Соціум Статті

Муніципальна няня. Як взяти свою бабусю на роботу за гроші держави

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Народження й виховання дитини – завжди недешево. З 1 січня цього року в Україні стартувала нова урядова програма «Муніципальна няня», яка мала б зменшити витрати сімей на няню. То як воно працює і чи працює взагалі?

Треба платити податок

Муніципальна няня – це не жінка, яка за гроші міста буде доглядати дітей його мешканців. Це програма часткової компенсації. І згідно з нею, батьки, які хочуть отримувати компенсацію, спершу мають самі знайти людину, яка доглядатиме за їхніми дітьми, і підписати з нею договір. А з паперами до соцзахисту треба йти після першої зарплати няні.

За словами начальниці відділу з надання всіх видів соціальної допомоги та компенсацій франківського департаменту соцполітики Майї Танюк, подавати документи на програму можна вже з 12 лютого. Але поки що охочих не було.

«Спочатку батьки мусять оформити з нянею договір і протягом місяця звернутися в департамент соціальної політики, – каже Майя Танюк. – Коли вони до нас звертаються, то вже мають подати документ, який підтверджує оплату послуг няні».

Батькам, зареєстрованим на програму, держава платитиме прожитковий мінімум на дитину до шести років – 1626 грн, незалежно від зарплати няні. Цю компенсацію додаватимуть до щомісячних 860 грн виплат на дитину, які отримує жінка під час декретної відпустки.

Для реєстрації у програмі укладати договір можна не лише зі сторонньою людиною, а й з кимось із родичів. Єдина вимога – він чи вона мають бути зареєстровані фізичною особою-підприємцем або юридичною особою і платити податки. Це дасть можливість няням працювати офіційно і накопичувати стаж, а також є додатковою можливістю бабусі чи дідусю зареєструватися нянею і дістати додатковий стаж, якщо його бракує до пенсії.

Таким чином, няня платитиме щомісяця єдиний соціальний внесок – 918 грн, а ще процент податку, залежно від групи фізичних осіб підприємців, яку вона вибере (від 5 % до 20 %). При реєстрації на ФОПа треба вказати такі класифікації видів економічної діяльності: 97.00 (Діяльність домашніх господарств як роботодавців для домашньої прислуги), 88.91 (Денний догляд за дітьми), а для юридичної особи – 78.20 (Діяльність агентств тимчасового працевлаштування) і 85.10 (Дошкільна освіта) та відкрити рахунок у банку, на який надходитиме зарплата.

«Я не думаю, що буде багато охочих зареєструватися на програму, але це буде видно пізніше, – каже Майя Танюк. – Няня має бути ФОПом або юридичною особою, тобто садочки і комунальні заклади сюди не підходять. Батькам ставати фізичними особами-підприємцями не потрібно. Між батьками та нянею має бути укладений договір, в якому вказані назва послуги, термін її виконання і оплата».

Після подачі документів, працівники департаменту або відділу соцзахисту матимуть 10 днів, щоб розглянути документи і прийняти рішення. Погоджують усім, якщо виконані всі вимоги. Втім, програма не стосується батьків-вихователів будинків сімейного типу та прийомних батьків, бо вони і так отримують компенсацію.

Оформляти документи на «Муніципальну няню» можуть усі батьки, незалежно від того, чи вони працюють, чи ні. Потім щомісяця до п’ятого числа треба буде надавати документи про оплату праці няні.

Втім, франківці сприйняли закон не надто радісно.

«Ці мізерні відшкодування з боку держави не покривають витрат на оплату няні, адже з суми, що відшкодовує держава, няня повинна сплатити податок, – каже франківчанка Леся Геращенко. – Звідси питання: хто працюватиме за такі гроші? Інший варіант, коли працюватиме бабуся, якій бракує трудового стажу».

«Моїй дитині шість місяців і ми якраз у пошуку няні, – ділиться Діана Жученко. – Зараз з дитиною залишаються переважно подруги та знайомі. Тому програма цікава, але няню знайти і так проблематично, а тут ще й ФОПа».

Досвід не потрібен

Компанія по пошуку роботи HeadHunter проаналізувала ринок праці в Україні у зв’язку із запуском програми «Муніципальна няня». Виявилося, що протягом 2018 і на початку 2019 року кількість пропозицій від роботодавців у сферах «Домашній персонал» та «Наука, освіта» становила 2-4 % від кількості всіх вакансій на сайті компанії. При чому, у січні 2019 року, після старту програми, кількість пропозицій почала збільшуватися.

Протягом 2018 року рівень конкуренції серед шукачів роботи няні становив майже 13 претендентів на місце. Для порівняння, у 2017 році навантаження на одну вакансію було більше восьми осіб. У середньому у 2018 році на ринку праці в Україні на робоче місце претендувало три-чотири людини, тому шукачів роботи няні все ще значно більше, ніж вакансій для них.

Роботодавці найчастіше шукали нянь з мінімальним досвідом або взагалі без нього – 45 % пропозицій. У 39 % випадків були зацікавлені в кандидатах з досвідом від одного до трьох років. Стаж три-шість років був потрібен у 16 % вакансій. Також втричі зросла кількість вакансій із гнучким графіком.

Половина кандидатів на посаду няні мають досвід роботи понад шість років. 25 % – без досвіду. Найбільше кандидатів віком 51-60 років – 29 % від загальної кількості резюме. 26 % – кандидати від 41 до 50 років.

На сайтах пошуку роботи практично немає вакансій няні на Прикарпатті. Можливо тому, що вакансії виставляють переважно підприємства, а не звичайні люди. Зате є багато резюме, більшість з яких подають молоді дівчата. За роботу просять від 3000 до 6000 грн. Втім, є і няні з досвідом, які очікують на оплату від 10 000 до 30 000 грн. Більшість шукає повну зайнятість, тому, можливо, і не відмовилися б зареєструватися як підприємець і отримувати, крім зарплати, ще й страховий стаж.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.