Війна

І де ж та вакцина?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Україна підійшла до сезону застудних хвороб. Знову на слуху грип і гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Медики кажуть, що найефективнішим методом профілактики цих недуг є щеплення. Як вакцинують від грипу на Прикарпатті? «Репортер» перевірив на собі.

Статистика перед сезоном

Для початку — про грип. Як прогнозують Всесвітня організація охорони здоров’я та Національна академія медичних наук, цього року до нас прийдуть два нових штами грипу А / Вікторія та B / Вісконсін. Може повернутися і сумнозвісний «свинячий» А/Н1N1/Каліфорнія, проте науковці вважають, що його роль буде другорядною. А от до нових люди ще не мають імунітету, тож медики припускають більш інтенсивний характер епідемії.

«Сьогодні ми вже увійшли в епідемічний сезон грипу та ГРВІ, — повідомила «Репортеру» заступник головного лікаря обласної санстанції Стефанія Сендецька. — Епідемічна ситуація в області відповідає середньорічному рівню. Показник захворюваності становить 27,5 випадків на 10 тис. населення. Це на 62,6% нижче епідпорогу».

«За жовтень звернення наших краян за медичною допомогою з приводу респіраторних інфекційних захворювань коливалися в межах 3400-3700 осіб за тиждень, — каже головний позаштатний спеціаліст з епідеміології управління охорони здоров’я ОДА Марія Бойко. — За останній тиждень жовтня звернулися 3765 осіб, із них 2200 — діти». За її словами, захворюваність зростає повільно завдяки теплій осені. Але з раптовим похолоданням, дощами, снігом, звісно, зросте й захворюваність на застуду, гострі респіраторні інфекції. Наразі випадків грипу в області не зареєстрували.

Ще треба пошукати

Офіційна медицина переконує, що найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація (її ще називають імунізацією). Та на Прикарпатті організованої вакцинації практично не роблять. За словами Марії Бойко, централізовано щеплюють лише в дитячих будинках, пансіонатах для людей похилого віку, в медустановах для самих медиків. Проводили вакцинацію й на калуському «Карпатнафтохімі».

Цього року в Україні дозволили застосовувати п’ять вакцин для профілактики грипу. Усі вони є інактивовані, тобто «вбиті». До їх складу увійшли три згадані штами, тож виробники переконують, що вакцини зможуть від них захистити. «Сучасні інактивовані вакцини не містять живого вірусу грипу, — каже Стефанія Сендецька. — Вони є синтетичними речовинами, і ні в якому разі не можуть викликати захворювання».

Вакцини в Івано-Франківську є в аптеках… якщо добре пошукати. «Репортер» обійшов з десяток аптек різних мереж. Знайшли лише в одній. В аптеці іншої мережі пропонували її замовити. І все. Навіть в аптечному пункті обласного аптечного складу (на території обласної інфекційної лікарні) вакцини не було. Фармацевт взагалі не розуміла, про що її питають.

«Вакцинація проти грипу не належить до обов’язкових, — каже Марія Бойко. — Тому вакцина до області централізовано ніколи не надходила, не надходить, і навряд чи буде надходити. За законодавством, вакцину можуть закупити за кошти місцевих бюджетів на підставі ускладнення епідемічної ситуації. Люди купують вакцину в дуже короткий термін — протягом жовтня-лютого, коли є епідемічний сезон грипу. Крім того, ця вакцина, як і будь-яка інша, має складний механізм реалізації».

За словами епідеміолога, людина, яка хоче щепитися проти грипу, має спочатку прийти до поліклініки на прийом до свого лікаря — сімейного, терапевта чи педіатра. Той оглядає пацієнта та виписує рецепт. Купивши вакцину, треба знову прийти до поліклініки, де її введуть. На перший погляд, все доволі просто. Та коли «Репортер» спробував щепитися, виявилося складніше.

Два дні біганини

Знайшовши в одній з аптек Франківська вакцину «Інфлувак», йдемо до поліклініки №3 на вулиці Франка. В реєстратурі направляють до дільничного терапевта. Вона приймає з 16:00 до 18:00, на годиннику — 14:00… О 15:40 під дверима кабінету вже сидить жіночка. Прийшла заздалегідь, щоб бути першою. Займаємо чергу.

У напівтемному холі поліклініки висять аж три санбюлетені про грип. Лише в одному з них одним рядочком «активна вакцинація» вказана як засіб специфічної профілактики.

