У п’ятницю, 15 березня, у Франківську провели громадське обговорення підвищення вартості проїзду до 6 грн. На подію прийшли місцеві підприємці, мешканці та громадські активісти.
Нагадаємо, виконком підготував проект рішення про підвищення проїзду до 6 грн. Перевізники пояснюють таку вартість проїзду значним підвищенням цін на пальне, запасні частини, автомобільні шини, витрат на заробітну плату та експлуатацію пасажирського транспорту.
Перевезення пільговиків буде з 10 до 16 без обмеження. В інший час – по три пільговики. Також безкоштовний проїзд матимуть учні шкіл, учасники АТО та бойових дій, пенсіонери за віком, люди з інвалідністю 3 групи.
«До нас надійшов лист від спілки перевізників, що необхідно внести корективи до вартості поїзду», – пояснює в.о. начальника управління транспорту і зв’язку Андрій Гіглюк.
Додатково управління транспорту вивчило, скільки коштує проїзд в інших містах. Так за словами Гіглюка, в Рівному це – 6 грн, Ужгороді -5 грн, Запоріжжі – 7 та 8 грн, у Тернополі 6 та 7 грн. Нині у Франківську проїзд коштує 5 грн, а у вечірній час – 6 грн.
Голова спілки перевізників Франківська Олег Стахів каже, що пальне зросло в ціні, збільшилася мінімальна зарплата, вартість запчастин.
«Люди виїжджають за кордон. Нині виходить так, що платних пасажирів – 30%, решта – пільговики. Компенсації у нас немає, – говорить Стахів. – Це зростання на гривню в місяць для одного пасажира обійдеться в місяць приблизно у 40 грн. Тому це зростання не таке вже й суттєве. Це єдиний можливий варіант, шоб втримати ті автобуси, які є. Комунальний транспорт все не з‘єднає. Мусить бути і приватний транспорт, щоб з’єднати комунальні маршрути».
Руслан Янчук, представник Чернівецької компанії “Аудит-сервіс”, яка провела розрахунки формування тарифу каже, що вартість проїзду в 6 грн закладали ще в жовтні минулого року.
«У цих тарифах ми ставили мінімальну зарплату станом на жовтень. Але, думаю, всім зрозуміло, що менше ніж за 10 000 грн їздити не можна, – говорить Янчук. – Для розрахунку тарифу ми брали кількість пасажирів за даними перевізника з кількості грошових надходжень. Найбільше витрат для перевізників складають матеріали, амортизація, зарплата. З матеріальних витрат – 70% складають витрати на пальне, а з усіх витрат ця частка – 40%».
Каже, середній тариф з урахуванням пільгових перевезень мав би зрости до 11 грн. Так, за підрахунками фірми нині одним із найзбитковіших є маршрут 41, де проїзд одного пасажира обходиться перевізникам у 8,94 грн, а з урахуванням перевезення пільговиків – у 13,42 грн.
Проект рішення з усіма пропозиціями буде подано на розгляд виконкому. Пропозиції у міськраді та УТіЗ прийматимуть до 26 березня.
Руслан Мельник, голова ГО «Захист» каже, що наймати аудит мали б не перевізники, а міська рада, адже в такому аудиті є прямий конфлікт інтересів. Також чоловік запитав про реальну кількість пасажирів, яких перевозять у приватних маршрутках.
«Пасажиропотік був обстежений у січні 2018 року. А в жовтні йього розрахували з грошей в касі перевізників», – пояснює представник аудитора.
Олег Стахів додає, що пасажиропотік зменшився порівняно з показником січня 2018 року через те, що «пенсіонерів стало більше, а працездатні мешканці їдуть за кордон».
Під час дискусії франківці піднімали питання забруднення повітря, відповідність транспорту до норм ЄС, зменшення кількості маршруток. Обговорення кожного питання переходить на крик. Більшість присутніх – представники перевізника. Від франківців виступають люди пенсійного віку.
Василь Кедик зауважив, що слухання не можна проводити о 10:00, бо в цей час працюючі мешканці на роботі. Він також додав, що пільговий проїзд громадян – це проблема міського голови, який зробив виборчу обіцянку і має відшкодовувати перевізникам збитки, а не вирішувати питання за рахунок підвищення вартості проїзду.
«Єдиний наш вихід і спасіння – впровадження електронного квитка. Нині з 200 автобусів залишилося 158. І всі вони виставлені на продаж», – каже Стахів.
Comments are closed.