Війна

Сміття зареформували

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Івано-франківська влада за останні кілька тижнів демонструє свою неспроможність впливати на складні процеси у місті.

Особливо, якщо за ними стоїть політика, а вона в нас чомусь стоїть за всіма процесами, рухами, діяльністю. І виглядає, що місто просто приречене бути засипаним сміттям до тих пір, поки не врегулюють конфлікти між перевізниками твердих побутових відходів (ТПВ) і КП «Єдиний розрахунковий центр» (ЄРЦ).

 

Наше — не наше

«Хочу йти до церкви на Великдень, святково вбраний, у святковому настрої, і щоб мені під ногами сміття не валялося, — сказав напередодні свят міський голова Віктор Анушкевичус. — І щоб, проходячи через контейнерний майданчик, я не бачив ті гори, які на сьогоднішній день є».

Мер зобов’язав комунальників навести порядок із сміттям, бодай до свят. А потім, пообіцяв, будуть розбиратися.

Ті кучугури сміття, які лежали (а подекуди й зараз продовжують лежати) на майданчиках, заслуговують окремої чиновницької уваги. А термінові заходи слід було вжити давно.

Після передсвяткової «погрози» від мера перевізники ніби почали вивозити сміття краще. Та тільки ніби. Бо так і не спромог­лися очистити Івано-Франківськ від завалів. Особливої уваги на контейнерних майданчиках заслуговує будівельне сміття, яке в деяких місцях перевізники відсували в окремі купи, наче відмежовуючись від нього.

Навіть після численних дзвінків від мешканців ситуація часто не покращувалася. Бувало, приїде машина, щоб вивезти сміття, а підступитися до контейнеру не може. Бо гора. Сидить людина в машині, чогось чекає, щось там собі думає, а потім просто їде геть. Назавтра повертається, а там ще гірший пейзаж. Врешті, трохи позамітають, трохи вивезуть, але пристойну порцію непотребу чи не демонстративно залишають поруч.

 

Така поведінка перевізника виглядає показовою. Втім при цьому вони вміють її добре обґрунтувати. Як неодноразово підкреслював заступник директора ПрАТ «КАТП-0928» Михайло Яцків, гострою проблемою залишається викидання зметів та гілля на контейнерні майданчики підрядниками ЄРЦ. Мовляв, вони тільки приберуть та вивезуть, а ті знову зносять. Підкреслював, що часто контейнери, які з вигляду є переповненими, мають всередині гілля та листя, але аж ніяк не побутові відходи.

З одного боку, Яцків цим десь навіть робив рекламу працьовитості та сумлінності підрядників ЄРЦ, а з іншого — перекладав на них відповідальність. Акцентував на будівельному смітті та зметах. І контейнери до того не пристосовані, і вантажів таких не витримують, відтак ламаються. Нарікав, що вони вже були змушені поміняти 320 контейнерних коліс…

Тариф підскочив і завис

Як комунальники, так і міська влада у цьому конфлікті розділились. Одні вважають, що підрядники ЄРЦ мають право викидати «своє» сміття у контейнери, а інші — що вони мусять вивозити його на сміттєзвалище самотужки, бо то є в калькуляції тарифу. Оскільки за більшістю виконавців послуг стоять або депутати, або чиновники, то кожен із них зайняв позицію сторони, яка йому ближча, рідніша. Послухаєш усіх — кожен окремо по-своєму правий. То що ж робити? Напевно, треба міняти саму концепцію.

Нагадаємо, вивіз сміття — це послуга, яка уже кілька разів зазнавала суттєвих реформ. Спершу її вивели з тарифу на утримання будинків і прибудинкових територій. Сталося це тому, що колишні ЖЕО примудрялися боргувати абсолютно всім субпідрядним організаціям і таким чином довели одну із найприбутковіших справ у світі до банкрутства та зубожіння. У перевізників ТПВ не вистачало коштів на паливо, а місту загрожувало перетворення на сміттєзвалище.

Тож у липні 2008 року вивіз сміття вивели із квартплати. Тоді ця послуга коштувала іванофранківцям 3,68 грн. з носа. Уже через рік КАТП-0928 ініціювало підвищення тарифу до 4,42 грн. Виконком погодив підняття з жовтня 2009 року, але зобов’язав за ці гроші не тільки вивозити сміття, а й утримувати у належному стані контейнерні майданчики. Тодішній керівник міського УЖКГ Петро Косюк, коментуючи питання у ЗМІ, сказав, що таким чином влада хоче добитися від перевіз­ника відповідальності за те, щоб майданчики були чистими та продезінфікованими. Чи хтось зараз піднімає питання дезінфекції?