До лікаря потрапляємо о 16:20. Терапевт Лариса Грицкевич схвалює бажання щепитися. Каже, що сама щороку це робить. Наразі з таким бажанням до неї ще ніхто не звертався. «Нині люди не мають культури щеплення», — зітхає лікар і перепитує, чи ми знайшли в аптеках вакцину. Після огляду записує до амбулаторної картки: «Протипоказів для проведення щеплення проти грипу вакциною «Інфлувак» немає».

Вакцину купуємо без рецепту. Фармацевту достатньо почути, що ми були в терапевта. Викладаємо 86,90 грн. та отримуємо на руки імпровізований холодильник. Зовні це проста картонна коробка. Всередині — пластмасова ємність із замерзлою водою (охолоджувач) та коробочка з вакциною. Фармацевт просить після уколу повернути нехитрий пристрій.

О 17:20 з картонним холодильником підходимо до кабінету профілактичних щеплень поліклініки. Запізнилися. Щеплення роб­лять з 8:00 до 16:00. Треба хутко йти додому та ховати вакцину в холодильник, а лід у пластмасі — в морозилку.

На ранок — знову на Франка. Медсестра з кабінету профщеплень трохи навіть дивується. У коридорі дзвонить комусь по мобільному і говорить, що до неї прийшли з вакциною щепитися від грипу. Йдемо з нею в центральний корпус. «Вас знову має подивитися лікар, — говорить вона. — Огляд має відбуватися в день щеплення. Може ви вночі почали кашляти. Мені не потрібні проблеми».

Наша дільнична зараз не прий­має, і цього разу оглядаємося в лікаря-терапевта Юрія Білічака. Той також записує в картку, що протипоказань немає.

Нарешті, медсестра вводить вакцину. Питає, чи добре почуваємося. Ще 20 хвилин сидимо під дверима, аби сестра переконалася, що щеплений в нормі. На прощання вона нагадує: якби стало дуже зле — одразу до лікаря. Цієї осені у поліклініці на Франка «Репортер» вакцинується першим…

На вакцинацію ми витратили половину робочого дня понеділка, ранок вівторка та майже 87 грн. Далеко не всі люди можуть дозволити собі таку біганину, адже це не хвороба, лікарняного листка не дадуть. А про гроші можна й не згадувати.

Наостанок

Стефанія Сендецька каже, найкращий час для вакцинації — напередодні грипозного сезону. Враховуючи, що Мінохоронздоров’я (МОЗ) прогнозує підйом захворюваності на кінець листопада-середину грудня, то зараз саме час для вакцинації. За словами Марії Бойко, протягом останніх 5-7 років на Прикарпатті пік ГРВІ припадає на лютий (коли діти приходять з зимових канікул) і березень-квітень.

Як повідомляє прес-служба МОЗу, наразі щеплення проти грипу в Україні зробив приблизно кожен сотий. Якщо вакцина це таки дійсно найефективніша профілактика, то в наших реаліях вона безсила зупинити епідемію, бо вона дорога, купити її непросто, щепитися заскладно й нікому особливо не потрібно. З побаченого напрошується висновок, що цієї зими школярі та студенти знову підуть на карантин, у новинах знову заговорять про загрозу епідемії, а в аптеках знов-таки будуть збирати мільйонні «врожаї» на продажі протизастудних та противірусних препаратів.

P. S. В інструкції вакцини зазначили, що після щеплення часто виникають «небажані явища»: головний біль, спітніння, пропасниця, нездужання, тремтіння, втома тощо. Ввечері дня імунізації вакцинований журналіст почувався цілком нормально.

До теми

Вакцини проти грипу, дозволені в Україні на сезон 2012-2013*

«Ваксігрип»

(ТОВ «Фармексгруп», Україна)

«Ваксігрип»

(Санофі Пастер С. А., Франція)

«Флюарикс»

(GlaxoSmithKline Biologicals Branch of SmithKline Beecham Pharma GmbH & Co.KG, Німеччина)

«Інфлувак»

(Abbot Biologicals B. V, Нідерланди)

«Інтанза*15»

(Санофі Пастер С. А., Франція)

* інформація Івано-Франківської обласної санітарно-епідеміо­логічної станції

У картонну коробку-холодильник до вакцини пакують охолоджувач — пластикову посудину із замерзлою водою

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.