Енергозбереження нині стало модним словом. Це тема багатьох новинних сюжетів, яка зачіпає чи не всі сфери економіки. «Репортер» розпитав Мирослава Мельниковича, начальник, відділу енергозбереження та комунальних підприємств Івано-Франківського міськвиконкому, про те, що робиться у цьому напрямку в обласному центрі.
– Пане Мирославе, чи ефек-тивна енергетична політика в Івано-Франківську?
– З одного боку, місто майже не має власних джерел енергії. Це не дає міській владі активно впливати на якість і обсяги енергоспоживання, оперувати розподілом енергоносіїв. З іншого боку, в нас досі переважає затратний підхід як енергопостачальників, так і споживачів. Це призводить до надмірних витрат енергії як у виробництві, так і в побуті. Тому можна сказати, що Івано-Франківськ має великий невикористаний потенціал енергозбереження. І його треба задіяти.
– Яким чином можна ефективно працювати над енергозбереженням, коли мешканці розуміють це поняття переважно як просту економію?
– Необхідно постійно продовжувати цілеспрямовану інформаційну роботу з мешканцями, формувати та утверджувати енергозберігаючі принципи, поширювати політику енергозбереження. Міська влада не завжди має можливість безпосереднього впливу на поведінку споживачів, але вона може їх стимулювати або обмежувати. Ми плануємо як роздавати брошури населенню, так і допомагати реалізовувати проекти з енергозбереження.
– Нещодавно на круглому столі, присвяченому проблемам опалення в місті, ви обмовились про програму, присвячену енергозбереженню. Поговоримо про неї детальніше. Яка її мета?
– Головною метою міської цільової програми «Енергозбереження та енергоефективності м.Івано-Франківська на 2010‑2013 роки» є утримання споживання енергії на існуючому або навіть нижчому рівні при одночасному зростанні обсягів виробництва та покращенні якості комунальних послуг. Фінансувати її пропонується з міського, частково з обласного бюджетів та інших джерел. За чотири роки це має бути майже 80 млн. грн.
– Наскільки вагомими мають бути результати?
– Заходи, які ми пропонуємо у цій програмі, дозволять покрити за рахунок економії паливно-енергетичних ресурсів 8‑10 відсотків потреби міста, а також, за попередніми розрахунками, місто може зекономити близько 230 млн. грн. Ще суттєвішу економію слід очікувати у 2015‑2017 роках. Зменшаться і викиди в атмосферу парникових газів. Ці заходи стосуються більшості комунальних підприємств та організацій міста, шкіл, дитсадків, лікарень, закладів культури. Зрештою, не бачу сфер економічного та суспільного життя, де б енергозбереження не було актуальним.
– А детальніше, які основні заходи пропонуєте?
– На об’єктах бюджетної сфери має бути проведено енер-гетичні обстеження, згідно з отриманими даними, розроблена проектно-кошторисна документація та здійснені відповідні заходи. Вони стосуватимуться впровадження енергоощадного освітлення, модернізації систем опалення, утеплення цих приміщень тощо.
Програма передбачає проведення заходів для наших комунальних підприємств «Теплокомуненерго», «Водоекотехпром», управління ЖКГ та держпідприємства «Міськсвітло».
– Це за умови того, що програму прийме сесія міськради і фінансування буде повним?..
– Так, все залежить від фінансування. Наразі місто не має бюджету на цей рік. Програму вже розглянув міськвиконком, чекаємо на рішення сесії. Ми готові до обговорення і уважно вислухаємо всі зауваження депутатів.
– Якщо відійти від програми, яким чином енергозбереження можуть впроваджувати мешканці Івано-Франківська?
– Це може бути заміна вікон і дверей, частковий ремонт внут-рішніх будинкових інженерних мереж. Також заміна побутової техніки на сучасніше енерго-ефективне обладнання. Проблема в тому, що одні мешканці не роблять це, бо не обізнані, а інші – бо не мають такої можливості. Наше завдання – постійно навчати мешканців і мотивувати їх до ощадного використання енергоресурсів у побуті.
Comments are closed.