Останнім часом прикарпатці все більше відчувають, як б’ють по їхніх гаманцях ціни на продукти харчування. Про те, наскільки подорожчали основні продукти, що стало цьому причиною і як може впливати на цей процес державна інспекція контролю за цінами в області – в розмові з її начальником Михайлом Стульківським.
– Пане Михайле, чи може ваша інспекція впливати на продавців?
– Інспекція має вплив більше на виробників та оптовиків. А от на роздрібну торгівлю – тільки там, де суб’єктами господарювання виступають юридичні особи.
– Як щодо продавців на ринку?
– В минулому році вийшла Постанова Кабміну, яка фактично заборонила перевіряти суб’єкти підприємництва, які є фізичними особами. На ринку можемо впливати тільки на підприємців юридичної форми власності, і тільки на рівні торговельної надбавки до ціни виробника.
– Що таке декларування цін?
– Такий метод регулювання цін як декларування був введений минулого року. Декларуються ціни на цукор, олію, борошно, яловичину, свинину, м’ясо птиці, ковбасні вироби (крім вищого ґатунку), молоко, сир, сметану, масло, яйця курячі. Тобто підприємства, виробники цих продуктів, наперед подають розрахунки ціни і обґрунтовують їх економічно. І та ціна декларується в управлінні економіки ОДА.
– Цукор входить до цього переліку, яка його задекларована ціна?
– Є кілька чинників подорожчання цукру. Все ж таки є його недобір у державі, було засіяно менше площ. Ми в основному одержуємо цукор із двох цукрових заводів Тернопільської області – Козівського та Бучацького. Максимальна ціна, яка вже у нас задекларована щодо цих заводів, – 8 грн. І далі простий розрахунок: взяти 8 грн., додати торгову надбавку – 15 %, вартість фасування – 30‑40 коп., транспортні витрати – 3‑5 %. І роздрібна ціна цукру становитиме мінімум 9,5 грн. Така, яка зараз склалася в нас.
– А максимум?
– Він обмежується все ж таки розміром тої ж торгової надбавки. Якщо це буде в магазині (юридичній особі), то треба додати 15 %, тобто ще гривню. Якщо на ринках – прослідкувати важко.
– А якщо юридична особа переступила межу 10,5 грн.?
– Для юридичної особи вираховується сума необґрунтованої виручки, тобто завищення. Віднімається сума, яка економічно обґрунтована, і ця різниця множиться на кількість реалізованого товару. Накладаються штрафні санкції в трикратному розмірі. Крім того, на посадову особу ми накладаємо адміністративний штраф.
– Дорожчає у нас і олія, чого чекати далі?
– Олію до нас завозять переважно зі східних областей. Кожного місця вона надходить від виробників і дорожчає – десь так на 2 %. Ось остання ціна: «Щедрий дар» – 10, 95 за літр. Це відпускна ціна, додаємо ще 10‑15 % і маємо роздрібну. Та виробники інформують, що ціна зростає…
– Молоко ж наше, чому воно дорожчає?
– Молоко – сезонний товар. Починаючи з осені, кожного місяця закупівельна ціна у виробників зростає. Це відповідно лягає на нашу ціну. Зараз середня закупівельна ціна для нашого молокозаводу – 2,62 грн., у грудні була – 2,55 грн., в листопаді – 1,94 грн. Тенденція подорожчання до січня завжди є. Ціна не росте, починаючи з лютого. Як вона надалі коливатиметься, сказати важко. Дешевше стає сировина, але дорожчають інші складові – зарплата, енергоносії. Одне друге покриває. Ціна, звісно, знизиться, але, думаю, до попереднього рівня не повернеться.
– З молочних продуктів найбільше зріс у ціні твердий сир, майже на 20 грн…
– Ціна на твердий сир не регулюється. Тут вступить у дію ринковий метод регулювання – попит і пропозиція. Хоча би як хотіли ціну підняти, до безмежності не піднімуть. Якщо сильно починає «зашкалювати» ціна одного продукту, значуще зростає попит на інший. Замість твердого сиру частина населення купуватиме, для прикладу, творог.
– Як щодо цін на м’ясо та овочі?
– Ми обстежуємо такі овочі: картопля, капуста, морква, буряк і цибуля. У нас в області завжди достатньо стабільна ціна на картоплю. Сьогодні вона одна з найнижчих в Україні – від 2,5 до 3,5 грн. А от що подорожчало у передсвяткові дні і лишилося на тому самому рівні – це капуста. Її ціна зросла на 15 %, але це 15 % від 3 грн. – 40 коп. М’ясо, якщо порівняти з минулим роком, майже не піднялося в ціні. Подорожчало трохи перед Йорданом, це тому, що в цей період ще не пішов масовий забій худоби.
– А взагалі, як ціни на Прикарпатті в порівнянні з іншими областями?
– Ми знаходимось у першій десятці областей з найнижчими цінами. На рівні України в нас вони таки достатньо стабільно низькі.
– Чи доцільно зараз робити запаси якихось продуктів?
– Я завжди для жарту наводжу приклад з подорожчанням солі. Сіль люди скуповували мішками і самі фактично підняли ціну. А потім, як той «концерт» минув, ціна стала ще нижчою, ніж була. Це вже не той час, коли можна було при дефіциті товарів скуповувати. Зараз робити запаси просто економічно не вигідно. Нічого ж не подорожчало удвічі чи утричі…
Comments are closed.