Але й той тариф проіснував недовго. Уже у травні 2010 року перевізник знову вимагав підйому ціни, а за це обіцяв вивозити ще й великогабаритні та ремонтні відходи. Цього разу пропонував тариф 7,01 грн. Виконком дещо подискутував і постановив — 6,41 грн. З того часу тариф завис. І не зростає він через конкуренцію, бо є охочі, готові робити це й за менші гроші. Тож міська влада має всі підстави вимагати якості.

Минулого року департамент комунального господарства провів перший конкурс на вивезення ТПВ. Тоді, скориставшись нагодою, у конкурсну документацію й договір вписали ще й гілля, листя, змети.

А от хто має право вкидати їх у контейнери, у договорах не зазначили. Тому кожен трактує, як йому зручно. Перевізники вважають, що повинні возити сміття тільки тих, з ким мають договори, а оскільки підрядники ЄРЦ угод із ними не укладали, то й не мають права вкидати відходи в контейнери.

Натомість у договорах ЄРЦ із підрядниками йдеться про те, що вони мають прибирати сміття з прибудинкової території та вивозити його в «установлене місце». Що то за місце таке, підрядникам не пояснили, тому більшість із них вибрали собі його самі. Більшість двірників ЖЕО №9, ТОВ «Комфорт Сервіс ІФ», ПП «Мій дім», ТОВ «ЖЕО Молодіжний», ТОВ «Сервіс-Сіті-ІФ» вкидають сміття у звичайні контейнери. Винятком є тільки ТОВ «Пасічна ІФ». Ці навіть мають документальне підтвердження того, що вивозять сміття на «Полігон ТПВ».

Між двома вогнями

Найшла коса на камінь. Принаймні так виглядає зараз ситуація між ЄРЦ та перевізниками. За обома структурами стоять депутати міської ради від різних фракцій, а отже виконавчому комітету пхатися між ними доволі складно. Гордіїв вузол міг би розрубати, напевно, міський голова. Але як?

Заступник керівника департаменту комунального господарства Михайло Смушак недавно запропонував великогабаритні відходи вивести із тарифу й надавати послугу тільки за фактом. Обґрунтував це тим, що мешканці, які не роблять ремонти й нічого великого з домівок не викидають, платити за це не хочуть. А секретар міської ради Микола Вітенко додав, що цю послугу слід забрати у перевіз­ників і віддати ЄРЦ. Але не врахував, що забрати буде непросто. Бо вони навряд чи поступляться.

Смушак вважає, що «установленим місцем» має бути сміттєзвалище, а не контейнери. «Не може такого бути, що перевізник приїжджає і не може дістатися через гілля до майданчика», — констатував він.

Але хто може перевірити, де сміття з прибудинкової території, яке мешканці не донесли до контейнерів, а де те, що зібрали підрядники ЄРЦ? Хто кидає більше, а хто менше? Де відходи, які вкинули мешканці приватного сектора, не уклавши угоду із перевізником, а отже не маючи на це право?

Виглядає, що розмежувати або дуже складно, або взагалі неможливо. А отже вирішити проблему по суті можна, тільки об’єднавши послугу з прибирання прибудинкової території та вивезення ТПВ, надавши їх одному виконавцю. Тільки так ніхто не пересмикуватиме, не підкидатиме нікому сміття і точно знатиме, що питати будуть з нього.

Але хто ж має бути тим єдиним виконавцем — ЄРЦ чи перевізник? Нагадаємо, ЄРЦ сьогодні винен підрядникам 8 млн. грн., тому цьому підприємству навряд чи дозволять взяти на себе ще й вивезення відходів. Але чи дозволить ЄРЦ (та його лобісти-депутати) вивести зі свого тарифу одну із найприбутковіших послуг — прибирання прибудинкової території? Ой, навряд. Навіть попри те, що зараз це завзято обговорюють.

А зовсім недавно Віктор Анушкевичус грізно наказав: або вони вирішать питання між собою, або він проявить політичну волю і віддасть обидві послуги комусь третьому — наприклад, КП ДРЕУ. І тоді буде знати, з кого питати за сміття.

Питати у нас завжди є кому. Не завжди є з кого. А як сміття прибирати, то нікого й нема. Бо всі зайняті політикою.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.