Нещодавно президент підписав новий закон, який вже 24 листопада (через півроку після підпису) заборонить курити майже у всіх громадських місцях. Цей документ можна назвати апогеєм антитютюнової кампанії, яку почали ще в 2005 році та продовжили змінами у 2009-2010 роках.
Спершу заборонили рекламу цигарок у ЗМІ, потім підняли акцизи (відповідно виросли й ціни на цигарки), далі змусили ресторани та кафе відвести не менше половини площі для тих, хто не курить, заборонили палити у держустановах і т. д. Правда, не все з того виконується. Отже, як працюватиме новий закон, наразі говорити складно.
Десять тисяч за попільничку
Отже, новий закон визначає громадські місця, де заборонено курити не тільки тютюнові вироби, а й кальян чи електронні цигарки. Бо, як аргументував один із авторів закону Євген Царьков, нововведення направлені не проти тютюнопаління, а проти паління взагалі.
Як пригадує юрист івано-франківської правничої агенції Андрій Іванович, у старій редакції закону заборонялося курити у приміщеннях органів державної влади, місцевого самоврядування та інших держустанов, у закладах культури, закритих спортивних спорудах, у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності. У закладах громадського харчування не менше 50% площі мало бути відведено під зали для тих, хто не курить.
Тепер паління у ресторанах-кафе буде взагалі заборонено. Також не можна курити у під’їздах і ліфтах, на дитячих майданчиках, на території закладів охорони здоров’я, навчальних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд. А крім того, в підземних переходах, у транспорті загального користування й навіть на стаціонарних зупинках.
Мало того, за розміщення попільнички у всіх цих місцях закон передбачив штраф — від 1000 до 10 000 грн.
Усім буде краще?
А от у приміщеннях підприємств, установ та організацій (усіх форм власності), у готелях (та аналогічних засобах розміщення громадян), у гуртожитках, в аеропортах чи на вокзалах курити можна. Але у спеціально відведених для цього місцях.
Закон навіть зобов’язав власника або орендаря цих споруд і приміщень зробити такі спецмісця. Площа курилки має бути не більше 10% загальної площі, її треба обладнати витяжною вентиляцією (чи іншими засобами для видалення диму), також треба… розмістити інформацію про шкідливість куріння.
Не створив місця для куріння — будуть штрафувати. Розмір штрафу знову ж таки від 1000 до 10 000 грн.
Минулого разу багато говорили про те, що ресторани й кафе втратять відвідувачів, бо курців значно більше. Цього не сталося, хоча власникам закладів довелося таки витратитись на переобладнання. Як буде зараз – чи не вплинуть зміни на прибуток підприємців? На думку представників місцевих ресторанів і готелів — ні.
Як каже адміністратор «Парк-готелю» Іванна Стефінів, у місті та області є добрі приклади популярних закладів, які принципово відмовляються від залів для курців. І це не впливає на відвідуваність, мовляв, тоді частіше ходять ті, хто не курить.
Крім того, говорить адміністратор, і зараз у «Парк-готелі» можна курити лише на балконі. Та якщо всі номери з балконами зайняті, клієнтів це не зупиняє, вони все одно поселяються. «Не будуть же вони жити в лісі?», — каже Іванна Стефінів. І додає, що введення цього закону не може зменшити кількість відвідувачів, хіба що збільшить кількість порушників, бо наші люди вміють пристосуватися до будь-чого.
А директор ресторанів «Надія» Галина Канюк наголошує, що вони й так дбають про здоров’я своїх клієнтів, тому в них вже кілька років заборонено курити. Правда, мають спеціально відведені місця для куріння за межами ресторанів.
А щодо готелю, то, за словами Галини Волосянко, заступника директора фірми «Надія», нині в них і так більше номерів для тих, хто не курить. І саме ці номери найбільш популярні.
Від грошей до здоров’я
До речі, у владних приміщеннях заборонили курити ще кілька років тому. Навіть закрили курилки у франківській Білій хаті. І, звісно, прості працівники стали менше курити. А от «високі» держслужбовці у своїх кабінетах не дуже себе обмежували. Як буде тепер? Та, певно, так само…
«Питання, чи будуть виконуватися норми закону — риторичне, — каже юрист Андрій Іванович. — Безперечно, що закон рано чи пізно слід вдосконалювати, проте ці зміни здебільшого зорієнтовані на власників чи орендарів закладів, де можуть перебувати курці. А як бути з тими, хто курить на зупинках громадського транспорту чи в під’їздах житлових будинків? Оскільки немає механізму контролю, то важко сказати, чи буде цей закон дієвим».
Більше того, може статися, що більшість курців навіть не знатимуть про існування цього закону, додає Іванович. Адже, щоб вони про нього довідалися, треба піднімати розмір штрафів (сьогодні — від 51 до 117 грн.) і регулярно карати порушників.
Виглядає, що справді всім від того буде ліпше. Спочатку поповнимо бюджет, а там, може, і здоров’я покращимо…
Comments are closed.