Недавно міська прокуратура Івано-Франківська знайшла порушення у роботі громадського формування з охорони громадського порядку «Штаб». А після цього звернулася до міського голови Віктора Анушкевичуса з вимогою притягнути винних до відповідальності. Виконком винних не знайшов…
Без ентузіазму
Ви бачили на вулицях дружинників? А вони є. Як каже керівник відділу з питань діяльності правоохоронних органів, оборонної та мобілізаційної роботи Богдан Маланюк, громадське формування «Штаб» було створено рішенням виконкому в 2004 році. Туди входять дев’ять громадських пунктів: вул. Стуса, 11А; Військових ветеранів, 10А; Довженка, 7А; Коновальця, 147; Галицька, 100; Ленкавського, 6; Івана Павла ІІ, 4; Незалежності, 37; Паркова, 2. За ними закріплені 54 народні дружини, створені на базі підприємств, установ, заводів, шкіл, вишів тощо.
Головна мета – допомагати міліції. Мовляв, правоохоронцям самим важко, а так має бути ефективніше. Найбільше, каже Маланюк, допомагають студенти, але зараз літо й вони пороз’їжджалися.
Дев’ять керівників громадських пунктів – на зарплаті, тож мають більше обов’язків. Вранці ходять по підприємствах, агітують створювати такі формування, долучаються до боротьби зі стихійною торгівлею, перевіряють з дільничними притони. Ще по двоє добровольців щодня з 18 до 22 чергують у пунктах на громадських засадах. Буває, сидять у приміщенні та говорять із мешканцями, а буває, складають компанію дільничним, йдуть свідчити як поняті, залучаються до охорони тощо. Оскільки все це не оплачується, то великого ентузіазму нема…
«Є указ президента і закон, які говорять, що ці формування мають бути, – каже Маланюк. – Колись вони були добровільно-примусові, але людям додавали по 3-5 днів до відпустки. А зараз ми просимо керівників підприємств допомогти нам зі створенням такої дружини на підприємстві, але вони не хочуть. Хоча закон вимагає, щоби сприяли».
Добровільно-примусово
Керівник «Штабу» Петро Павлюк каже, що закликати керівників створити такі формування непросто. Попри те, що вимог небагато. «Можна навіть в ОСББ створити таку дружину, – говорить Павлюк. – Головне, щоб таких людей було не менше десяти, їм було більше 18 років, вони були дієздатні, не були судимими, алкоголіками чи наркоманами. Стать чи освіта не мають значення».
Аби покращити ситуацію, МВС у 2011 році видало указ, яким зобов’язало охоронні фірми створити такі дружини. Владі та «Штабу» це сподобалось, мовляв, там люди навчені – буде добра поміч. Франківські охоронні фірми «Арте», «Атлант» і «Вікінг» погодилися на співпрацю та створили громадські формування. Правда, лише наказом керівника «Штабу», а треба було зареєструватися офіційно. Саме це й виявила прокуратура.
«Прокурор довго шукав і таки знайшов. Звісно, це порушення, – говорить Богдан Маланюк, – але якщо змушувати реєструватися, то ми можемо їх просто позбутися».
Реєстрація коштує 200 грн. «Вікінг», за словами Маланюка, від патрулювання вже відмовився, реєструватися не хоче. «Арте» просто зареєструвалися. «Атлант» поки що вагається.
Куди йдуть гроші?
Минулого тижня виконком взяв подання прокурора до відома. Також доручили Богдану Маланюку все врахувати та посилити контроль над «Штабом».
«Ми дійшли висновку, що притягувати когось до відповідальності немає змісту», – сказав на виконкомі начальник юрвідділу МВК Володимир Максилевич.
Секретар міськради Руслан Марцінків наполягав на жорсткому контролі та заходах до керівника «Штабу». Але яких? Адже той «Штаб» працює як громадська організація. Правда, це не заважає їм отримувати гроші з міського бюджету. Цьогоріч, наприклад, 264 тис. грн…
Як каже Михайло Сеньків, голова комісії «законності та правопорядку» міськради, депутати зараз розглядають «Штаб» як структуру, яка лише споживає бюджетні кошти. Та аналізують її ефективність. Мовляв, після того, як депутати заговорили про роботу народних дружин, то їх у місті стало видно хоча б на масових заходах.
«Якщо дивитися на роботу «Штабу» в сенсі ефективного використання коштів, то, скоріше за все, відповідь буде негативною», – говорить Сеньків. Але додає, що депутати не можуть різко «прикрити» те, що самі не створювали, тому намагаються регулювати ситуацію іншим способом. Зокрема, вивчають можливість скоротити кількість опорних пунктів і планують винести на майбутню сесію рішення про відміну оренди деяких приміщень «Штабу» – це дасть можливість зменшити фінансування.
От і приїхали. Поки керівники «Штабу» думають, як би то збільшити свої ряди, депутати думають, як би їх скоротити. Та що не кажіть, якщо дружинників завтра не стане, мало хто з франківців це помітить. І тут дуже хочеться дописати – як і депутатів…
Comments are closed.