Війна

Пиво віку не бачить

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Неповнолітня франківчанка пройшлася кількома місцевими кафе та спробувала замовити собі кухоль пиво. Жодних проблем.

У світі є мода на пиво. Не обійшла вона й Україну. Десятки найменувань, смаків і технологій додають цій моді популярності. У Франківську дедалі більше відкриваються паби. Але навіть якби їх не було, то є інші заклади, пива там — досхочу. У кафе, барах, піцеріях, ресторанах, навіть у деяких кав’ярнях. А чому б і ні, якщо є попит?

Інша справа, що його все частіше вживають діти. Інколи поблажливі батьки у малих дозах наливають його навіть дошкільнятам. Може, чогось не розуміють? Зрештою, підлітки п’ють уже й без батьків. Хтось купує в магазинах і сідає на лавочку чи берег річки, а хтось не соромиться та йде у кафе. А чому б і ні? Якщо є пропозиція.

Нині придбати пиво для неповнолітнього — не проблема. «Репортер» вирішив перевірити, наскільки законослухняні у нас кафе. І чи продадуть вони пиво 17-річній школярці Ліді, яка, до речі, виглядає ще молодше. Ми зайшли у чотири заклади, і їй скрізь продали пиво без жодних вагань. Ніхто навіть не спитав про паспорт, не поцікавився її віком.

Дівчата виглядають старше

Ми просто ходили центром міста. Минулої неділі, після обіду, «стометрівка» була геть зайнята відвідувачами, тому ми почали з вулиці Чорновола. Справа — бар-ресторан «Роял», зліва, практично навпроти — арт-кафе «Мармуляда».

Ліда заходить у «Роял» першою, сідає за столик і чекає офіціанта. Ми заходимо через п’ять хвилин, сідаємо за сусідній столик, замовляємо каву. Коли нам її приносять, у Ліди лише приймають замовлення. Виглядає, що юних клієнтів тут обслуговують в останню чергу. Випиваємо каву, просимо рахунок. Через хвилину дівчинці приносять пиво. Підсідаємо за столик школярки, кличемо офіціантку Аню, розкриваємо карти.
Як можна просто так продати пиво школярці, навіть не питаючи паспорт? «Зараз такі дівчата, що зовні вік не розпізнати», — ніяковіє, напевно, не дуже старша за нашу Ліду офіціантка…

Сумно. Прямуємо в «Мармуляду». Тут історія повторюється — пиво приносять без проблем. Сміємося, бо при вході у заклад висить табличка: «Ми не продаємо неповнолітнім алкоголь». Вказуємо офіціантці на її порушення і, щоб ускладнити завдання, просимо адміністратора.

«Добрий день, мене звати Дарія, я – адміністратор, — говорить менеджер, віком, може, трохи за 20 років. — Чула, що є у вас деякі питання щодо продажу алкоголю неповнолітнім».

Нагадуємо, що у них висить наклейка, де йдеться, що алкоголь неповнолітнім вони не продають. «Так, — погоджується адміністратор, — звичайно, ми не продаємо неповнолітнім алкоголь». У відповідь на це Ліда дуже скромно промовляє: «Мені сімнадцять».

«Дівчинка не виглядає на свій вік, ми завжди запитуємо в людей, які виглядають молодше. Просто дівчинка не виглядає, — бере себе в руки адміністратор Дарія. І додає: — Я зараз проведу роботу з офіціантами, ми це питання поставимо на належний рівень».

Хочеться вірити.

Без висновків

Повертаємося ближче до цент­ру. Через вікна бачимо, що в зак­ладі «F» (донедавна — «Мафія») вільно. Пішли? Ліда заходить, ми спостерігаємо через вікна. Пиво їй знову несуть досить довго. Проте, запитань — жодних. Врешті, дочікуємося, заходимо, кличемо офіціанта.

Дівчину-офіціантку звуть Діана. Як же, в меню написано, що особам віком до 18 років алкоголь вживати не дозволяється, а насправді? Ліда, як на допиті, із великим сумом зізнається, що вона неповолітня.

«Нема-а-а вісімна-а-а-дцять? — здивовано протягує офіціантка. А далі видає залізний, на її думку, аргумент. — Якби вона замовила горілку чи коньяк, тоді б я подивилася на її вік!».

Повідомляємо офіціантці Діані, що пиво теж алкоголь. Як і в попередніх закладах, пиво випиває наш уже давно дорослий фотограф.

Йдемо до самісінького центру міста. Біля ратуші — «Мікрохвилька». Не так давно відомий український телеревізор Ольга Фреймут робила зауваження цьому закладу стосовно того, що надто молоді відвідувачі вживають там алкоголь. Може, зробили висновки?

