 днів ми забираємо шви. І треба знати, що операція є складною, тваринка може навіть не вижити. Хоча таке буває вкрай рідко, бо в нас дуже професійний колектив. І ціни, до речі, значно дешевші, ніж у приватних клініках.
– Багато людей засуджують такі операції, мовляв, не гуманно…
– Тваринам, які виходять на вулиці, простіше. Вони завжди можуть знайти собі пару. Їх каструвати не обов’язково.
А якщо не випускати тваринку на вулицю, вона починає вдома мітити квартиру, кричить. Природа все одно дається взнаки. Тому бажано оперувати. Це – значно гуманніше, ніж мучити і її, і себе.
Comments are closed.