Не вгадали. Висновків — жодних. Наша Ліда вже трохи змучилася та засумувала. Питаємо офіціантку, як ви могли продати пиво неповнолітній?

Відповідь стандартна — вона виглядає старше. І наскільки ж виглядає наша школярка? «На 21», — впевнено каже офіціантка. Певно, переплутала українське законодавство з американським, де алкоголь дозволяється не з 18-ти, а з 21 року. А в нас у 21 рік можна вже не тільки пиво пити, а й балотуватися до Верховної Ради. Якщо гроші є…

«Ми не маємо права»

Таки сумно. Ліда проситься далі не ходити. Їй шкода офіціанток, адже вони не винні, що юна школярка виглядає на кандидата в народні депутати. А паспорт в Україні питати не прийнято. Добре, досить із них. Але чому ніхто у ресторанах-кафе сьогодні не боїться порушувати закон? Саме з цим запитанням ми пішли до начальника відділу кримінальної міліції у справах дітей Алли Лемчак.

«Ми не маємо права підсилати дітей так, як зробили це ви, — відповідає Лемчак. — Тому факти порушень встановлюються, коли ми проводимо відпрацювання. Тобто, коли дитину затримуємо у стані алкогольного сп’яніння, то питаємо, де вона купувала алкоголь. Або коли, які вживали алкоголь, вчиняють злочини».

Також Алла Лемчак розповіла, що з початку року в області зафіксовано 69 фактів, коли неповнолітнім продали алкогольні, слабоалкогольні напої, пиво чи тютюнові вироби. А з них приблизно 85% — це пиво, деякі енергетичні чи слабоалкогольні напої.

В такому разі працівники кримінальної міліції складають на продавців адміністративні протоколи, які розглядають адмінкомісії при виконавчих комітетах чи сільських радах. За законом, з продавця передбачене стягнення у сумі від 510 до 1700 грн. Крім того, представники кримінальної міліції надсилають інформацію у регіональне управління по контролю за обігом спирту, алкоголю і тютюну ДПА. А ті штрафують вже підприємця-власника. Розмір штрафу — 6800 грн. Якщо це пиво, то покарання штрафом і обмежується. А якщо спиртне, то в підприємця забирають ліцензію.

«Наразі дітям проблематично купити горілку, — говорить Лемчак, — а от пиво — легко. Тому для нас це — велика проблема. Якщо ми проводимо перевірки чи рейди, то трапляється, фіксуємо, як повнолітній купує пиво чи спиртне для молодших».

До речі, може, хто не й знає, але за Кримінальним кодексом України доведення неповнолітнього до стану сп’яніння або розпивання з ним алкогольних чи слабоалкогольних напоїв — це порушення. З початку цього року на Прикарпатті таких випадків зафіксовано понад півсотні. І є навіть дві кримінальні справи — за систематичне повторення злочину. Одна у Снятині, друга — у Франківську.

Зрештою, порушення закону — це тільки одна із проблем. Не варто забувати про те, що підлітки таким чином шкодять своєму здоров’ю.

Серце мліє

«Внаслідок пиття пива судини слабшають, стінки їх розтягуються, стають в’ялими, розвивається варикоз, — говорить Радислав Пет­рів, лікар сімейної практики та медицини. — Особливо небезпечний розвиток цього явища в судинах серцевого м’яза. Великий обсяг випитої рідини призводить до збільшення об’єму крові в організмі, а внаслідок необхідності перекачувати збільшену кількість крові, серцевий м’яз перевтомлюється. Серце стає більшим, але малопрацездатним. Крім цього, вживання пива призводить до дефіциту вітаміну В1, а нестача цього вітаміну сприяє ослабленню та перерозтягненню серцевого м’яза. Свою роль грає і кобальт, що міститься в пиві як піноутворювач».

Крім того, що пиво розтягує м’язи шлунка, каже лікар, воно спричиняє і відкладання жиру на талії та утворення величезного сальника. А вугільна кислота, що міститься в пиві, збільшує кислотність шлунку, подразнює його слизову, а звідти — гастрит і виразка.

Але найгіршим Петрів вважає те, що пиво зменшує вироблення чоловічого статевого гормону, що призводить до непропорційного збільшення в організмі жіночих статевих гормонів. Мовляв, такий дисбаланс придушує статевий потяг — лібідо, поступово призводить до розвитку байдужості до протилежної статі та розвитку ожиріння за жіночим типом: жир відкладається на стегнах, шиї, плечах, грудях…

Цікаво, чи знають про це самі підлітки, особливо хлопці? Так само цікаво, чи власники наших кафе-ресторанів п’ють пиво зі своїми неповнолітніми дітьми. Ой, навряд…

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.